Dinamo, eliminata din lumea buna a fotbalului

6 August 2010
995 Vizualizari | 1 Comentarii
Cosmin Moti
Hajduk Split - Dinamo Bucuresti 3-0 (3-0), intr-o partida retur, contand pentru turul doi preliminar al Europa League • Dinamovistii au fost eliminati din competitie, croatii anuland avantajul "cainilor" din tur (scor 3-1 pentru Dinamo), prin cele trei goluri marcate in prima parte a jocului • Dinamo nu a reusit sa inscrie nici macar golul care ar fi impins meciul in prelungiri • In Europa League au ramas doar patru echipe din Romania, tragerea la sorti pentru play-off-ul competitiei urmand a avea loc in aceasta zi

Hajduk Split - Dinamo Bucuresti 3-0 (3-0), intr-o partida retur, contand pentru turul doi preliminar al Europa League, prin golurile marcate de Vukusic, Brkljaka si Tomasov. Dinamo rateaza calificarea in play-off-ul Europa League, fiind prima echipa romaneasca eliminata, anul acesta, din competitiile europene. Jocul nu a avut istoric, croatii controlandu-l pe tot parcursul celor 90 minute. Prima repriza a fost una la discretia totala a gazdelor. Hajduk a controlat jocul de la un capat la celalalt si si-a creat numeroase ocazii de gol, din care a reusit sa fructifice trei. Dinamovistii nici macar nu au contat, arareori jucatorii antrenati de Ioan Andone reusind sa lege o actiune mai rasarita. Scorul a fost deschis de Vukusic, croatul inscriind, in minutul 12, cu un sut la coltul scurt, fara sanse pentru Curca. Hajduk nu s-a multumit cu acest gol si a continuat sa atace si mai mult poarta lui George Curca. La zece minute dupa ce au deschis scorul, croatii au reusit sa inscrie si golul doi. Brkljaka a marcat cu un sut din 12 metri, dupa ce a profitat de o grava eroare a goal-keeper-ului dinamovist. Si pentru ca 2-0 nu era un scor multumitor, desi era suficient pentru calificarea in faza urmatoare a competitiei, croatii au tinut sa mai rasuceasca cutitul in rana dinamovista, inca o data. In minutul 38, Tomasov reuseste sa inscrie pentru 3-0, dupa ce l-a fentat pe Kone si a tras puternic in vinclu. Pana la pauza nu s-a mai intamplat nimic notabil, astfel ca scorul la pauza a fost de 3-0 pentru Hajduk, diferenta la care croatii erau calificati in play-off, iar Dinamo isi facea bagajele pentru intoarcerea la Bucuresti. Si cea de a doua repriza a inceput in nota de dominare a croatilor, constienti ca nu trebuiau sa primeasca gol pentru a fi siguri de calificare. Cele 45 minute s-au scurs rapid, Hadjuk a fost la carma jocului mai mereu, dinamovistii fiind tot timpul cu un pas in urma. In cele din urma, partida s-a incheiat cu scorul de 3-0 pentru Hajduk Split, croatii mergand mai departe in Europa. Daca Hajduk a reusit sa intoarca rezultatul de la Bucuresti, Dinamo a primit, aseara, o lectie despre cum nu trebuie tratata cu superficialitate o partida de fotbal. Rezultatul de pe tabela de marcaj i-a nemultumit profund pe oficialii lui Dinamo. "Schimbarile lor ne-au favorizat în joc, pentru ca au facut modificari defensive, însa Hajduk mi s-a parut mai matura, cu jucatori mai tineri. Practic, atunci cand esti jucator si primesti doua goluri parabile, ti se pune plumb în picioare. Dinamovistilor le-a lipsit verticalizarea pe care au avut-o la Bucuresti", a spus Cornel Dinu, administratorul delegat al echipei. Si dupa rezultatele de aseara, in Europa League au ramas doar patru echipe din Romania, Steaua, FC Vaslui, Unirea Urziceni si FC Timisoara, tragerea la sorti pentru play-off-ul competitiei urmand a avea loc in aceasta zi.