29 Septembrie 2010
786 Vizualizari | 0 Comentarii
ROMA CFR CLUJ
• AS Roma – CFR Cluj 2-1 (0-0), in grupa E a Ligii Campionilor la fotbal

CFR Cluj a fost foarte aproape de un rezultat foarte bun pe Stadio Olimpico, in fata vicecampioanei Italiei, AS Roma. Italienii, cu Bogdan Lobont titular, s-au impus cu scorul de 2-1, dar trupa lui Sorin Cartu a facut un meci bun. Traore a avut o bara, in prima repriza, terminata cu un scor alb, si o a doua bara, in repriza secunda. Mexes a deschis scorul pentru Roma, Borriello a majorat scorul dupa doua minute, iar Ionut Rada a marcat singurul gol al clujenilor in minutul 78. Dupa victoria cu 2-1, din prima runda, pe teren propriu, cu FC Basel, CFR Cluj s-a deplasat la Roma, unde spera sa faca o noua minune pe Olimpico. Daca in meciul de legenda, din urma cu doi ani, eroul clujenilor pe Olimpico a fost Juan Emmanuel Culio, in 2010, titlul de erou poate fi acordat, fara nici o problema, lui Nuno Claro, ingerul pazitor din poarta celor de la CFR Cluj. Desi italienii au avut o posesie covarsitoare in prima repriza, se poate spune ca jocul primelor 45 de minute a fost destul de echilibrat. Prima ocazie de gol le-a apartinut clujenilor, Juan Culio fiind aproape de a deschide scorul in minutul 7, daca sutul sau din 16 metri n-ar fi ocolit poarta. Presiunea alb-visiniilor s-a accentuat in minutele urmatoare, la poarta lui Bogdan Lobont, in premiera titular pentru AS Roma, in Champions League. Cea mai mare ocazie de gol a primei parti a venit in minutul 31, din gheata lui Traore. Si asta nu pentru ca ivorianul a trimis in transversala cu un sut din lateral, ci pentru ca in acea faza putea sa paseze in centru la Culio, singur-singurel in tot careul. Insa egoismul varfului clujean a facut ca mingea sa intalneasca bara. Dupa acel moment, in loc sa prinda mai mult curaj, ardelenii au fost impinsi spre propria poarta, de iuresul ofensiv al gazdelor. Speriati de ce putea sa se intample, italienii au declansat o presiune sufocanta in careul CFR-ului, ocaziile de gol tinandu-se lant la poarta unui Nuno Claro, aflat in zi de gratie. La pauza, insa, AS Roma – CFR Cluj a fost 0-0. Claudio Ranieri l-a trimis in teren la pauza pe Adriano, in locul lui Menez, cu gandul de a aduce si mai mult pericol la poarta campioanei Romaniei. Insa prima ocazie de gol le-a apartinut tot clujenilor. La fel ca in prima repriza, Lacina Traore a trimis in bara, in minutul 52, dar de aceasta data in bara din stanga cu un sut din marginea careului, dupa o pasa spectaculoasa cu calcaiul de la Hora. Lobont a fost din nou spectator de serviciu la aceasta faza. In minutul 69 a venit si golul, de la fundasul central Philippe Mexes, care a deschis scorul cu un sut surprinzator pe jos, dupa o centrare din corner. La nici doua minute distanta, Borriello a majorat diferenta de pe tabela, profitand de dezorganizarea apararii clujene si de socul incasat in plin de elevii lui Cartu. Boriello a fost gasit excelent la limita offside-ului, a urmarit mingea inalta si a tras din prima, fara sa se uite la poarta, direct in plasa nefericitului Nuno Claro. Sperantele clujenilor au reinviat in minutul 78, cand Ionut Rada a marcat al doilea sau gol consecutiv in Champions League, dupa ce s-a inaltat excelent in careu, la o centrare din corner si a trimis perfect cu capul sub transversala portii lui Lobont. Finalul de meci a fost dramatic. CFR a incercat continuu sa marcheze si golul egalizator, insa presiunea ofensiva a ardelenilor la poarta lui Lobont a ramas fara efecte pe tabela si campioana Romaniei a parasit terenul invinsa.

Page time :0.1684 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017529 (s)