De un autogol speranta pentru Steaua

22 Octombrie 2010
961 Vizualizari | 0 Comentarii
Banel Nicolita Nesu un duel romanesc in Utrecht Steaua
• FC Utrecht - Steaua Bucuresti 1-1 (0-0), in Grupa K a Europa League la fotbal • Stelistii au facut un nou meci prost si au smuls o remiza, dupa un autogol al olandezilor • In celalalt meci al grupei, Napoli si Liverpool au terminat la egalitate, 0-0, si calificarea se joaca in continuare

Steaua a uitat gustul victoriei in cupele europene. Nici nu ar avea cum sa fie altfel, din moment ce trupa lui Marius Lacatus pare mai degraba o gluma proasta. In Olanda, Steaua a intalnit un adversar destul de modest, dar FC Utrecht si-a creat noua ocazii la poarta lui Tatarusanu, eroul militarilor si in meciul de aseara. A rezultat un 1-1 si Steaua spera in continuare la calificarea in primavara europeana. Prima ratare a meciului a apartinut celor de la Utrecht, in minutul 13, care a fost, insa, cu noroc pentru Steaua. O centrare de la coltul terenului a ajuns periculos in fata portii, un prim sut al olandezilor s-a oprit in blocaj, pentru ca mingea sa ajunga apoi la Mulenga, dar executia acestuia din doar opt metri a trecut mult peste poarta. Replica Stelei a venit putin dupa cinci minute de joc echilibrat.

Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a venit in minutul 26, cand un contraatac fulgerator al olandezilor putea sa aduca deschiderea scorului. Insa Steaua si Tatarusanu au fost salvati de transversala la sutul lui Cornelisse din interiorul careului. Imensa ratare a provocat un soc in defensiva Stelei, aparatorii din fata lui Tatarusanu pierzandu-si concentrarea. Astfel ca olandezii au profitat de moment si au presat in preajma careului ros-albastru, van Wolfswinkel de doua ori si Duplan aducand din nou pericol la poarta Stelei pana la pauza. Si la iesirea de la vestiare si-au pastrat olandezii gradul de pericol, in chiar primul minut al primei reprize, Mulenga fiind aproape de gol. In minutul 51 Utrecht a reusit sa trimita mingea in plasa prin van Wolfswinkel, insa tusierul de pe partea dreapta a ridicat fanionul si arbitrul francez a anulat reusita gazdelor. Probabil, pentru un hent, pentru ca jucatorul nu se afla in pozitie de offside. Pana la urma, Utrecht a deschis scorul in minutul 60. Ricardo Gomes, cel mai bun om al Stelei in prima repriza, a gresit inexplicabil in marginea propriului careu, francezul Duplan a profitat si a tras cu efect din 20 de metri, mingea lovind bara din dreapta inainte de a intra in plasa.

Daca pana in acel moment jocul Stelei n-a functionat in cele mai bune conditii, odata cu deschiderea scorului de catre olandezi, in jocul trupei lui Lacatus si-a facut aparitia si disperarea. Iar greselile personale s-au inmultit si ele in minutele urmatoare, dar olandezii n-au profitat de forma slaba a stelistilor. Cu un sfert de ora inainte de final, egalitatea pe tabela s-a restabilit, dar nu datorita unei reusite steliste, ci din cauza unui autogol. O centrare inalta din faza fixa de pe dreapta, care il cauta pe Gardos, a ajuns pe capul lui Schut, acesta trimitand in propria poarta. Stelistii s-au bucurat cu rezerve pentru acest autogol, mai ales Gardos, care era nedumerit cum a intrat mingea in plasa. Steaua a dominat finalul de meci, dar tot olandezii au mai ratat o ocazie uriasa, sutul lui Mulenga din 8 metri fiind scos incredibil de Tatarusanu. A ramas 1-1 si, cum in celalalt meci al grupei, Napoli si Liverpool au incheiat la egalitate, 0-0, Steaua pastreaza in continuare sanse de calificare in primavara europeana.

FC Utrecht: 1. Vorm - 2. Cornelisse, 17. Schut, 29. Wuytens, 3. Nesu - 8. Silberbauer, 27. Nijholt (28. Vorstermans '81) - 7. Duplan, 24. Mulenga, 11. Mertens - 9. Van Wolfswinkel. Antrenor: Ton du Chatinier.

Steaua: 12. Tatarusanu - 29. Bonfim, 6. Gardos, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 21. Ricardo, 20. Angelov (8. Radut '66) - 16. Nicolita, 28. Stancu, 10. C. Tanase - 24. R. Surdu (7. Szekely '77). Antrenor: Marius Lacatus.