Cinci minute fatale pentru echipa de rugby

24 Septembrie 2007
934 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Agro Iasi a fost la cinci minute de un succes important in prima etapa a Diviziei Nationale de rugby, dar Universitatea Bucovina Suceava a castigat cu scorul de 12-10, printr-o lovitura de penalitate, indelung contestata de ieseni

Doar cinci minute le-au lipsit rugbistilor de la Poli Agro Iasi sa obtina un succes important pe terenul formatiei Universitatea Bucovina Suceava, in prima etapa a Diviziei Nationale. In minutul 75 al meciului disputat sambata la pranz, pe stadionul Unirea, din Suceava, jucatorii pregatiti de antrenorul Constantin Verives conduceau cu scorul de 10-9 si se indreptau cu pasi mari spre primul succes stagional. Gazdele sucevene au beneficiat insa de o lovitura de penalitate, contestata indelung de ieseni, iar Bucovina a castigat cu scorul de 12-10 la capatul unui joc foarte strans. Poli a inceput tare meciul si a condus cu scorul de 7-3, printr-un eseu al lui Morosanu si o transformare a lui Zaharia, dar sucevenii au revenit pe tabela de marcaj si au intors la 9-7. Acelasi Zaharia a transformat o lovitura de pedeapsa, ducand scorul la 10-9.

In cele din urma, dupa ce arbitrul Danut Frasineanu a dictat foarte usor o penalitate pentru gazde, iesenii au fost obligati sa se multumeasca doar cu punctul bonus. La finalul meciului, antrenorul secund al Politehnicii, Ioan Iftode, era nemultumit de decizia brigazii de arbitri, dar era convins ca in meciul de la Iasi echipa suceveana nu va avea nici o sansa. "Din pacate, am pierdut pe o greseala a arbitrului, dar sucevenii nu ne-au surprins cu nimic, asa ca eu sunt convins ca putem castiga acasa punctele pierdute pe terenul Bucovinei", a declarat Ioan Iftode. Antrenorul Constantin Verives nu a contat in jocul de la Suceava pe Mihai Mocanu, care vrea sa renunte la rugby, ceea ce ar fi o pierdere imensa pentru gruparea ieseana. Din cate se pare, Mocanu are niste probleme familiale si la serviciu si ar intentiona sa joace doar in meciurile de pe teren propriu, fara sa se prezinte la antrenamente, situatie de neacceptat pentru antrenorii din Agronomie. In afara partidei de la Suceava, in prima etapa a Diviziei Nationale, in Seria a II-a, s-au mai consemnat urmatoarele rezultate: RCM Timisoara - Farul Constanta 9-15, CSU Brasov - Steaua Bucuresti 13-57. In urma acestor rezultate, dupa prima runda, Poli Agro ocupa locul 4 in serie, cu un singur punct, la egalitate cu formatia din Timisoara. In etapa a doua a Diviziei Nationale de rugby, programata sambata, 29 septembrie, echipa ieseana va intalni, tot in deplasare, formatia CSU Brasov.

Page time :0.1856 (s) | 24 queries | Mysql time :0.022743 (s)