Costin Lazar, gest fara precedent in fotbalul romanesc

23 Martie 2009
798 Vizualizari | 0 Comentarii
Costin Lazar
• In minutul 64 al partidei din Giulesti, Teodor Craciunescu a acordat o lovitura de pedeapsa pentru Rapid, insa Costin Lazar i-a facut semn arbitrului ca a gresit si acesta a revenit asupra deciziei • In schimb, in meciul de la Targu Jiu, jucatorul Milanco Raskovici a fost la un pas de o tragedie

Fotbalul romanesc este recunoscut peste hotare pentru tot felul de incidente rusinoase. Iata ca un fotbalist tanar, care nu a aparut niciodata in paginile ziarelor si revistelor de scandal a reusit sa dovedeasca tuturor ca in Romania se pot consemna si gesturi de un fair-play desavarsit. Costin Lazar este jucatorul care a facut ca despre fotbalul romanesc sa se vorbeasca iarasi la superlativ. In minutul 64 al partidei din Giulesti, Teodor Craciunescu a acordat o lovitura de pedeapsa pentru Rapid, insa Costin Lazar i-a facut semn arbitrului ca a gresit si acesta a revenit asupra deciziei. Bourceanu a avut o interventie asupra lui Costin Lazar si, spre surprinderea tuturor, Craciunescu a acordat penalty. Galatenii au sarit la gatul arbitrului, iar acesta si-a facut mea culpa dupa ce Lazar i-a spus ca nu a fost penalty, acordand minge de arbitru. Lazar a explicat gestul incredibil de a refuza un penalty afirmand ca nu-si doreste ca succesele giulestenilor sa fie umbrite de un ajutor extern. "Nu am nevoie de nici un premiu. Asa am crezut de cuviinta ca trebuie sa fac. Nu ne place sa fim ajutati, premiul cel mai mare e victoria. Suntem cu sufletul curat si incercam sa jucam fotbal. Am demonstrat ca suntem pe val si, deocamdata, nu ne trebuie ajutor. Trebuie felicitati antrenorii si suporterii", a spus Costin Lazar la gsptv. De altfel, Rapid devine din ce in ce mai clar o pretendenta la castigarea titlului in acest sezon. Formatia lui Marian Rada a mai obtinut o victorie categorica si ramane neinvinsa in acest retur. Giulestenii au castigat, scor 4-0, partida cu Otelul Galati si le sufla in ceafa dinamovistilor.

Probleme la Targu Jiu

Daca in Giulesti s-a petrecut un eveniment superb, la Targu Jiu (acolo unde Pandurii a remizat 0-0, cu FC Brasov), era cat pe ce sa se intample o drama. In minutul 71 al partidei, Raskovici a fost lovit la cap de Nicolae Constantin (FC Brasov) si si-a pierdut cunostinta. El a fost transportat cu ambulanta la spital. Presedintele clubului Pandurii, Marin Condescu, l-a acuzat pe centralul Alexandru Tudor ca a pus in pericol viata atacantului Milanco Raskovici, scotand medicul afara de pe teren ca sa nu-i acorde atacantului primul ajutor. "A fost pusa viata unui om in pericol si acesta e cel mai grav lucru care s-a intamplat la acest meci. Iar arbitrul Tudor are probleme psihice, dupa parerea mea, si ar trebui sa nu mai arbitreze mult timp de aici inainte. Nu este la prima abatere si dupa aceea se va duce sa se reculeaga si revine in fotbal pentru ca se spune ca este cel mai bun arbitru roman. Ce a facut in aceasta seara este incalificabil, sa scoti medicul afara de pe teren ca sa nu-i acorde primul ajutor unui jucator pentru ca el nu vrea sa fie salvarea pe teren", a spus Condescu. Intr-un alt joc disputat sambata, Farul nu a avut nici o sansa la Vaslui, echipa lui Viorel Moldovan reusind o victorie categorica, scor 4-2. Gazdele au condus cu 2-0, constantenii au redus din diferenta, iar Vasluiul a mai inscris apoi de doua ori. Cu toate ca Farul a inceput mai curajos, Vasluiul a deschis scorul prin Wesley, vedeta lui Porumboiu punctand pentru 1-0 in minutul 10, cu un sut superb la vinclu, de la aproximativ 18 metri. Vasluienii au dominat apoi categoric si "s-au jucat" cu ocaziile. Constantenii au cedat complet si au primit al doilea gol in minutul 33, cand Wesley a inscris printr-o lovitura de cap, dupa centrarea lui Milisavljevici. La pauza avea sa fie 4-1 pentru gazde, dupa reusitele lui Pahor (gol cu capul dupa o centrarea a lui Patrascu) si dupa dubla lui Ljubinkovici (al doilea gol dupa o executie fabuloasa, sut de la peste 35 de metri). Echipa lui Moldovan s-a relaxat dupa pauza, Farul a mai punctat o data prin Chico, iar partida s-a terminat 4-2. Golul oaspetilor a fost izbutit de Chico, din centrarea lui Gerlem. Surpriza cea mare avea sa se petreaca la Medias, acolo unde Gaz Metan a invins cu scorul de 1-0 formatia Unirea Urziceni, a doua clasata in ierarhia interna. Golul lui Bud din minutul 60 si paradele lui Vatca din finalul meciului au adus o victorie meritata de gazari, care spera in continuare sa evite retrogradarea.

Page time :0.1330 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020196 (s)