Dezastru pentru Bulgaria

15 Iunie 2004
1442 Vizualizari | 0 Comentarii
•Suedia - Bulgaria 5-0 (1-0), in cea de-a doua partida a grupei C din cadrul Campionatului European de Fotbal Portugalia 2004 •Cel mai bun jucator al meciului a fost Henrik Larsson, abia revenit in nationala Suediei si care a marcat doua goluri aseara

Desfasurata pe o caldura caniculara, la startul partidei termometrele indicau o temperatura de 34 de grade Celsius, disputa dintre Suedia si Bulgaria a fost una spectaculoasa, mult peste asteptarile tuturor. Prima mare ocazie a meciului ii apartine lui Martin Petrov, care in minutul 16 a facut o cursa senzationala pe stanga, a centrat pana la Jankovici, care a sutat din voleu si mingea a trecut putin pe langa poarta lui Isaksson. Doua minute mai tarziu, Petkov a intervenit periculos in careu si l-a lovit cu piciorul in cap pe Ibrahimovic, arbitrul englez dictand lovitura libera indirecta pentru suedezi. In minutul 32, Ibrahimovic a dejucat pasul la ofsaid facut de fundasii bulgari si a scapat singur pe dreapta, a centrat in careu pe langa Zdravkov si Ljungberg a marcat in poarta goala. Doar un minut mai tarziu, bulgarii au sansa sa egaleze, dar sutul lui Stilian Petrov a trecut pe langa poarta lui Isaksson. Repriza se incheie cu un nou atac periculos al suedezilor. Ljungberg s-a infiltrat printre fundasii centrali bulgari, dar sutul sau a fost slab si Zdravkov a retinut balonul.

Recital suedez

Dupa pauza, bulgarii asalteaza poarta suedeza, dar de fiecare data Berbatov rateaza cu putin golul egalizator. Ca de obicei in fotbal, ocaziile s-au razbunat, si rebelul Henrik Larsson a inscris doua goluri superbe in minutele 57 si 58, risipind orice speranta intr-un rezultat bun pentru nationala Bulgariei. Pana la final, Suedia a mai ratat cateva ocazii de a inscrie, prin acelasi Larsson si prin Zlatan Ibrahimovic, profitand totusi de caderea jucatorilor bulgari, incapabili sa replice la atacurile suedezilor. In minutul 77, Ljungberg a obtinut o lovitura de la unsprezece metri, transformata impecabil de acelasi Ibrahimovic, iar in minutul 91 Allback a dus scorul la un incredibil 5-0 pentru suedezi, in cea mai categorica victorie inregistrata in aceasta editie a turneului final. Asadar, Suedia a invins fara drept de apel o nationala care nu a dovedit ca merita sa evolueze la aceasta competitie si care va avea mari probleme sa-si revina dupa umilinta indurata in fata nordicilor. Cu victoria de aseara, suedezii se instaleaza pe primul loc al grupei C, cu doua puncte in fata favoritelor Italia si Danemarca. Un meci interesant se anunta cel de etapa viitoare, cand Suedia va trebui sa treaca de nationala Italiei, intr-un adevarat derby al acestei grupe.
Antrenorii Suediei, Tommy Soderberg si Lars Lagerback, au trimis in teren urmatorul unsprezece: Isaksson - Lucic, Mellberg, Jakobsson, Edman - Nilsson, Linderoth, Ljungberg - Svensson - Ibrahimovic, Larsson. De partea cealalta, tehnicianul bulgar Plamen Markov a inceput meciul cu urmatoarea distributie tactica: Zdravkov - Ivanov, Kirilov, Pazin, Ivailo Petkov - Peev, Stilian Petrov, Hristov, Martin Petrov - Jankovici, Berbatov.

Page time :0.1686 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018500 (s)