Foresta: Dragomir - V.Balan, Ciobanu, Bernard - Schiopu, Brujan (Marta), Beldiman, Botan, Semeghin (Cojocaru) - Baicu, Pacurar.
Poli: Cimpeanu - Gavrilescu, Petrache, Paraschiv, Onut (Chiper) - Dragoi, Caunei, Cotan (Onofras), Matinca - Dobrea (Ancuta).
Arbitri: C. Istrate - Marian Munteanu, Dan Lazarescu (toti din Bucuresti).
Observator federal: Cornel Costinescu (Bacau).
Au marcat: Pacurar (min.6), Baicu (min.51 din 11m), respectiv Dobrea (min.53).
Cartonase galbene: Beldiman - Paraschiv, Cimpeanu, Gavrilescu.
Cartonase rosii: Paraschiv (min.85).
Poli a plecat la Suceava decisa sa-i surprinda pe razesii lui Hutu cu revenirea lui Matinca, introdus titular de antrenorii ieseni. Scandalul a izbucnit insa in momentul in care oaspetii au aflat ca fostul iesean Mihai Botan va juca din primul minut, dar pentru... Foresta. Imediat conducerea tehnica a oaspetilor a contestat dreptul de joc atit a lui Botan, cit si a lui Cojocaru. Mihai Alexa, unul din membrii Consiliului Director de la Poli, declara ca jucatorii mai au trei ani de contract cu Iasul, lucru ce rezulta din numarul de inregistrare pe care clubul il are de la FRF.
Pe de alta parte, Eugen Hutu sustine ca jucatorii au semnat contracte cu Foresta pe 2 august, dupa ce le expirase intelegerea cu Poli! Ramine de vazut insa care va fi raspunsul Federatiei, tinind cont ca au mai existat asemenea "greseli", iar Federatia pare in culpa pentru ca a acordat drept de joc celor doi la ambele echipe.
Revenind la joc sa spunem ca iesenii au facut, ca si la meciul cu Poiana, o prima repriza mai slaba, pentru a juca mai aproape de posibilitati in a doua repriza.
Nici bine nu incepuse partida si Beldiman centreaza in careu de unde Pacurar (jucator transferat de la Corvinul Hunedoara) reia imparabil cu capul dintre Paraschiv si Petrache: 1-0.
Cei care preseaza in continuare sint tot gazdele, dar sutul deviat de aparatorii ieseni a lui Baicu nu-l surprinde pe Cimpeanu, pentru ca in min. 28 Beldiman sa suteze pe linga de la 18m, ratind desprinderea.
La reluare, antrenorii ieseni fac o miscare inteligenta, Onofras intrind in locul lui Cotan in linia de mijloc, Matinca facind cuplu in atac cu Dobrea. Cei care marcheaza primii sint tot sucevenii, in min.53 Botan, unul din cei mai buni oameni ai gazdelor, il lanseaza in adincime pe Semeghin, iar Dragoi il faulteaza in careu. Penaltyul este executat de Baicu si 2-0.
Replica oaspetilor vine imediat, Matinca incruciseaza cu Dobrea si ultimul suteaza de la 12m fara sperante pentru Dragomir: 2-1
Jocul se desfasoara pe contre, dar Gavrilescu respinge de pe linia portii sutul lui Baicu, lansat excelent de Botan (min.56), pentru ca iesenii sa treaca pe linga egalare in min. 66 - cind Onofras a intors perfect o minge in careu, dar Chiper a sutat anemic de la 8m. Pina la final ar mai fi de consemnat eliminarea lui Paraschiv, pentru al doilea galben, si ocazia lui Balan din ultimul minut de joc.
Arbitrajul a fost, in opinia iesenilor, unul care a favorizat clar echipa gazda, faulturile repetate la Matinca si Dobrea nefiind sanctionate de centralul Cristian Istrate.
Referitor la jocul echipei, Mihai Alexa ne-a declarat: "Am jucat mai bine decit in meciul cu Poiana si cred ca sintem pe drumul cel bun".