CS National nu s-a facut de ras la Sfantu Gheorghe

3 Martie 2008
850 Vizualizari | 0 Comentarii
• Baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi au fost invinse cu scorul de 89-59 de CSS LMK Sfantu Gheorghe, intr-o partida contand pentru runda cu numarul 18 din Divizia A • Jucatoarele iesene au scapat de cele mai dificile partide din acest campionat

La finalul unei perioade infernale, cu trei partide, dintre care doua deplasari lungi intr-o singura saptamana, baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi nu s-au facut de ras in meciul disputat impotriva unei forte a campionatului intern. La Sfantu Gheorghe, in fata formatiei CSS LMK, jucatoarele pregatite de Gabi Mihailescu au oferit o replica frumoasa, chiar daca au fost invinse fara probleme de gazde. Atmosfera din Sala Sporturilor din Sfantu Gheorghe a fost insa una de exceptie, aproape 1500 de spectatori platitori de bilete (pretul unui tichet a fost de 3 lei) asigurand un spectacol de calitate. In aceasta atmosfera, formatia din Sfantu Gheorghe a inceput meciul in forta si dupa primele doua sferturi transase deja disputa, scor 51-28, la pauza mare.

La adapostul acestei diferente, echipa gazda a facut spectacol in ultimele doua sferturi, iesencele au raspuns cu aceeasi moneda, dar pana la urma, CSS LMK Sfantu Gheorghe, gruparea care ocupa locul secund in clasamentul la zi, a castigat cu scorul de 89-59 (24-16,27-12,19-12,19-19). Acesta a fost al treilea meci dintr-o serie foarte grea pentru gruparea ieseana care a pierdut trei meciuri la rand in decurs de o saptamana, doua in deplasare, la Alexandria si Sfantu Gheorghe si unul acasa, cu BC Icim Arad. Dupa aceste jocuri, CS National va avea parte de un final de campionat mai linistit, cu meciuri impotriva unor echipe mai accesibile, ca Olimpia Bucuresti sau Municipal Targoviste. Cu patru etape inainte de finalul sezonului regulat, iesencele ocupa locul 9 in ierarhia la zi, cu 22 puncte, la doua puncte in fata echipei de pe locul 11 (prima pozitie retrogradabila la finalul sezonului), BCM Targoviste. De altfel, gruparea condusa de Marius Cosoi a scapat demult de grijile retrogradarii si va termina aceasta editie de campionat cel mai probabil pe locul 9. Totusi, dupa prestatia buna de la Sfantu Gheorghe, conducerea echipei iesene regreta ca Sorana Gavrilescu si compania nu au reusit sa invinga la Iasi pe CSM Oradea si sa obtina o calificare in play-off. "Daca am fi jucat acasa cu Oradea asa cum am jucat la Sfantu Gheorghe, am fi reusit acum sa ne calificam in play-off. Ar fi fost o performanta mare pentru baschetul feminin iesean", a declarat Marius Cosoi, presedintele CS National Politehnica Iasi.