CS National se departeaza de locul noua

26 Aprilie 2008
964 Vizualizari | 0 Comentarii
Debut cu stangul pentru baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi. Formatia pregatita de antrenorul Gabi Mihailescu a pierdut surprinzator primul joc din ultima faza a turneului play-out, in fata campioanei en-titre, Municipal Targoviste, cu scorul de 54-65. Iesencele se indeparteaza tot mai mult de locul 9 in ierarhia finala, pozitie care mai poate fi obtinuta doar daca Nationalul castiga urmatoarele doua partide din aceasta ultima faza a campionatului. Oaspetele au inceput tare jocul si dupa primul sfert conduceau deja cu 5 puncte pe tabela de marcaj, scor 18-13, dar adevaratul dezastru avea sa se petreaca in al doilea sfert, cand Municipal Targoviste a intrat la cabine cu un avantaj considerabil, scor 40-23.

Degeaba au mai incercat gazdele sa revina pe tabela de marcaj, castigand atat sfertul trei, cat si sfertul patru, ca la finalul jocului baschetbalistele din Targoviste au terminat partida victorioase, scor general, 54-65. Presedintele Marius Cosoi avertizase inca dinaintea partidei ca daca acest joc nu va fi castigat, atunci jucatoarele de la CS National nu-si vor incasa salariile pe luna aprilie. De asemenea, meciurile cu formatia Municipal Targoviste ar putea fi ultimele pe banca tehnica a echipei iesene pentru antrenorul Gabi Mihailescu, puternic contestat de jucatoarele de la National, care au incercat chiar sa determine inlocuirea tehnicianului chiar in timpul sezonului. In play-out se joaca dupa sistemul cel mai bun din trei partide, cu doua jocuri pe terenul formatiei mai bine clasata in ierarhia finala a sezonului regulat, adica CS National. Urmatoarea partida este programata la Targoviste, miercuri, 30 aprilie. La finalul celor trei partide, echipa care va iesi invingatoare va termina sezonul pe locul 9 in clasamentul final.

Page time :0.1824 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018317 (s)