Croatii au calcat totul in picioare

17 Iunie 2008
805 Vizualizari | 1 Comentarii
• Croatia a incheiat cu maximum de puncte grupa B, iar Polonia merge acasa cu numai un punct obtinut, dupa ce in urma unui meci de uzura croatii au castigat cu 1-0 prin golul lui Klasnic, din minutul 53

Croatia a incheiat cu maximum de puncte grupa B, iar Polonia merge acasa cu numai un punct obtinut, dupa ce in urma unui meci de uzura croatii au castigat cu 1-0 prin golul lui Klasnic, din minutul 53. Partida de ieri seara dintre Polonia si Croatia a inceput inca dinaintea startului Euro 2008 cu suspiciunea din partea polonezilor ca cealalta partida din grupa care se disputa in ultima etapa, Germania - Austria, va fi blat. Polonia prevedea dinainte un complot al natiilor surori pentru a merge impreuna in sferturi. Dar aceasta varianta a picat, iar Poloniei ii trebuia ca se califice in sferturi, in meciul cu deja calificata Croatia, o victorie la doua goluri diferenta, iar Austria sa invinga Germania la un singur gol. Pentru a incinge si mai mult spiritele, croatul Srna declara inaintea partidei ca prefera ca Polonia sa se califice in dauna Germaniei, oferind practic o clara intentie de a se da la o parte. Meciul a inceput intr-o nota echilibrata cu un plus de agresivitate pentru Polonia, care era obligata sa apese pedala pentru a marca cel putin doua goluri. Inceputul de meci nu a adus prea mari ocazii de poarta, singura faza notabila fiind aceea din minutul 9, cand Dario Knezevic s-a lovit foarte rau si a fost transportat cu targa in afara terenului. Prima ocazie importanta a venit abia in minutul 20, cand Rakitic a centrat excelent din lovitura libera, insa mingea trimisa cu capul de Vejic a trecut pe langa poarta lui Boruc. Polonezii, dupa un inceput agresiv s-au lasat dominati de catre echipa lui Bilic, fiind marcati si de miza partidei, nereusind vreo faza notabila de poarta. Croatia a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 32, cand Klasnic a ramas singur cu Boruc, dar portarul polonez a reusit sa respinga. In finalul primei reprize, acelasi Klasnic a profitat de o greseala a fundasilor polonezi, dar Boruc a blocat foarte bine sutul acestuia. Croatia a reusit sa deschida scorul imediat dupa pauza prin jucatorul care a pus cele mai mari probleme apararii poloneze. Klasnic a marcat in minutul 53 cu un sut la coltul lung dupa o actiune prelungita de atac a Croatiei. Polonezii au incercat sa revina in joc dupa primirea golului, dar fara prea mult succes, acestia reusind doar un joc de posesie, tot Klasnic trecand pe langa gol. Polonezii au mai avut o tresarire de orgoliu pe final, cand sutul lui Smolarek a trecut foarte aproape de vinclul portii lui Runje. Ultima mare ocazie a venit in minutul 88, cand Zahorski, scapat singur cu Runje, a fost blocat foarte bine. Jucatorii lui Slaven Bilici si-au respectat blazonul si au trimis acasa Polonia, anuntand deja un sfert de finala de zile mari, Croatia - Turcia.

Polonia - Croatia 0-1 (0-0)
Marcatori: Klasnic (`53)
Stadion: Worthersee Stadion
Spectatori: 30.000
Formatii: Polonia: Boruc - Wawrzyniak, Dudka, Zewlakow, Wasilewski - Krzynowek, Lewandowski, Guerreiro, Murawski, Lobodzinski (`55 Smolarek) - Saganowski (`69 Zahorski). Antrenor: Leo Beenhakker.
Croatia: Runje - Simic, Vejic, Knezevic (`27 Corluka), Pranjic - Leko, Vukojevic, Pokrivac, Rakitic - Klasnic (74 Kalinic), Petric (`75 Kranjcar). Antrenor: Slaven Bilic.
Arbitri: Kyros Vassaras, Dimitris Bozatidis, Dimitris Saraidaris (toti Grecia).