De trei puncte sperante pentru baschetbalistii de la Asesoft

16 Octombrie 2008
527 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana Romaniei, CSU Asesoft Ploiesti, a invins la limita, pe Spartak Sankt Petersburg, scor 79-76, in mansa tur a rundei preliminare din FIBA Eurochallenge, a treia competitie continentala a baschetului masculin. In fata unui public generos, care a ocupat pana la refuz cele doua mii de locuri ale salii Olimpia din Ploiesti, elevii lui Vladimir Arnautovic au reusit un meci bun in fata unui adversar puternic, venit dintr-un campionat de top. Conform onlinesport, revenit in aceasta vara la campioana Romaniei, ieseanul Catalin Burlacu a fost cel mai bun jucator al gazdelor, cu 19 puncte, opt recuperari si trei pase decisive, in cele 28 de minute petrecute pe teren. Cel mai bun jucator al meciului a fost insa Yahor Meshcharakou de la Spartak, acesta trecandu-si in cont 28 de puncte, patru recuperari si doua pase decisive. Inceputul de meci a apartinut ploiestenilor, care s-au distantat rapid la 5-0 si 10-3, gratie a doua aruncari de trei puncte reusite de lituanianul Cepulis. Dupa un time-out foarte bine cerut de antrenorul Pasutin, rusii au revenit in joc, egaland la 10, pentru a prelua conducerea in premiera. Primul sfert s-a incheiat cu avantaj minim de partea echipei din Ploiesti, aruncarea de la distanta a lui Tyson Wheeler consfintind scorul dupa primele zece minute, 25-24 pentru CSU. Momentele bune ale gazdelor au continuat si in sfertul secund, astfel ca la pauza mare tabela arata un promitator 42-38 pentru CSU Asesoft. Rusii s-au aparat bine in repriza a doua si au profitat de greselile adversarilor, pentru a mentine scorul in limita unei diferente de zece puncte. In final, doar trei puncte pentru campioana Romaniei, care se va deplasa peste o saptamana la Sankt Petersburg pentru un retur care se anunta extrem de greu.

"Sunt multumit de evolutia jucatorilor mei, mai ales in defensiva, dar nu si de rezultat. Cred ca o diferenta de 7-8 puncte ar fi fost mai corecta. Nu m-au surprins adversarii, doar ca in meciurile pe care noi le vizionasem acest Meshcharakou nu a jucat, la fel si Blair. Eu stiam ca sunt foarte buni, dar e altceva cand ii si vezi. Avem sanse de calificare, mai ales ca, acum, jucatorii si-au cunoscut adversarii si au capatat incredere in puterile lor, mai ales dupa infrangerea de la Pitesti", a declarat Vladimir Arnautovic, antrenorul echipei CSU Asesoft, la conferinta de presa de la finalul meciului. Potrivit site-ului oficial al echipei ploiestene, antrenorul rusilor de la Spartak, Evgeni Pasutin, a declarat ca s-a asteptat la un meci dificil in Romania, dar ca returul se va juca in fata fanaticilor suporteri rusi. "Ne asteptam la un meci dificil, Asesoft are jucatori valorosi, experimentati si bine antrenati. Calificarea se va juca la Petersburg, in fata celor 5 mii de fani rusi. De la Asesoft l-am remarcat pe Rashard Griffith, care cred ca este cel mai experimentat jucator din Romania", a afirmat Pasutin. In schimb, vicecampioana Romaniei, U Mobitelco Cluj, a pierdut intalnirea cu EWE Baskets Oldenburg contand pentru prima mansa a turului preliminar din FIBA Eurochallenge, scor 86-60 (21-16, 19-14, 21-15, 25-15). Aflata la primul meci din istorie in cupele europene, echipa din Bundesliga a controlat meciul inca din debut, Paulding si Perkovic fiind cei mai buni jucatori de pe teren. De la echipa clujeana s-a remarcat sarbul Branko Cuic, care a marcat 17 puncte, in timp ce cosgeterul intalnirii a fost Jasmin Perkovic, cu 20 de puncte. La meciul desfasurat in Sala Sporturilor Horia Demian, din Cluj Napoca au asistat 2800 de spectatori, returul acestui meci avand loc pe 21 octombrie, in Germania, la Oldenburg.

Page time :0.1778 (s) | 24 queries | Mysql time :0.017813 (s)