Dezastru la Severin: Mediasul impinge Craiova in infern

1 Martie 2010
594 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Mititelu si Mark Wotte
Universitatea Craiova a pierdut partida jucata la Turnu Severin cu Gaz Metan Medias, fiind invinsa cu 2-1 prin golurile lui Litu din prima repriza si Lazar din cea de-a doua. Florin Costea a ratat un penalty in minutul 8, la scorul de 0-1 pentru gazari, iar Trica a inscris in prelungirile meciului. Startul meciului a fost cu adevarat incendiar, pe langa faptele din teren situaatia fiind amplificata si de publicul entuziast din tribunele stadionului din Turnu Severin, noua casa a Craiovei. Florin Costea a dat tonul ocaziilor mari de gol chiar in al doilea minut de joc, replica venind de la Silvasan, cateva minute mai tarziu. Pana la urma scorul a fost deschis de Alin Litu in minutul 8, acesta iesind castigator dintr-o gramade de jucatori aflata in fata portii lui Silviu Lung Jr. Oltenii puteau restabili egalitatea dupa doar doua minute, cand Berbecaru a acordat penalty pentru Craiova in urma unui fault al lui Buchta asupra lui Gangioveanu in careu. Insa, Florin Costea a dat dovada de lipsa de concentre, a executat slab si i-a dat sansa lui Buchta sa retina pentru a-si repara greseala. Conform Onlinesport, a doua mare ocazie de gol a oltenilor a venit dupa o jumatate de ora din prima repriza, cand Mihai Costea(32') a recuperat dupa o greseala a oaspetilor, a sutat, dar mingea s-a lovit de blocajul apararii adverse. Replica mediesenilor a venit dupa 10 minute, cand Parvulescu l-a gasit excelent pe Kubala in careu, dar sutul acestuia a fost retinut salvator de Lung. Cea mai mare ocazie a meciului a apartinut insa oltenilor. Mihai Costea a luat la tinta transversala portii gazarilor cu un sut-bomba cu dreptul din 16 metri, ratand astfel ocazia de a egala scorul pe tabela cu trei minute inainte de pauza. Partea secunda a meciului nu a fost la fel de cursiva ca prima, fiind presarata de multe intreruperi cauzate de faulturi sau mingi pierdute aiurea in zona mediana a terenului. Oltenii au presat continuu in cautarea egalarii, efectuand si modificari cu aspect ofensiv prin introducerea lui Dina si apoi a lui Trica. Insa, la cateva secunde dupa ce Trica a intrat pe gazon, Gaz Metan a dus scorul la 2-0 prin Florin Lazar, care a reluat in plasa o centrare in fata portii venita dintr-o centrare din corner. Oltenii au incercat sa revina in meci, cautand cu disperare un gol care sa reduca diferenta de pe tabela, insa actiunile de atac haotice ale Universitatii au ramas fara rezultat pana la expirarea minutelor regulamentare de joc. Trica a inscris in prelungirile meciului.