Dinamo s-a impus dubios cu Mediasul

30 Octombrie 2010
940 Vizualizari | 0 Comentarii
Dinamo a invins Mediasul cu 3 2
• Dinamo Bucuresti – Gaz Metan Medias 3-2 (1-2), in etapa 13 a Ligii I de fotbal • Dinamovistii s-au impus cu ajutorul pretios al arbitrului Marian Balaci • Vasluiul a invins pe Victoria Branesti cu 1-0 si a reintrat in cursa pentru titlu

Dinamo a castigat partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, scor 3-2, reusind sa intoarca rezultatul dupa cateva decizii dubioase ale arbitrului Marian Balaci. Dinamo a deschis scorul prin Alexe, Litu a egalat si apoi Trtovac a dus Mediasul in avantaj. Litu a fost eliminat in minutul 58, la 10 minute dupa ce Scarlatache a fost scutit de un cartonas rosu. Andrei Cristea a primit usor un penalty in minutul 69, transformat tot de el, iar Scarlatache a inscris golul victoriei in minutul 73. Fara Torje si Moti in lot, Marius Alexe a deschis scorul in minutul 16. Plesca parasise neinspirat poarta in incercarea de a respinge o centrare care-l cauta pe Danciulescu, mingea a ajuns cu noroc la Alexe, care a inscris fara nici o grija in poarta goala. Insa avantajul cainilor rosii n-a rezistat decat pana in minutul 22. Hoban s-a descurcat de minune pe stanga, de unde a centrat in fata portii la Litu, a carui lovitura de cap din alergare a lovit transversala si apoi a intrat in poarta. In minutul 36, la o faza care nu anunta mare lucru, Mediasul a dat lovitura. Eric de Oliveira a centrat perfect dintr-o lovitura libera de la 40 de metri, Trtovac s-a inaltat superb peste toti fundasii dinamovisti si a trimis excelent cu capul langa bara din dreapta, Dolha intervenind prea tarziu.
Repriza secunda a debutat tot in forta. O faza controversata s-a petrecut in minutul 49, cand Scarlatache l-a lovit cu cotul pe Litu in marginea propriului careu, dar Marian Balaci nu a acordat nici macar cartonas galben dinamovistului, desi atacantul Mediasului avea buza sparta. Arbitrul nu a fluierat nici macar fault la aceasta faza. La nici zece minute distanta, acelasi Litu a vazut al doilea cartonas galben in urma unei intrari periculoase cu piciorul sus si a fost eliminat. Andone l-a trimis pe teren pe Andrei Cristea si fostul iesean a obtinut smechereste penalty-ul din care a egalat. Atacantul dinamovist a tratat cu inteligenta o faza in marginea careului advers, a patruns si s-a agatat de picioarele lui Cristi Todea, cazand spectaculos. In minutul 73, Dinamo a facut 3-2 si a inchis meciul. Gazdele au avut un corner, Ganea a prelungit cu capul simplu la Scarlatache, iar acesta tot cu capul a adus un success lui Dinamo. Daca Dinamo s-a chinuit aseara cu Gaz Metan, nici FC Vaslui nu a avut o misiune mai usoara in partida cu Victoria Branesti. Trupa lui Hizo s-a impus cu destule emotii pe teren propriu in fata celor de la Branesti, un meci echilibrat incheiat cu 1-0 in favoarea gazdelor. Singurul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Canu in repriza a doua. In minutul 63, Gabriel Canu a reluat imparabil cu capul o centrare din corner de pe dreapta. Este a treia victorie consecutiva a Vasluiului, cu Viorel Hizo pe banca (din tot atatea meciuri) sI moldovenii se inscriu serios in cursa pentru titlu.