CFR nu are ce cauta in Europa

24 Noiembrie 2010
1012 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Basel – CFR Cluj 1-0 (1-0), in Grupa E a Ligii Campionilor la fotbal • Clujenii s-au facut de ras pe terenul unei formatii modeste, Sorin Cartu a vandalizat banca de rezerve, iar CFR nu mai are nici o sansa sa prinda primavara europeana • In celalalt meci al grupei, Roma a invins Bayern cu 3-2

Campioana Romaniei nu are ce cauta in Liga Campionilor la fotbal. CFR Cluj s-a facut de ras la FC Basel si a parasit pe usa din dos competitia europeana. FC Basel a invins cu 1-0, administrand al patrulea esec consecutiv pentru ardeleni. Clujenii s-au facut de ras pe terenul unei formatii modeste, Sorin Cartu a vandalizat banca de rezerve, iar CFR nu mai are nici o sansa sa prinda primavara europeana. In Elvetia, jocul CFR-ului a fost penibil. Chiar daca in minutul 4 Culio a avut o mare sansa de a inscrie, dar a preferat sa preia pe piept in loc sa suteze din prima, in continuarea meciului fazele de poarta ale feroviarilor au fost putine spre inexistente. Elvetienii au inceput treptat sa-si impuna ritmul de joc in zona mediana si sa impinga echipa clujeana tot mai in spate in propria jumatate. Iar in minutul 15 Almeraes a deschis scorul cu un sut din apropiere dupa o superba pasa pe jos la intalnire, din banda dreapta. Tocmai in acel moment CFR juca in inferioritate numerica, Felice Piccolo primind ingrijiri pe marginea terenului in urma unei accidentari suferite anterior. Dupa doar doua minute elvetienii isi puteau dubla avantajul de pe tabela, insa Piccolo, revenit in teren, a reusit sa respinga din fata portii goale, Nuno Claro fiind batut la aceasta faza. CFR a fost salvata apoi de capitanul Cadu si de Tony in minutul 29, la doua suturi extrem de periculoase ale lui Safari. Minutul 32 trebuia sa aduca o eliminare in tabara gazdelor, dupa ce Abraham l-a lovit cu piciorul in cap pe Bastos la un duel aerian, insa arbitrul nu a acordat nici macar cartonas galben. Nici in repriza secunda lucrurile nu au stat altfel, clujenii facandu-se de ras. Basel putea face din nou 2-0 in minutul 61, dar de aceasta data bara i-a salvat pe clujeni. Tembo a tras in forta din marginea careului, Claro a reusit sa devieze mingea cu piciorul, iar aceasta s-a lovit de bara din stanga. Balonul a revenit cu noroc la elvetieni, dar tot Claro a fost pe faza si a blocat sutul lui Frei. Neputinta elevilor sai l-a enervat la culme pe Sorin Cartu in minutul 77, cand tehnicianul ardelenilor si-a pierdut cumpatul si a luat la suturi copertina bancii de rezerve. Cartu a fost calmat cu greu de ceilalti oficiali ai Clujului. Yapi a fost si el aproape de a inscrie in minutul 84, insa sutul sau violent in diagonala a fost deviat cu varful degetelor de Claro de pe cadrul portii. Din minutul 89 CFR Cluj a evoluat in inferioritate numerica, Felice Piccolo fiind eliminat de arbitrul francez pentru o reactie nervoasa. Astfel, CFR Cluj a luat bataie cu 1-0 si nu mai are nici o sansa de a juca in primavara europeana, indiferent de rezultatul ultimului meci din grupa, acasa cu AS Roma.
In celalalt meci al grupei, Roma a invins Bayern cu 3-2. Italienii au intors spectaculos in fata lui Bayern Munchen si au castigat cu 3-2, pastrand prima sansa pentru calificarea in optimile de finala ale Ligii Campionilor de pe locul secund. Deja calificata in optimile Ligii Campionilor, Bayern Munchen a aliniat o formula experimentala, insa chiar si asa gruparea lui Van Gaal a deschis scorul. Mario Gomez le-a asigurat bavarezilor un avantaj de doua goluri la pauza, dupa reusitele din minutele 33 si 39. In actul secund, AS Roma a intors spectaculos. Mai intai, Borriello a punctat in minutul 49, pentru ca De Rossi, in minutul 81, si Totti, din penalty in minutul 84, sa fie eroii italienilor.