Delir alb-albastru in Copou

15 Martie 2004
1121 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - FC Vaslui 3-1, intr-un meci din cadrul primei etape a returului Diviziei B de fotbal •Iesenii si-au luat astfel revansa pentru infrangerea din prima parte a campionatului •La meci au asistat peste 18 mii de spectatori, un adevarat record de audienta pentru esalonul secund •Publicul spectator a dovedit, inca o data, de ce municipiul Iasi este capitala culturala a Romaniei •La finalul jocului chiar si patronul Adrian Porumboiu a fost nevoit sa recunoasca superioritatea iesenilor •Fotbalistii lui Simionas vor incasa cate 20 de milioane de lei pentru victoria impotriva vasluienilor

Aproape sapte luni de zile au avut de asteptat iesenii pentru a-si lua revansa in fata rivalilor din Vaslui, dupa jocul din partida tur castigat de trupa lui Porumboiu cu 1-0, la capatul unui meci dominat de greselile arbitrului Ciurus. Dupa partida de sambata, toti iubitorii fotbalului din Iasi pot spune cu inima deschisa ca a meritat asteptarea. Peste 18 mii de spectatori au umplut pana la refuz batrana arena din Dealul Copoului si nici unul dintre cei care au preferat sa-si petreaca sambata dimineata la stadion nu a regretat acest lucru. Desi jocul practicat de cele doua formatii nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor, bucuria unei victorii sinonime cu o revansa in fata vasluienilor a estompat chiar si nemultumirile legate de jocul, uneori confuz, al gazdelor. La ora 10.41, stadionul a inceput realmente sa se cutremure o data cu iesirea favoritilor la incalzire. Condusi de secundul Narcis Ciocarlan, jucatorii ieseni au salutat publicul, dar se vedea pe chipurile lor miza imensa a acestei partide.

Faze fierbinti

Fotbalistii lui Simionas incep furibund meciul si in primul minut au o buna ocazie de a marca prin Paraschiv, a carui mama a decedat chiar in zilele dinaintea jocului si care, dupa o combinatie in viteza cu Bitica, reuseste sa prinda pe picior gresit apararea oaspetilor, dar nu si sa-l surprinda pe portarul Irimia. Un minut mai tarziu, Cristea executa bine o lovitura libera de la 20 de metri, dar mingea se scurge incet pe langa poarta. Dupa doua minute, inimile patimasilor suporteri ieseni ingheata pentru prima data la sutul lui Anghel, care, dupa o gafa in apararea Politehnicii, suteaza putin peste poarta lui Arcanu. In urmatoarele minute, fiecare echipa mai are cate o ocazie prin Paraschiv, care este blocat regulamentar de Cazangiu, care la randul lui este bine blocat in centrul careului iesean de Tinel Petre. In minutul 32, Poli are cea mai mare ocazie a primei reprize, la o lovitura libera executata de Cristea, care este deviata de zid milimetric alaturi de poarta vasluiana. Un minut mai tarziu, Savu are sansa sa sparga gheata, dar trimite alaturi o centrare excelenta a lui Mitruc. Dandu-si dintr-o data seama ca pe un teren moale cum a fost cel din Copou sunt recomandate suturile, jucatorii ambelor formatii incearca vigilenta portarilor adversi, mai intai prin Costel Ilie, care a sutat bine de la 25 de metri, si apoi prin Bernard, care a tras alaturi din centrul careului. Descatusarea miilor de spectatori avea sa se petreaca in minutul 41, cand Tinel Petre executa genial o lovitura libera de la peste 25 de metri, in dreapta unui Irimia ramas spectator, si intreg stadionul este in delir. Prima repriza nu se incheie fara ca Lucian Radulescu, conducatorul vasluienilor, sa fie eliminat pentru proteste de arbitrul Balaj.

Repriza intensa

Bucuria suporterilor alb-albastri a fost inlocuita de dezamagire in minutul 49, cand vasluienii reusesc sa restabileasca egalitatea prin Florin Anghel, care a speculat o nesincronizare in apararea iesenilor. Chiar daca au primit repede golul, fotbalistii gazda, incurajati permanent de pe margine de antrenorul Vasile Simionas, revin in atac, incercand sa mai inscrie o data. La doua minute dupa golul lui Anghel, Tinel Petre isi incearca din nou norocul si executa o lovitura libera, dar de aceasta data se opune zidul advers. In minutul 57, Bernard suteaza puternic de la 20 de metri, Irimia scapa mingea in fata, dar Bitica rateaza de putin intalnirea cu balonul, ciocnindu-se de portarul vasluian. Cateva minute mai tarziu, Paraschiv rateaza o ocazie imensa, trimitand in Irimia, dintr-o pozitie ideala din centrul careului. In minutul 65, Simionas face o schimbare ce avea sa se dovedeasca inspirata introducandu-l pe Balba in locul lui Pacurar. "Sageata", cum este poreclit blondul atacant iesean, aduce din nou publicul in pragul delirului, reusind sa inscrie dupa o lovitura libera executata de acelasi Tinel Petre, jucatorul meciului de altfel. Mingea trimisa de fundasul iesean este blocata de apararea vasluiana, de unde este interceptata de Balba, care-l executa cu sange rece pe Irimia. Si, pentru ca bucuria sa fie si mai mare, in minutul 82 Poli se detaseaza in castigatoare, dupa ce Alin Savu inscrie golul de 3-1, dupa o lovitura libera executata aproape perfect de Cristea de la 20 de metri, mingea trimisa de tanarul mijlocas lovind bara si fiind reluata in plasa de Savu. Pana la final, ambele echipe mai au cate o buna oportunitate de a marca, dar nimeni nu mai putea fi atent la joc. "Iasul, Iasul" se auzea din sufletele a mii de spectatori care asteapta de acum intalnirea cu echipe de top ca Dinamo, Steaua sau Rapid. Pana aici mai este cale lunga, insa s-a dovedit inca o data, daca mai era nevoie, ca Iasul are nevoie de o echipa in prima divizie si ca iesenii merita cu prisosinta sa vada la lucru intreaga elita a fotbalului romanesc.

Declaratii dupa derby:
Gabi Stan, antrenor FC Vaslui: "Le-am spus jucatorilor mei inaintea jocului ca cine va gresi mai putin in acest meci se va impune la final. Inca nu-mi vine sa cred ca am primit trei goluri din tot atatea faze fixe. Prima parte a fost echilibrata, insa in repriza a doua, dupa ce noi am egalat, iesenii au trecut la carma partidei. Diferenta au facut-o jucatorii gazdelor, care au executat fazele fixe".
Vasile Simionas, antrenor Poli Unirea: "A fost un meci cu o miza uriasa si cu o presiune mare pe umerii jucatorilor mei. Sunt multumit de faptul ca ei au rezistat la aceasta presiune si sper ca vor intelege ca au castigat doar un meci si ca mai sunt atatea etape de disputat inainte sa ne consideram promovati. Multumesc tuturor celor care au fost astazi in tribune si ne-au purtat realmente spre victorie".

Caseta tehnica a jocului:

Poli Unirea Iasi - FC Vaslui 3-1 ( '41 Tinel Petre, '49 Anghel, '75 Balba, '82 Savu)
Poli Unirea Iasi : Arcanu, Bernard, Petre, Ionescu, Mitruc, Paraschiv, Savu ('90 Botan), Gheban, Bitica, Cristea, Pacurar. Antrenor Vasile Simionas.
FC Vaslui: Irimia, Tudor, Badea, Cazangiu, Jovanovici, Sanmartean, Ilie, Botez ('80 Iordanescu), Pancovici ('86 Badea), Petcu ('91 Frunza), Anghel. Antrenor Gabi Stan.
Jucatorul meciului: Tinel Petre
Cartonase galbene: Bitica, Badea, Cazangiu, Iovanovici.
Teren: moale
Spectatori: 18000
Arbitri: Cristian Balaj - 6, Cristian Nica - 7, Aurel Onita - 7.
Observator: Aron Huzu.

Rezultate inregistrate in etapa a XVI-a a Diviziei B1 de fotbal:

POLI Iasi - FC Vaslui 3-1
Au marcat: T. Petre (40), Balba (76), A. Savu (80) / Fl. Anghel (49)
UNIREA Focsani - PETROLUL Moinesti 2-1
Au marcat:Paduretu (22), Caruntu (88) / Rascu (5)
MIDIA Navodari - DACIA UNIREA Braila 0-0
CALLATIS Mangalia - ELECTRICA Constanta 0-0
GLORIA Buzau - PRECIZIA Sacele 0-1
A marcat C. Vlad (23)
METALUL Plopeni - LAMINORUL Roman 2-0
Au marcat: C. Marinescu (44), C. Ilie (59)
CSM Medgidia - OLTUL Sf. Gheorghe 3-0
Au marcat: Priescu (31), Hampu (59), Teican (63)
FC Onesti - POIANA Cоmpina 0-3

•FC Onesti s-a retras din campionat dupa оncheierea turului si va pierde toate meciurile din retur cu 0-3.

Etapa a XVII-a a Diviziei B programeaza sambata, 20 martie, urmatoarele jocuri: Oltul Sf. Gheorghe - Poli Unirea Iasi (0-4); Laminorul Roman - CSM Medgidia (0-0); Precizia Sacele - Metalul Plopeni (3-0); Electrica Constanta - Gloria Buzau (2-1); Dacia Unirea Braila - Callatis Mangalia (0-1); Poiana Campina - Midia Navodari (0-2); FC Vaslui - Unirea Focsani (0-0). Petrolul Moinesti sta.

Ca de fiecare data la meciurile lui Poli, galeria condusa de Marius Srainer a fost la inaltimea evenimentului. Suporterii ieseni s-au intalnit la orele 8.00 in fata Casei Universitarilor si au facut impreuna deplasarea in mars catre stadion. Peste 500 de suporteri au urcat Copoul scandand numele Politehnicii si al orasului. Dupa intrarea in stadion si in timpul meciului, iesenii au dat inca o data dovada de fair-play, intreaga lor atitudine fiind demna de remarcat, cu exceptia unor mici trivialitati inerente pe un teren de fotbal, alb-albastrii facandu-si datoria exemplar. In ceea ce-i priveste pe suporterii vasluieni, acestia au sosit la Iasi in numar de 1.000, desi aveau promise doar 650 de bilete. Daca in timpul meciului au fost acoperiti de spectatorii ieseni, vasluienii nu au creat probleme nici la plecarea din Iasi, drumul spre Vaslui decurgand fara probleme deosebite.

Porumboiu Show

La finalul partidei, la Tribuna Oficiala, patronul vasluian Adrian Porumboiu, foarte volubil de altfel, s-a lansat intr-o serie de acuzatii la adresa propriilor jucatori si a arbitrului Balaj. Despre jucatorii sai, Porumboiu a declarat: "Multi dintre jucatorii mei nu au ce cauta la aceasta echipa. Am transferat o serie de jucatori doar dupa numele pe care-l au, fara sa ne dam seama de valoarea lor. Sunt cel putin doi jucatori, Costel Ilie si Milan Jovanovici, care au facut figuratie pe teren. Si daca puneam o batrana de 80 de ani in locul lor era mai vivace. Totusi, meciul nu a fost unul spectaculos, din cele doua echipe neputandu-se construi una singura, care sa faca fata Diviziei A". In ceea ce-l priveste pe Balaj, Porumboiu a facut cateva declaratii surprinzatoare, venind din partea unui om care a ajuns celebru practicand aceasta meserie. "Balaj nu este numarul unu in arbitraj, el poate este primul in Corpul de balet, dupa cum a arbitrat astazi. Nu pot spune ca a furat vreuna din echipe, dar arbitrajul lui a fost sub orice critica. Faze judecate aiurea, cartonase galbene neacordate, intreruperi nejustificate si multe alte greseli. Tind sa le dau dreptate celor de la Steaua, care dupa finalul jocului cu Farul l-au facut talhar nenorocit". In cele din urma, omul de afaceri din Vaslui a recunoscut superioritatea Iasului, a declarat ca va investi in continuare in echipa si a multumit tuturor pentru felul in care a fost tratat la Iasi. "Un oras ca Iasul si un public spectator asa cum a fost cel de astazi merita o echipa in prima Divizie. Victoria este incontestabila, pentru ca v-ati dorit-o mai mult. Eu voi continua sa investesc, cel putin pana la vara, in echipa si tin sa le multumesc tuturor pentru felul frumos in care am fost primit la Iasi".

Record de incasari

Pentru partida cu FC Vaslui s-au vandut in total 10.261 de bilete si aproape doua mii de abonamente. Incasarile totale pe care le-a obtinut clubul iesean se apropie de jumatate de miliard de lei, doar din vanzarea acestor tichete de acces in stadion. Din nefericire insa, si din cauza proastei colaborari cu Jandarmeria Bacau, o serie de suporteri care aveau cumparate bilete nu au mai putut intra in stadion. Desi aveau toate drepturile din lume sa mearga sa vada jocul, patimasii suporteri ieseni s-au izbit de decizia Jandarmeriei de a inchide portile stadionului cu o jumatate de ora inainte de meci. Astfel, au ramas pe dinafara peste trei sute de spectatori, parte dintre ei cu bilete si invitatii. Printre cei care au fost nevoiti sa astepte pana sa intre in stadion s-a numarat si senatorul PSD Ion Solcanu. Din respect pentru suporterii care, desi au cumparat bilet, nu au putut intra in stadion clubul Politehnica va returna banii tuturor celor care vor dovedi ca au bilete, in aceasta dimineata de la ora 10.00, la tribuna oficiala a stadionului din Copou. De asemenea, conducatorii ieseni isi cer scuze pentru disfunctionalitatile aparute si-i asigura pe toti iesenii de toata pretuirea jucatorilor si a intregului staff pentru suportul moral pe care l-au oferit echipei.

Doisprezece bucuresteni au fost suporterii lui Poli:

In afara zecilor de mii de suporteri ieseni, Poli are sustinatori si in afara judetului. Astfel, un numar de doisprezece bucuresteni au plecat din capitala cu trenul spre Iasi, pentru a fi alaturi de echipa favorita. "Tin cu Poli din 14 octombrie 1995, cand iesenii au facut egal cu Dinamo, scor 0-0. Am venit impreuna cu unsprezece prieteni ai mei, toti venind cu nasul pe tren din Bucuresti din cauza faptului ca nu am avut bani sa ne platim calatoria. La intoarcere ne-a promis domnul primar Nichita ca ne va ajuta sa ne cumparam bilete de tren", a declarat unul dintre suporterii Politehnicii, poreclit de prieteni Potaie.

Prima suplimentata

Inaintea derbyului cu FC Vaslui, fotbalistii ieseni au fost anuntati ca vor fi rasplatiti cu cate zece milioane de lei in cazul unei victorii. Dupa meci insa, prima de joc a fotbalistilor lui Vasile Simionas s-a dublat, ajungand la aproape 20 de milioane de lei. Se pare ca, din aceasta suma, fostul jucator al Iasului, Daniel Pancu, va plati din propriul buzunar cate cinci milioane de lei fiecarui component al lotului iesean. Chiar si asa insa, primele iesenilor au fost net inferioare jucatorilor vasluieni. Astfel, Adrian Porumboiu a confirmat ca fiecare fotbalist din echipa sa ar fi primit cate 2.500 de dolari in eventualitatea unui succes la Iasi.

Page time :0.2147 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018792 (s)