Ciclistii ieseni fac legea

24 Iulie 2000
1225 Vizualizari | 0 Comentarii
•Ciprian Ionescu a castigat editia a II-a din cadrul Cupei Iasului Pitti Shoes la juniori mici •Etapa a opta de la CN de mare fond a fost castigata de Tiberiu Agafitei, care conduce in clasamentul general individual, dupa noua etape

Vineri dimineata, de la ora 10, 62 de rutieri de la sapte cluburi din tara, plus o selectionata a Republicii Moldova, au luat startul in cea de-a doua editie a Cupei Iasului la ciclism. Pe traseul bulevardul Independentei - comuna Bivolari si retur, ei si-au disputat trofeul atat la juniori mari, cat si la juniori mici, intr-o cursa deosebit de atractiva, la startul ei aflandu-se si ciclistii ieseni antrenati de Cristi Cociorva si Claudio Fasolo. La finele celor 84 de km cat a insumat cursa de fond, primul a trecut linia de sosire Ionut Mainea (Conpet Ploiesti), cronometrat la 2.30.03, in urma lui sosind Lucian Hugianu (Olimpia Bucuresti) - locul 2, Catalin Rizea (Conpet Ploiesti) - locul 3 si Florin Torek (Stirom Bucuresti) - locul 4. Pe pozitia a cincea s-a clasat reprezentantul nostru, Ciprian Ionescu, el adjudecandu-si trofeul la juniori mici si fiind primul din aceasta categorie care a trecut linia de sosire. Ceilalti patru care au trecut linia de sosire inaintea lui sunt juniori mari. "Cursa a fost destul de grea, am scapat-o la inceput de sub control, insa spre sfarsit am reusit sa ma redresez si sa o castig. Momentul psihologic a fost ultimul deal, acolo unde a ramas in carti doar elita. Ma asteptam sa castig mai usor, dar e bine ca totul s-a terminat asa", ne-a declarat Ionescu, cel mai bun junior mic din tara la ora actuala. "Este un real talent si la anul, cand va trece la juniori mari, se va numara cu siguranta printre cei mai buni. Rezultatul recent obtinut la Balcaniada de la Brasov - locul 10 - vorbeste de la sine de perspectivele sale, daca ne gandim ca au participat rutieri din sapte tari", a declarat presedintele Clubului Sportiv Municipal, prof. Adrian Poeana. Castigatorul la juniori mari, Ionut Mainea, a precizat ca traseul a fost bine ales si ca el a luptat in special sa-si ajute coechipierii. "Am facut o cursa buna si ma asteptam sa termin in primii trei", a mai spus Mainea. Unul dintre cei care a supervizat mai tot timpul cursa, fiind alaturi de elevii sai, a fost Claudio Fasolo, el sustinand ca se putea mai bine. "Ionescu si Agafitei au avut o responsabilitate foarte mare alergand acasa, de aceea s-au grabit. Sunt aproape multumit de rezultate si cred ca la etapele CN de mare fond care se vor desfasura astazi (n.r.-ieri) se pot obtine rezultate foarte bune", a precizat italianul. In ceea ce priveste noua sa responsabilitate, cea de a conduce loturile nationale, acesta ne-a mai declarat ca "situatia e cam neclara. Acolo hotarasc prea multe persoane si de aceea nu e bine. Nu s-a clarificat nimic de cand am fost eu numit ca selectioner, dar sper ca in scurt timp sa se limpezeasca apele".

Tiberiu Agafitei conduce in clasamentul general individual al CN de mare fond

Sambata s-au desfasurat la Iasi doua etape ale Campionatului National de mare fond, cea de-a treia derulandu-se ieri. In contratimpul individual de 12 km parcurs de rutieri pe traseul Peco Bucium - padurea Poieni s-a impus Ionut Mainea (Conpet Ploiesti), rutierul ploiestean aratand o forma deosebita. In seara aceleiasi zile, in etapa de fond derulata pe traseul Tomesti-Gura Bohotin-Raducaneni si retur, cel mai bun s-a dovedit a fi ieseanul Tiberiu Agafitei, in urma sa sosind Bogdan Dobre (Selectionata Bucuresti) - locul 2 si Marian Dragulin (Selectionata Braila) - locul 3. La sfarsitul celor 90 de km, Ciprian Ionescu a trecut al optulea linia de sosire, pe locul 10 s-a clasat Dumitru Panciuc, iar Marius Bosanceanu s-a situat pe locul 20. De remarcat ca la jumatatea cursei a avut loc un incident neplacut, in care au fost angrenati cativa ciclisti si o masina din caravana, insa nu s-au semnalat decat o serie de avarii la unele biciclete, precum si cateva zgarieturi ale sportivilor. "Daca nu au fost oase rupte, totul e OK. Astfel de incidente sunt frecvente in cursele de ciclism si important este sa nu se inregistreze victime sau accidentari grave", a precizat Claudio Fasolo. In fine, in ultima etapa disputata la Iasi, cea de circuit - 40 km (in jurul Mitropoliei), cel mai bun punctaj l-a realizat Ionut Burlac (Selectionata Braila), cu timpul de 1.03.10, acesta fiind urmat de Ionut Mainea (Selectionata Prahova) si Ionut Vasile (Selectionata Braila), Tibi Agafitei (CSM Iasi Pitti Shoes) clasandu-se al saselea. Asa cum a apreciat si prezentatorul etapei, plutonul in aceasta cursa a cam "facut-o de oaie", el mentinandu-se in cea mai mare parte a circuitului cu un tur in urma primilor doi sportivi. Invingatorul a rulat cu o viteza medie de 39 km la ora, dificultatea medie a traseului (circuitul a cuprins patru viraje) parand a fi in opinia specialistilor cauza dezechilibrului inregistrat. In urma acestor rezultate, in clasamentul individual general, dupa noua etape, conduce rutierul iesean Tiberiu Agafitei, pe urmatoarele doua pozitii fiind situati Bogdan Dobre (Selectionata Bucuresti) si Ionut Mainea (Selectionata Prahova). De asemenea, in clasamentul pe echipe, CSM Iasi ocupa locul 3 dupa Selectionatele Bucurestiului si Prahovei. Campionul dupa noua etape, Tibi Agafitei, ne-a declarat la finele cursei de ieri: "Conduc in clasamentul general individual in acest moment si sper ca si dupa urmatoarele doua etape cate au mai ramas de disputat sa fiu in frunte. Etapa de fond a fost una destul de norocoasa pentru mine, caci nu am avut intentia de a o castiga. A fost o victorie nesperata si multumesc echipei pentru ca m-a ajutat foarte mult. Astazi (n.r.-ieri) a fost o cursa de atac si cu ajutorul coechipierilor am reusit sa-mi pastrez locul fruntas. Daca ei ma vor sustine si in continuare, cred ca am sanse mari de a deveni campion national", a adaugat Agafitei.

Page time :0.1940 (s) | 24 queries | Mysql time :0.026452 (s)