Doi romani joaca finala Cupei UEFA

8 Mai 2009
795 Vizualizari | 0 Comentarii
• Mircea Lucescu si Razvan Rat s-au calificat in finala Cupei UEFA, dupa ce au eliminat pe Dinamo Kiev, echipa la care evolueaza romanii Ghioane si Cernat • In finala, Sahtiorul va intalni pe Werder Bremen, care a eliminat pe Hamburg

Seara de senzatie pentru romanii Mircea Lucescu si Razvan Rat, in Cupa UEFA. Sahtior Donetk a obtinut calificarea in finala Cupei UEFA, in dauna formatiei lui Tiberiu Ghioane si Florin Cernat, Dinamo Kiev. Sahtiorul a invins cu 2-1, dupa ce in meciul tur, la Kiev, cele doua echipe au incheiat la egalitate, 1-1. Cu avantajul golului in deplasare reusit in mansa tur, Mircea Lucescu nu s-a cramponat sa joace pentru un 0-0, ci le-a cerut jucatorilor sai sa practice un joc ofensiv. Dupa cateva minute in care Sahtior a combinat nestingherita, deschiderea scorului a venit firesc. Era doar minutul 17, iar Jadson nu a iertat o minge primita cadou in centrul careului dupa o respingere gresita a defensivei lui Dinamo Kiev si l-a executat pe Bogush printr-un sut trimis direct in vinclul portii. Sahtior Donetk a continuat sa pastreze posesia, replica oaspetilor din prima repriza fiind una palida. In schimb, partea secunda a inceput cum nu se putea mai bine pentru Dinamo Kiev, care a marcat la doar trei minute dupa reluarea jocului. Ismael Bangoura a fost lansat excelent pe culoar si a fructificat o actiune colectiva de toata frumusetea printr-un sut plasat, scrie site-ul www.onlinesport.ro.

Geniul lui Mircea Lucescu

Mircea Lucescu si-a demonstrat inca o data geniul si l-a introdus dupa primirea golului pe brazilianul William, care in minutul 89 a furnizat o pasa excelenta catre Ilsinho, iar acesta a marcat golul victoriei dupa o actiune personala superba. Astfel, Sahtior Donetk a castigat cu 2-1 si merge in finala de la Istanbul dupa o victorie cu 3-2 la general. Finala Cupei UEFA din acest an este o performanta uriasa in cariera lui Mircea Lucescu. Cea mai buna performanta anterioara a lui Lucescu in Cupa UEFA a fost atingerea sferturilor de finala, in sezonul 2002/2003, cu Besiktas. In Ucraina, Lucescu a castigat 3 titluri de campioana, o Cupa si doua Supercupe ale Ucrainei. In finala, Sahtiorul va intalni pe Werder Bremen, care a eliminat pe Hamburg, dupa un meci superb cu 5 goluri, rasturnari de situatii si o sumedenie de ocazii. Invinsi cu scorul de 1-0 in meciul tur, jucatorii de la Werder s-au vazut condusi inca din minutul 13, cand Ivica Olic a deschis scorul pentru Hamburg. Trei goluri ale lui Diego (‘29), Pizarro (‘66) si Baumann (‘83) au dus pe Werder in finala de la Istanbul, programata pe 20 mai, in pofida opozitiei lui Ivica Olic, care a reusit dubla in minutul 87. Cu scorul general de 3-3 , Werder a obtinut calificarea in finala de la Istanbul, acolo unde va da piept cu ucrainenii de la Sahtior Donetk.

Page time :0.1691 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013888 (s)