CIAO, ITALIA!

25 Iunie 2010
1062 Vizualizari | 0 Comentarii
• Campioana mondiala Italia a fost eliminata din Africa de Sud, fiind invinsa in ultimul meci al grupei F de Slovacia cu scorul de 3-2 • Slovacii au reusit astfel sa se califice in optimi, reusind una dintre cele mai mari surprize de la Campionatul Mondial • Grupa F a fost castigata de Paraguay, care a remizat cu Noua Zeelanda, scor 0-0
Bomba la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Campioana mondiala Italia va pleca acasa, pentru ca a terminat pe ultimul loc Grupa F, fiind invinsa in ultimul meci de Slovacia, cu scorul de 3-2, la capatul unei partide nerecomandata cardiacilor. Vittek de doua ori si Kopunek au marcat pentru debutantii slovaci, in timp ce golurile Italiei au fost marcate de Di Natale si Quagliarela. Squadra Azzurra a avut si o reusita anulata pentru offside, iar la un alt sut mingea a fost respinsa de slovacul Skrtel de pe linia portii (reluarile au dovedit chiar ca mingea a depasit putin linia portii). La egalitate perfecta de puncte si golaveraj cu Noua Zeelanda, campioana mondiala Italia a abordat meciul cu Slovacia extrem de prudent, lasand initiativa echipei adverse. Bine asezati in teren si cu un presing sufocant pentru constructia adversa, slovacii si-au facut simtita prezenta in atac la sutul lui Zabavnik (min.13) si incursiunea lui Hamsik (min.16), care a incercat sa-i paseze decisiv lui Vittek. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 25, cand De Rossi a gresit o pasa simpla in propria jumatate, mingea recuperata de slovaci a ajuns la Vittek, iar acesta l-a executat pe Marchetti cu un sut frumos la coltul lung. Slovacii au mai ratat cateva ocazii pana la finalul primei reprize, dar la pauza, scorul a ramas 1-0. Marcello Lippi a inceput partea secunda cu Maggio si Quagliarela in prima garnitura, pe banca fiind retrasi Criscito si Gattuso. Chiar si asa jocul Italiei a ramas previzibil si putin amenintator pentru poarta lui Mucha, astfel ca Lippi a apelat in minutul 56 la ultima arma: Andrea Pirlo. Italia a trecut pe langa egalare in minutul 67, cand Quagliarela a sutat in forta din lateral stanga, iar Skrtel a respins mingea cu genunchiul de pe linia portii. Slovacia a continuat sa domine meciul si bomba a explodat pentru a doua oara in minutul 74, cand acelasi Vittek i-a luat fata lui Chiellini in sase metri si l-a executat pe Marchetti. Italienii nu s-au predat si au redus din diferenta in minutul 81 prin Di Natale. A fost mai intai un sut bun al lui Quagliarela, portarul Mucha a respins in lateral si de acolo Di Natale a reluat in poarta goala. Cu cinci minute inaintea finalului, Squadra Azzurra a marcat din nou, dar golul lui Quagliarela a fost anulat corect pentru pozitie afara din joc. A fost o noua faza la limita, dar de aceasta data fara loc de interpretare. Slovacii au dat lovitura de gratie Italiei in minutul 89, cand Kopunek a trimis peste Marchetti pentru 3-1 la doar doua minute de la intrarea in teren. Finalul a fost unul dramatic, dupa ce Quagliarela a reusit sa readuca Italia in meci cu un sut superb din marginea careului. Italienii au asediat realmente careul lui Mucha in ultimele secvente, dar Pepe a ratat ultima sansa de egalare. Calificare meritata a slovacilor, care au jucat ca o echipa adevarata, avand de partea lor hotararea si spiritul de lupta. Ineficienta unor atacanti precum Iaquinta sau erorile puse pe seama varstei lui Cannavaro aveau sa-i coste pe italieni calificarea in optimi. In celalalt meci al grupei F, Paraguay a terminat la egalitate, scor 0-0, calificandu-se in optimi de pe primul loc al clasamentului. Noua Zeelanda, insa, paraseste competitia cu fruntea sus, inaintea Italiei. Clasament Grupa F 1. Paraguay 3 1 2 0 3-1 +2 5p 2. Slovacia 3 1 1 1 4-5 -1 4p 3. Noua Zeelanda 3 0 3 0 2-2 0 3p 4. Italia 3 0 2 1 4-5 -1 2p