CS National a facut spectacol cu CET Govora

9 Octombrie 2006
828 Vizualizari | 0 Comentarii
Gabi Mihaiescu
• CS National Iasi - CET Govora, 67-62 (14-16, 23-14, 13-15, 17-17), in prima etapa a Diviziei A de baschet feminin • Gruparea ieseana a aratat o noua fata in jocul de sambata si se anunta una dintre fortele campionatului • Prezent la meci, omul de afaceri Ion Zapodeanu a premiat fiecare jucatoare cu suma de 2 milioane lei (200 RON)

Start fulminant pentru jucatoarele de la CS National Iasi, care au castigat sambata meciul cu CET Govora din prima etapa a Diviziei A de baschet feminin, cu scorul de 67-62 (14-16, 23-14, 13-15, 17-17). Dincolo de rezultatul final, gruparea pregatita de antrenorul Gabi Mihailescu a aratat o noua fata in jocul de sambata din sala Universitatii Tehnice din complexul studentesc Tudor Vladimirescu si se anunta una dintre fortele campionatului. Cu trei internationale de mare valoare din Republica Moldova, baschetbalistele de la CS National sunt o nuca tare pentru orice alta grupare din elita sportului cu mingea la cos.

De altfel, moldovencele aduse in vara cu mari sacrificii de presedintele Marius Cosoi au facut diferenta: Irina Suetina si-a condus magistral colegele din teren, Olga Cazac si-a probat din plin calitatile de marcatoare, iar Ala Causan s-a aparat excelent si a finalizat de trei puncte exact cand era nevoie. Gazdele s-au incalzit mai greu, iar jucatoarele de la CET Govora au condus tot timpul si au terminat in avantaj primul sfert, scor 16-14. De asemenea, la jumatatea sfertului secund era inca 22-23, dar de la acest scor si-a intrat in mana Olga Cazac si, la pauza mare, tabela arata deja 37-30 pentru CS National.

Final incandescent

Echipa pregatita de Gabi Mihailescu a inceput tare si sfertul al treilea, cand iesencele au reusit sa se desprinda la 11 puncte pe tabela de marcaj, scor 43-32, dar au cazut inexplicabil si le-au permis adversarelor sa egaleze la 43. Totusi, inaintea ultimului sfert, CS National avea un avans de cinci puncte, scor 50-45. Fara Sorana Gavrilescu si Causan, eliminate pentru cinci greseli personale, CET Govora a revenit puternic si a preluat conducerea, 62-61, exact cu 8 secunde inaintea de finalul meciului. La acest scor, arbitrii au dictat un fault, antrenorul oaspetilor a protestat si echipa sa a primit si fault tehnic. Irina Suetina si-a pastrat calmul, a transformat toate cele 4 aruncari libere, iar ultimul atac a fost finalizat de Cilibiu, care a inchis tabela la scorul de 67-62. La finalul meciului, antrenorul Gabi Mihailescu, gatuit de emotie si stors de puteri a mai reusit doar sa promita ca echipa CS National va fi o adevarata revelatie in acest sezon. De partea cealalta, valcenii nu au putut digera infrangerea, astfel ca un oficial a aruncat cu un recipient plin cu apa intr-unul din arbitrii de la masa, acuzand brigada de arbitri de "japca pe fata" si ca vor trimite caseta la Federatie. Interesant este ca la meci a asistat si omul de afaceri Ion Zapodeanu, care a premiat succesul baschetbalistelor cu cate doua milioane de lei (200 RON), pentru fiecare jucatoare. In meciul cu CET Govora, punctele iesencelor au fost marcate de jucatoarele: Cazac - 25 (4X3), Suetina - 17 (1), Causan - 9 (3), Bordeianu - 9 (2), Cilibiu - 6 si Gavrilescu - 1. Etapa viitoare, programata sambata, 14 octombrie, CS National va intalni in deplasare formatia Olimpia Bucuresti.