Dinamo arunca Rapidul in afara Europei

3 Mai 2010
579 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid si Dinamo au terminat la egalitate, scor 2-2, derby-ul din Giulesti, o partida foarte spectaculoasa in prima parte si incinsa in repriza a doua • Cu acest egal, dinamovistii isi pastreaza avansul de 5 puncte fata de Rapid, iar giulestenii risca sa piarda Europa League • Tot ieri, Unirea Urziceni a invins pe FC Brasov cu 1-0, cu un gol inscris de Rusescu, in minutul 66

Dinamo a blocat drumul Rapidului spre Europa League. Dupa un meci in care s-au marcat patru goluri si au fost eliminati doi jucatori, Rapid si Dinamo au terminat la egalitate, scor 2-2. In teren, meciul a fost extrem de incins. Fazele de atac de mare spectacol s-au succedat cu repeziciune, iar in minutul 11, Dinamo conducea deja cu 1-0 dupa ce Andrei Cristea a inscris pe contraatac cu un sut superb din 20 de metri, care l-a surprins pe Bornescu iesit din poarta. Dupa alte cateva ocazii la ambele porti, Marius Alexe a majorat diferenta pentru oaspeti, tot in urma unui contraatac, Bornescu fiind invins cu un sut din afara careului, fiind mascat de propria aparare. Chiar daca impresia generala era ca Rapid este victima sigura, giulestenii si-au revenit spectaculos si au tratat meciul cu si mai multa determinare. Herea a intrat pe teren in minutul 32 si dupa cateva secunde, din lovitura libera executata de acesta, Djakaridja Kone a deviat mingea in propria poarta, reducand din diferenta pentru Rapid. Autogolul i-a afectat serios pe dinamovisti, care, dupa doar patru minute, au mai incasat o lovitura, Alexandru Ionita a adus egalarea cu un sut violent din marginea careului, in urma unui atac fulgerator al giulestenilor. Lovitura de gratie pentru Dinamo a venit in minutul 42, cand Pulhac a primit al doilea cartonas galben pentru un fault la Herea, dupa ce doar cu un minut mai devreme primise un alt avertisment. Cu superioritate numerica si avantajul moral al intoarcerii scorului, Rapidul a iesit cu o atitudine mult mai buna de la vestiare, in timp ce Dinamo a facut pasul inapoi, incercand sa apere o remiza fragila. Ocaziile s-au tinut lant la poarta lui Curca, portarul fiind mitraliat din toate directiile de suturile alb-visiniilor. Acestia au avut si o bara in minutul 66, cand Sapunaru, Iordache si Ionita au trecut pe rand pe langa gol in aceeasi faza. Finalul meciului a fost mult mai linistit. Dinamo s-a inchis de tot in defensiva si a blocat toate culoarele spre poarta lui Curca, rapidistilor fiindu-le greu sa patrunda spre careul advers. In prelungiri au aparut si nervii, Bozovic fiind eliminat dupa un clinci intre jucatori. Tot ieri, inaintea derby-ului, Unirea Urziceni a obtinut o victorie muncita pe teren propriu cu FC Brasov, ialomitenii invingand cu 1-0 prin reusita lui Rusescu, desi au avut doi jucatori in plus, Cristescu si apoi Ezequias fiind eliminati. Desi avea o situatie fara emotii in clasament, Brasovul a jucat cu multa determinare in deplasarea de la Urziceni. De aceea, meciul a fost unul extrem de disputat, cu multe faze ofensive si ocazii de gol. Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize a apartinut gazdelor, Galamaz trimitand in bara cu capul din interiorul careului, dupa ce portarul Brasovului a iesit prost pe sub o centrare de pe dreapta. Repriza secunda a continuat la fel de alert, cu mai mult avant pentru ialomiteni care au jucat in superioritate numerica din minutul 53, dupa ce Cristescu a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault dur la Onofras. Dupa doar opt minute de joc Brasovul a mai pierdut un jucator, Ezequias Tavares fiind si el eliminat pentru un fault la Semedo in pozitie de ultim aparator. Din acest moment, meciul s-a desfasurat doar in jumatatea de teren a brasovenilor, unde Unirea Urziceni a presat in continuu, insa actiunile de atac ale elevilor lui Levy au dezamagit de cele mai multe ori. Abia in minutul 83 au reusit ialomitenii sa inscrie si atunci cu mult noroc. Todoran a centrat bine de pe dreapta, Diogo si apoi Minca au ratat interventia la minge, aceasta a ajuns in stanga la Rusescu, iar atacantul a trimis fara emotii in poarta goala.

Page time :0.1793 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013755 (s)