Cocoseii Frantei au calcat in picioare trupa lui Piturca

13 Octombrie 2008
650 Vizualizari | 0 Comentarii
FLORENTIN PETRE SI THIERY HENRY IN LUPTA PENTRU BALON
• Romania nu a putut invinge Franta sambata, la Constanta, remizand 2-2, desi a condus cu 2-0 inca din minutul 17 • Golurile tricolorilor au fost marcate de Florentin Petre si Dorin Goian, care au profitat de naiva aparare a francezilor • Dupa cele doua goluri primite, tricolorii si-au dovedit limitele si au fost calcati in picioare de forta ofensiva a trupei lui Raymond Domenech • Franta a dovedit totusi ca are cei mai buni jucatori din grupa a saptea de calificare

Nationala de fotbal a Romaniei si-a dovedit inca o data limitele, in partida cu selectionata Frantei, din preliminariile Campionatului Mondial din Africa de Sud. Tricolorii lui Victor Piturca au obtinut o remiza, scor 2-2, desi au condus cu 2-0 inca din minutul 17. Pana la urma, jucatorii romani au aratat ca nu au nici pe departe valoarea francezilor, care au scos o remiza in doar cativa fotbalisti. Deocamdata, Franta nu are o echipa, dar are cativa jucatori care pot decide singuri soarta unei partide. Daca in aparare Abidal si compania s-au facut de ras (ce-i drept Gallas si Vieira au lipsit de pe teren), in atac Ribery, Gourcuff, Benzema si chiar Henry au facut legea si au calcat in picioare defensiva lui Piturca. O prima repriza excelenta din punct de vedere tactic a nationalei Romaniei, care nu s-a lasat impresionata de presingul sufocant al francezilor pus in practica inca din primele minute ale intalnirii. Tamas si Goian in centrul defensivei Romaniei au blocat cu succes incercarile de patrundere ale lui Henry si Ribery, incercand, dupa recuperarea mingii, sa-si puna coechipierii din departamentul ofensiv pe contraatac. Asa s-a intamplat in minutul 6 cand, spre surprinderea tuturor, chiar si a romanilor, Florentin Petre l-a invins pe Mandanda in urma unei patrunderi in viteza si un sut cu exteriorul langa bara, executie la care portarul francez n-a avut replica. Tricolorii au dat lovitura cateva minute mai tarziu, la o lovitura de colt executata perfect de Florentin Petre de pe partea dreapta in fata portii, de unde Goian (17`) a trimis cu capul mingea in poarta unui Mandanda aerian, dubland astfel diferenta de pe tabela.

Calcati in picioare

Presiunea ametitoare a francezilor a continuat in jumatatea de teren a Romaniei si a dat rezultate in minutul 38, cand pe o nesincronizare a defensivei tricolorilor, Gourcuff a deviat in centru spre Ribery, care a patruns usor si l-a invins pe Lobont cu un sut sec din 12 metri. Romania putea reface diferenta de doua goluri prin Mutu, in ultimul minut al primei reprize, dupa o faza senzationala a lui Muresan pe partea dreapta, insa atacantul Romaniei a reluat cu capul peste poarta din 5 metri. Repriza secunda s-a desfasurat asemanator cu prima, cu francezii atacand in valuri, in timp ce elevii lui Piturca asteptau cuminti la 30 de metri de poarta lui Lobont, incercand apoi sa speculeze greselile oaspetilor si sa iasa pe contraatac prin Mutu si Marica. Daca in prima repriza oaspetii au incercat sa patrunda pe centru, in partea a doua a meciului au exploatat mai mult partile laterale ale terenului, cu precadere partea stanga, unde Ribery a avut cateva actiuni extrem de periculoase. Lobont a dovedit de ce merita sa fie titularul nationalei in minutul 64, cand a scos extrem de spectaculos doua suturi senzationale ale lui Henry si Gourcuff, insa n-a mai avut ce face la sutul aceluiasi Gourcuff, cinci minute mai tarziu, cand francezul l-a gasit pe portarul roman putin iesit din poarta si l-a invins cu o executie superba de la 30 de metri, aducand egalitatea pe tabela. Francezii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie pe final, nedorind sa riste sa ramana descoperiti in aparare, aratand insa ca sunt multumiti cu rezultatul de egalitate, dupa ce, in minutul 17, erau condusi cu 2-0. Fotbalistul francez Patrick Vieira s-a accidentat la incalzire inaintea meciului si in locul sau a fost introdus Alou Diarra, de la Girondins Bordeaux. Antrenorul formatiei Internazionale Milano, Jose Mourinho, a urmarit partida de la tribuna oficiala, unde a stat intre fostul impresar Ioan Becali si finantatorul formatiei Steaua, Gigi Becali.

Un selectioner mahnit

La finalul jocului, antrenorul Victor Piturca era mahnit de rezultat. "De vina este valoarea echipei Frantei. Rezultatul a fost totalmente la mana noastra, am avut 2-0. Pacat ca multe momente din defensiva le-am tratat cu usurinta si acesta este motivul pentru care am primit gol. Am facut prea repede pasul inapoi, le-am spus baietilor acest lucru la pauza. Nu am tinut mingea, trebuia sa jucam si la 2-0. Am avut in fata o echipa extraordinara, am fost aproape de un rezultat extraordinar, care ne propulsa in fruntea clasamentului grupei. Sunt mahnit, primul gol a fost de curtea scolii", a declarat Victor Piturca. Selectionerul nu isi va da demisia dupa remiza cu Franta si se gandeste deja la urmatoarele doua meciuri ale nationalei, pe care le considera decisive. "In Serbia va fi un meci decisiv. Daca vom reusi sa castigam ii vom lua fata, iar sansele noastre vor creste. Daca vom reusi sase puncte din meciurile cu Serbia si Austria, avem sanse reale de calificare", a opinat Piturca. Antrenorul Romaniei a inceput jocul cu Franta cu urmatorul unsprezece: Lobont - Ogararu, Tamas, Dorin Goian, Rat - Gabi Muresan, Chivu - Florentin Petre (Bucur `76), Cocis, Mutu (Costea `75) - Marica. De partea cealalta, la Constanta, Raymond Domenech a mizat pe urmatoarea formula de joc: Mandanda - Sagna, Boumsong, Abidal, Evra - Alou Diarra, Toulalan - Ribery (Briand `90+1), 14. Gourcuff, 6. Malouda (10. Benzema `38) - 12. Henry. Partida a fost arbitrata de o brigada din Belgia, condusa la centru de Frank De Bleeckere, ajutat la cele doua linii de Peter Hermans si Alex Verstraeten, in timp ce Luc Wouters a fost rezerva. Dorin Goian a fost singurul roman avertizat in jocul de sambata, chiar dupa ce a inscris golul 2, dar fundasul Stelei va rata meciul din Serbia, din cauza cumulului de cartonase galbene.

florinb•bzi.ro

Rezultatele inregistrate sambata in preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2010 si clasamentele la zi

Scotia - Norvegia 0-0

Ultimele meciuri din acest an din preliminariile Campionatului Mondial sunt programate miercuri, 15 octombrie

Page time :0.1863 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019205 (s)