Dinamo a debutat cu dreptul in Europa

16 Iulie 2010
737 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Dinamo Bucuresti a reusit un succes, ieri, in Republica Moldova, in primul meci care a contat pentru turul trei al Europa League, cea de-a doua competitie ca importanta pe batranul continent. Dinamo a invins cu scorul de 2-0 (la pauza) echipa Olimpia Balti si porneste ca favorita in confruntarea retur de la Bucuresti. Cele doua goluri au fost marcate de Cristi Pulhac, in minutul 41 si Liviu Ganea, in minutul 83. Victoria dinamovistilor asigura echipei din Soseaua Stefan cel Mare o liniste deplina pentru jocul retur, "cainii" fiind siguri de promovarea in turul urmator al competitiei. Jocul de ieri a fost unul simplu, intr-o singura directie, fiind mai mult un antrenament decat un joc oficial. Scorul a fost deschis în minutul 41 de Pulhac, cel care a reluat in plasa o centrare perfecta venita de la Homei. Prima repriza a fost dominata clar de Dinamo, bucurestenii intrand la cabine la adapostul golului marcat de Pulhac. Mitanul secund nu a inceput bine pentru romani. Marius Niculae a fost eliminat inca din minutul 58, pentru un fault neglijent la un adversar. Si totusi, Dinamo si-a vazut in continuare de joc, iar in minutul 83 Liviu Ganea a adus linistea pe banca tehnica a echipei, dupa ce s-a jucat cu toata apararea moldovenilor, executandu-l elegant pe portarul advers. Astfel, Dinamo debuteaza cu dreptul in Europa si asteapta ca astazi sa-si afle adversarul din turul urmator al competitiei. Chiar daca mai au de trecut un hop, jocul retur cu Olimpia Balti, jucatorii "cainilor" nu se impacienteaza si asteapta linistiti desfasurarea evenimentelor. Jocul retur dintre Dinamo si Olimpia Balti va avea loc joia viitoare pe stadionul din Stefan cel Mare.

Page time :0.1937 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017565 (s)