Divizia B - Seria I - Etapa a IX-a: Revolutie pe "Emil Alexandrescu"

9 Octombrie 2000
1198 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli Iasi - Diplomatic Focsani: 0-1 (0-1) •Simirad si acolitii lui au fost injurati ca la usa cortului de un intreg stadion •Romeo Olteanu a fost salvat din mainile suporterilor ieseni de fortele de ordine, ceilalti "moldoveni" fugind de furia lor inainte de finalul partidei

Stadion: "Emil Alexandrescu";
Timp frumos;
Spectatori: aproximativ 2000;
Formatii
FCM Poli Iasi: Stoian - Gheban ('63 Fieraru), Urdaru ('46 Paduret), Constantin, Pricop, Murgu ('69 Soponariu), Medeleanu, Ilie, Basascu, Serban, Andries. Antrenori: Ioan Campeanu si Danut Munteanu;
Diplomatic Focsani: Barbu - Avram, Pasare, Rauta, Grigore ('72 Savu), Dumitru, Dociu, Iacob ('75 Bercaru), Chebac, Ioan Petrica, Streltov ('80 Ungureanu). Antrenori: Fane Tara si Aurel Pastia;
Marcator: Iacob, in minutul 37;
Cartonase galbene: Basascu (FCM Poli), Chebac (Diplomatic);
Arbitri: Sorin Burloi (Galati), Zoltan Szekely (Baia Mare) si Teodor Groza (Braila);
Observator FRF: Andrei Gabriel (Bucuresti)

Singurul moment care a impresionat asistenta de pe "Emil Alexandrescu", sambata, la partida dintre FCM Poli si Diplomatic, s-a consumat in afara celor 90 de minute de joc. Este vorba de minutul de reculegere tinut de un intreg stadion in memoria celui care a fost Catalin Haldan, decedat la numai 24 de ani, pe teren, in timpul unui meci amical. In rest, cei aproape 2000 de spectatori au avut parte de un haos total in campul de joc, fiind partasi la cea mai slaba evolutie a iesenilor de pana acum, in opinia multora. Partida s-a incheiat practic in minutul 80, odata cu izbucnirea unei adevarate revolutii in incinta arenei, "rasculatii" fiind membrii galeriei, precum si ceilalti suporteri, care au facut lobby in final. In calvarul de pe stadion, nimeni nu mai era atent la ce se petrece pe teren, chiar si jucatorii gazda dorindu-si parca sa fraternizeze cu cei aflati sub tribuna oficiala, pentru a-si descarca sufletele. Pana atunci, mai nimic de semnalat in 90 de minute, doar un gol focsanean si o ocazie a lui Basascu, care a realizat cea mai frumoasa faza a meciului. Prima oportunitate de a inscrie apartine oaspetilor, sutul lui Ioan Petrica din minutul 5 fiind respins cu greutate de Stoian de la radacina barei. Replica iesenilor se lasa asteptata, abia in minutul 28 semnalandu-se primul pericol la poarta focsaneana. Basascu ia o actiune pe cont propriu si trage cu sete de la 25 de metri, la coltul scurt, dar Barbu este la post, respingand in corner. Dupa 9 minute, la ultima faza notabila a primei reprize, cade si golul. Constantin se complica la 25 de metri de poarta lui Stoian, balonul ajunge la Iacob, care, cu un sut plasat in coltul lung deschide scorul, spre imensa bucurie a bancii de rezerve si a micutei dar inimoasei galerii prezente la Iasi. Era clar din acel moment ca Poli se indreapta spre un nou deznodamant nefericit, dar toti cei aflati in tribune inca mai sperau. Nu a fost sa fie, insa, o revenire in joc a fotbalistilor antrenati de cuplul Campeanu - Munteanu, iesenii gafand nepermis chiar si in fazele elementare, care se invata la juniorat. Pase fara adresa, de regula la adversar, preluari ca pe maidan, suturi anemice, la metri buni departe de poarta lui Barbu, lovituri libere sau cornere executate la intamplare, fara nici un rezultat, cam asa poate fi caracterizata evolutia lui Poli dupa primirea golului. Repriza secunda a curs in aceeasi nota, cu gazdele incercand in zadar sa treaca de apararea bine grupata, in doua linii, a focsanenilor, tentativele de atac oprindu-se de cele mai multe ori la marginea careului. Doar intervalul cuprins intre minutele 60 si 65 putea aduce golul egalizator, in acest timp iesenii dand in trei randuri emotii goal-keeper-ului oaspete. Mai intai Gheban a tras puternic, dar balonul a trecut mult pe langa, pentru ca, peste numai doua minute, Basascu sa iroseasca cea mai mare oportunitate a partidei. "Septarul" iesean ia o cursa pe cont propriu, trece de trei adversari dupa o serie de driblinguri si fente care starnesc aplauze in tribune, dar sutul sau din 7 metri este respins cu piciorul de Barbu. Cateva secvente mai tarziu, Fieraru, intrat in teren in locul lui Gheban, centreaza la bataie in fata portii, dar Rauta respinge in corner, fiind foarte aproape de un autogol. Doar atat a contat Poli in atac, restul minutelor aducand alte emotii la poarta lui Stoian. Dumitriu ii ia fata unui Pricop visator, dar "capul" sau trece de putin peste transversala, spre exasperarea sustinatorilor gruparii oaspete. Streltov are si el sansa desprinderii in minutul 69, dar centrarea sa in careu, in urma unui contraatac rapid, nu ajunge la Dociu. Acelasi Streltov, unul dintre cei mai percutanti jucatori focsaneni, alege in minutul 80 o solutie destul de proasta pentru echipa sa, la un contraatac 3:2 trimitand slab la poarta in locul unei pase la unul din cei doi coechipieri aflati liberi in preajma portii iesene. De aici incolo, "spectacolul" s-a mutat in tribune, odata cu inceperea scandarilor impotriva primarului Simirad si a acolitilor sai. Intr-o fractiune de secunda, cea mai mare parte a spectatorilor s-a indreptat catre membrii galeriei "Gruppo Apparte 13", impreuna venind inspre tribuna oficiala. Cutitul ajunsese la os, iar sustinatorii echipei nu mai puteau rabda. S-a demonstrat astfel ca la Iasi se doreste fotbal, dar de cu totul alta parere sunt cei aflati in "scaun", care au dat dovada de o nesimtire crasa in timpul campaniei electorale, cand au mintit cu nerusinare mii de oameni. Poli ajungea, odata cu acest esec, la -10 in clasamentul adevarului si oamenii sau copiii care au declansat "revolutia" nu doreau si nu doresc altceva decat sa-si exprime nemultumirea fata de indolenta cu care municipalitatea trateaza clubul iesean.

Declaratii de final

Nelu Campeanu (antrenor principal FCM Poli): "Ce sa mai spun? Nu gasesc cuvintele. Este al doilea meci consecutiv pe teren propriu pe care il pierdem in urma unei gafe individuale. I-am spus de zeci de ori lui Constantin sa nu atace decisiv la 20 de metri de poarta sa si el a facut invers. Oaspetii au avut o singura ocazie si aceea ne-a fost fatala. S-au aparat in schimb foarte bine, in doua linii, si a fost destul de greu sa trecem de ei. Sunt deziluzionat. Pana si jucatorii in care mi-am pus sperante m-au dezamagit. Au facut greseli elementare, au gresit pase, preluari, au dezamagit, pur si simplu. Urdaru mi-a spus la pauza ca nu mai poate, de aceea l-am schimbat. Nu stiu, ma gandesc sa fac doar interimat. Poate vine alt antrenor care sa faca mai mult, dar nu cred sa aiba sanse prea mari, cu acest lot. Este subtire, atat numeric cat si valoric. Cu jucatori de Divizia C nu se poate face mare lucru. Am incercat la toate antrenamentele sa ne ridicam la standardele cerute si baietii au corespuns de cele mai multe ori, dar vad ca la meci se comporta cu totul altfel. Nu stiu ce s-a intamplat. Atmosfera din lot era destul de buna dupa acel egal de la Brasov". La aparitia sa in vestiar, "secundul" Danut Munteanu a raspuns la intrebare: "Nu au valoare, ce sa mai discutam. Nu le putem cere mai mult de atat. Atmosfera era buna, dar au dovedit ca mai mult nu se poate". La cateva secunde, Campeanu a revenit: "Am ramas impresionat de evolutia tanarului Paduret, caruia, daca se va tine de treaba, ii prevad un viitor frumos". Referitor la evenimentele de la sfarsitul partidei, Nelu Campeanu a spus: "Aprob manifestarile din tribune. Este echipa municipalitatii, dar nu suntem ajutati deloc".
"Am intalnit o echipa avida de puncte si ma asteptam sa avem parte de un meci foarte greu. De aceea ne-am concentrat mai mult pe partea defensiva, jucand cu un singur varf. Am contraatacat periculos de cate ori am avut ocazia si, spre sansa noastra, am fructificat unul din aceste momente. Nu stiu ce se intampla aici, la Iasi, dar e pacat ca un oras ca al dumneavoastra sa nu aiba echipa de fotbal nu in xBx, ci in xAx. Obiectivul nostru este sa formam o echipa cat mai competitiva, cu care, daca avem sprijinul necesar, in viitorul sezon sa atacam promovarea. Deocamdata, suntem acolo, in fata, si e bine", a concluzionat Fane Tara (antrenor principal la Diplomatic Focsani), una din fostele glorii ale Rapidului, amintind totodata pe cei care sprijina echipa de pe Milcov, Liviu Jitea si Vasile Tataru.