Debut de cosmar pentru Oltchim

11 Octombrie 2010
675 Vizualizari | 0 Comentarii
• Randers - Oltchim 27-23, in Liga Campionilor la handbal feminin

Finalista a editiei precedente a Ligii Campionilor, Oltchim Ramnicu Valcea a inceput cu stangul noul sezon, pierzand la patru goluri diferenta pe terenul danezelor de la Randers, intr-o partida care a contat pentru Grupa C a competitiei. A fost 27-23 pentru gazde, intr-un meci in care valcencele nu au contat. Inca din primele minute, jucatoarele, pregatite din aceasta vara de maghiarul Peter Kovacs, au aratat ca nu sunt in apele lor, Randers distantandu-se rapid la 6-2 pe tabela de marcaj. Dupa alte zece minute, gluma s-a ingrosat tot mai mult pentru Oltchim, formatia gazda marindu-si avantajul la 14-7, diferenta de sapte goluri fiind cea mai mare inregistrata in prima repriza. Oltchim a inceput sa joace la adevarata valoare in ultima parte a mitanului inaugural, jucatoarele din Ramnicu Valcea reusind sa marcheze nu mai putin de cinci goluri la rand. Cu o aparare exacta si un contraatac care a functionat foarte bine, Oltchim le-a bagat realmente in corzi pe danezele de la Randers, acestea fiind salvate in extremis de sirena de final a primei reprize. La cabine s-a intrat cu 14-12 si partea secunda se anunta una cu Oltchim in prim plan. Jocul a ramas in echilibru in primele cinci minute din partea secunda, diferenta de doua goluri afisata pe tabela mentinandu-se cu incapatanare. Numeroasele eliminari adunate de elevele lui Kovacs si ratarile nepermise din faza de atac au inclinat din nou balanta in favoarea gazdelor, care, in minutul 40, s-au distantat la 19-15. Jocul a curs unidirectional, Oltchim intrand intr-un nou con de umbra, care a dus scorul la un incredibil 25-17, cu noua minute inaintea finalului. Finalul a adus o ameliorare in jocul campioanelor Romaniei, dar palida revenire nu a mai schimbat soarta rezultatului final, 27-23 pentru o formatie Randers care nu a facut altceva decat sa joace un handbal simplu si sa speculeze erorile adversarului. Principalele marcatoare ale formatiei Oltchim au fost: Roxana Gatzel Han - 8 goluri, Ozel - 4, Elisei - 3. Tot sambata, dar in Cupa EHF la masculin, echipa Energia Lignitul Pandurii Targu Jiu a fost eliminata de HC Porto, care a castigat si in mansa retur, de aceasta data cu 28-19 (in tur fusese 28-25 pentru portughezi).