Dinamo Zagreb a demolat CFR Cluj

5 Februarie 2010
648 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj a pierdut categoric meciul amical disputat in Antalya impotriva croatilor de la Dinamo Zagreb, scor 0-4, echipa invinsa in luna decembrie in Europa League de FC Timisoara. Elevii lui Andrea Mandorlini au avut o prestatie lamentabila, in care defensiva a fost principala problema. Nicolae Dica, Culio si Bud au ratat cele mai importante ocazii de gol pentru CFR Cluj, insa croatii au marcat de patru ori. CFR Cluj (prima repriza): Stancioiu - Panin, Cadu, Alcantara, Edimar - E. Dica, G. Muresan, Culio - Deac, Traore, N. Dica. CFR Cluj (repriza a doua): Nuno Claro - Tony, Kanyuka, Alcantara (Borostean 62), Edimar - Dani, Muresan, Peralta - Bud, Traore (Nei 62), Culio (Bus 62). Pe langa acest esec, clujenii au mai primit o veste proasta ieri. Gruparea din Gruia a fost amendata cu suma de 20 de mii Euro de catre UEFA, din cauza faptului ca la partida cu Sparta Praga de pe teren propriu, suporterii au aruncat cu doua brichete in suprafata de joc, una lovindu-l pe arbitru, informeaza site-ul oficial al clubului clujean. Sanctiunea mai putin severa a fost motivata prin faptul ca aceasta a fost prima abatere. In cazul care astfel de incidente se vor repeta, stadionul "Dr. Constantin Radulescu" risca sa fie suspendat de la disputarea partidelor in competitiile europene intercluburi. In minutul 88 al partidei dintre CFR Cluj si Sparta Praga, programata in Liga Europa, in data de 5 noiembrie 2009, imediat dupa eliminarea lui Bogdan Mara, din spatele bancii de rezerve, Tribuna I, sectorul B, au fost aruncate doua brichete, una dintre acestea lovindu-l pe arbitrul intalnirii, iar cazul a fost consemnat in raportul observatorului de joc.