De-o echipa speranta in Europa

4 Decembrie 2009
875 Vizualizari | 1 Comentarii
De o echipa speranta in Europa
• FC Copenhaga-CFR Cluj 2-0 (2-0) si Dinamo- Sturm Graz 2-1 (1-1) in doua partide contand pentru etapa a cincea a Europa League • Doua rezultate complet diferite pentru echipele romanesti, dar care nu schimba cu nimic ierarhia in Europa • Singurii care mai pastreaza sanse de calificare sunt dinamovistii, insa acestia sunt obligati sa invinga in deplasare la Panatinaikos, intr-un joc de-a dreptul crucial

FC Copenhaga-CFR Cluj 2-0 (2-0) si Dinamo-Sturm Graz 2-1 (1-1) in doua partide contand pentru etapa a cincea a Europa League. Daca clujenii au fost eliminati din cupele europene, bucurestenii mai pastreaza o mica sansa, conditia fiind insa o victorie in deplasarea de la Atena din ultima etapa a competitiei. Pentru CFR insa, competitia de anul acesta a fost un adevarat chin. Nici jocul de aseara nu a fost diferit. Cele doua goluri ale partidei marcate de Vingaard (minutul 37) si N`Doye (minutul 43) au aratat cat de departe este fotbalul romanesc fata de Europa. Infrangerea suferita in Danemarca ii scoate de tot pe clujeni din cursa pentru primavara europeana, asta pentru ca ardelenii ocupa acum ultimul loc in Grupa K. Desi CFR Cluj a intrat in teren cu o aliura de echipa mai buna, realitatea a fost cu totul si cu totul alta. Nici mai mult, nici mai putin, danezii i-au calcat in picioare pe clujeni, scorul final stand marturie unei noi seri negre pentru echipa din Gruia. Jocul a inceput direct in nota de dominare a echipei gazda, FC Copenhaga instalandu-se inca din start in jumatatea romanilor. Ocaziile au inceput sa-si faca tot mai des aparitia la poarta lui Nuno Claro, atacul nefiind deloc ceva la care CFR sa se gandeasca. Prima repriza a fost una urata, in care CFR nu a contat deloc si care a facut ca pe teren sa nu existe decat o singura echipa, cea a gazdelor. Primul gol a cazut firesc. In minutul 37, danezul Vingaard receptioneaza o pasa in centru fara sa fie presat de nici un adversar, iar sutul sau nu-l iarta pe Nuno Claro! Peste doar cateva minute, avea sa vina si cel de-al doilea gol al disputei. Un fault neglijent comis de Cadu face ca danezii sa beneficieze de o lovitura libera periculoasa. Si ca meniul sa fie complet, N`Doye executa impecabil, de la 25 de metri, lovitura libera, iar portarul Nuno Claro nu a mai avut decat sa priveasca cum se scurge mingea in plasa portii sale. Mitanul secund nu a mai adus nimic nou pe tabela de marcaj, pana la sfarsitul jocului, danezii cautand sa-si conserve avantajul obtinut in prima parte a disputei. Si cum nici clujenii nu au dat vreun semn de revenire, partida s-a incheiat cu victoria gazdelor, ceea ce a facut ca CFR sa se vada eliminata din competitie si sa se ia de-o mana cu Steaua si FC Timisoara, echipe eliminate la randul lor din Europa League. In celalalt meci al grupei K, PSD Eindhoven a invins cu 1-0 pe Sparta Praga, singurul gol al partidei fiind marcat de Reis in minutul 90. Dupa cele doua partide de aseara, clasamentul Grupei K se prezinta astfel: pe primul loc este PSV, care are 11 puncte dupa cinci jocuri, pe locul doi la egalitate sunt danezii de la FC Copenhaga si cehii de la Sparta Praga, fiecare cu cate 7 puncte, in timp ce CFR Cluj se afla pe locul patru, cu doar 3 puncte acumulate in cinci runde. Ultima etapa programeaza partidele: Sparta-FC Copenhaga si CFR Cluj-PSV Eindhoven.

Dinamo, ceva mai rasarita

Ultima echipa care a evoluat aseara in Europa League, Dinamo, a fost cea mai precoce echipa din cele 4 care au evoluat in aceste zile. Dinamovistii au invins cu 2-1 pe austriecii de la Sturm Graz (1-1), golurile fiind marcate de Niculae, de doua ori, si de Sonnleitner. Chiar daca a invins, Dinamo a avut aseara de infruntat un adversar care nu s-a lasat deloc intimidat si care a cautat sa puna probleme la fiecare minge. Ramasi fara un om mai bine de jumatate de meci, dinamovistii s-au chinuit sa-si apropie victoria, o victorie care a venit in cele din urma, dar care nu le da prea mari sperante bucurestenilor, obligati sa invinga in deplasare la Atena pentru a mai spera la o calificare in primavara europeana. In celalalt joc al grupei F, Galatasaray a invins pe Panatinaikos Atena cu scorul de 1-0 (0-0, gol- Sarp, min. 50). In clasamentul grupei F, pe primul loc este Galatasaray care a adunat 13 puncte din cinci jocuri. Pe locul doi este Panatinaikos, cu 9 puncte, pe trei se afla Dinamo, cu 6 puncte, iar Sturm Graz este pe ultimul loc cu un singur punct din cinci dispute. Ultima etapa programeaza jocurile: Panatinaikos-Dinamo si Sturm-Galatasaray.