CS National Politehnica a facut spectacol in Polivalenta

22 Octombrie 2007
965 Vizualizari | 1 Comentarii
• CS National-Politehnica Iasi a invins sambata dimineata, in Sala Polivalenta, formatia Somesul Tiger Dej, cu scorul de 77-44 (18-8,15-13,21-10,23-13), in prima etapa a Diviziei A de baschet feminin

Debut cu dreptul pentru echipa de baschet feminin CS National Politehnica Iasi. Baschetbalistele conduse la acest meci de Gabi Mihailescu au trecut de formatia Somesul Tiger Dej, cu scorul de 77-44 (18-8,15-13,21-10,23-13), in prima runda a campionatului intern. Formatia ieseana a avut insa parte de un adversar facil in debutul sezonului, Somesul fiind o prada usoara pentru gazde. Practic, doar inceputul a fost mai dificil pentru Gavrilescu si compania, dar odata ce acestea s-au incalzit, au reusit sa se desprinda decisiv si sa faca spectacol in Sala Polivalenta. Iesencele au condus meciul de la un capat la celalalt, obtinand un avans confortabil de 10 puncte pe tabela de marcaj, chiar dupa primul sfert (18-8), in pofida ratarii mai multor aruncari libere.

Sfertul al doilea a fost mai echilibrat si mai sarac in spectacol, dar dupa pauza mare gazdele s-au dezlantuit si diferenta pe tabela a crescut continuu. Mai mult decat atat, Ala Causan a reusit mai multe cosuri de 3 puncte si a facut-o uitata pe Olga Cazac, iar defensiva a fost de netrecut si astfel CS National Politehnica a reusit o victorie categorica, scor 77-44. Pentru formatia ieseana au punctat in acest joc aproape toate jucatoarele, dupa cum urmeaza: Causan - 19 (5X3), Barsan - 10, Gavrilescu si Panait - cate 9, Tecoanta - 8 (2X3), Suetina - 8 (1X3), Lazar - 7, Bordeianu - 5 si Ionescu - 2. Interesant este ca antrenorul Gabi Mihailescu, readus miercuri la echipa, din cate se pare la cererea jucatoarelor, a stat pe banca doar in calitate de delegat al echipei, pentru ca nu are licenta pentru a antrena in Divizia A (licenta pentru obtinerea careia ar trebui achitata o taxa de o mie Euro). Dupa meci, antrenorul-delegat Gabi Mihailescu era multumit pentru acest succes in debutul campionatului. "Dupa un inceput mai timid, fetele au facut spectacol in repriza secunda si au obtinut un succes concludent, care ne da un moral bun pentru meciurile care urmeaza", a declarat Gabi Mihailescu. Etapa viitoare, programata joi, 25 octombrie, iesencele vor juca in deplasare, la Ramnicu-Valcea, in compania formatiei CET Govora.