Culturistii au tremurat de frig in Casa Sindicatelor

11 Octombrie 2010
2847 Vizualizari | 0 Comentarii
• Pe un frig patrunzator, sambata, s-au derulat la Iasi Campionatele Nationale de fitness, bodyfitness si bodybuilding clasic

Casa Sindicatelor din Iasi a fost o gazda neprimitoare pentru crema culturismului din Romania, deoarece în interiorul incintei era mai frig ca afara. Totusi, 48 de sportivi de la 17 cluburi din tara au concurat în asemenea conditii neprielnice performantei în cadrul Campionatelor Nationale de seniori si senioare la fitness, bodyfitness si bodybuilding clasic de la Iasi, acolo unde au mai fost prezenti: din partea Autoritatii Nationale pentru Sport si Tineret - vicepresedintele Constantin Neagu (care a si rostit cuvantul de bun venit participantilor în deschiderea competitiei) si consilierul Cristian Bocsa; din partea FR Culturism-Fitness: presedintele Cristian Mihailescu, vicepresedintele Petru Ciorba (antrenorul emerit de la CFR Iasi fiind prezent la competitie si în calitate de arbitru), secretarul general Tiberiu Apostol si antrenorul federal Viorel Furdi; din partea CSM Iasi (club organizator pe plan local) – directorul Nucu Antohi. Cele trei cluburi prezente în competitie, CFR (antrenor emerit: Petru Ciorba), CSM (antrenor: Felicia Purice-Russ si Cristian Russ), FLEX (antrenor: Florin Preduchin) au avut mai multi sportivi în concurs, dar numai unul dintre ei a reusit sa urce pe podium. Acesta a fost Costel Cazacovschi (FLEX Iasi), care a cucerit medalia de argint la categoria 175 cm, la bodybuilding clasic. Ceilalti sportivi ieseni au fost imediat sub podiumul de premiere, astfel: Mihaela Rosu (CFR Iasi, locul 4 la cat. 158 cm, la bodyfitness), Cristina Chiriac (CSM Iasi, locul 4 la cat. 168 cm, la bodyfitness), Domnita Ursu (CSM Iasi, locul 4 la cat. +168 cm, la bodyfitness), Sebastian Smîntînica (FLEX Iasi, locul 5 la cat. 175 cm, la bodybuilding clasic), Liviu Ciocan (FLEX Iasi, locul 4 la cat. +180 cm, la bodybuilding clasic). La finalul întrecerii, referitor la evolutia sportivei Mihaela Rosu (o noua achizitie a CS CFR Iasi), antrenorul emerit Petru Ciorba a spus: "Mihaela a fost aproape de o medalie, la o prima mare participare la o competitie la nivel national!". In replica, vadit afectata de clasarea sub podium, Mihaela Rosu a replicat: "A fost într-adevar o prima mare participare pentru mine, dar si o prima mare deziluzie".