Doua romance au parasit deja Australian Open

19 Ianuarie 2010
635 Vizualizari | 0 Comentarii
Alexandra Dulgheru
• In chiar primul tur al Australian Open, Alexandra Dulgheru a fost eliminata de belgianca Yanina Wickmayer, dupa un meci dramatic, care a durat trei ore si 19 minute si care a fost intrerupt in mai multe randuri de ploaie • Tot ieri, Raluca Olaru a ramas fara victorie la Australian Open, dupa ce a fost invinsa in prima runda, cu 2-6, 6-7(8), de Kateryna Bondarenko, din Ucraina

Primul turneu de Grand Slem al anului 2010 a inceput cum nu se poate mai prost pentru tenismenele din Romania. Alexandra Dulgheru si Raluca Olaru au parasit deja competitia de la Antipozi, dupa primele jocuri. Mai intai, Alexandra Dulgheru a fost eliminata de belgianca Yanina Wickmayer, dupa un meci dramatic, care a durat trei ore si 19 minute si care a fost intrerupt in mai multe randuri de ploaie. Cu doar patru game-uri castigate in cele doua partide pe care le-a jucat in acest an, Alexandra Dulgheru (20 de ani, numarul 53 WTA) parea o victima sigura in fata Yaninei Wickmayer, a 16-a jucatoare a lumii, insa a facut un meci foarte bun si nu a lipsit mult ca sa iasa invingatoare de pe teren, pierzand cu 6-1,5-7,8-10. Wickmayer a castigat primul game al partidei, dupa care a pierdut sase la rand, pentru ca Alexandra nu i-a dat ritm, alegand sa joace variat, lucru care nu i-a convenit deloc belgiencei, aceasta iesindu-si din minti de cateva ori, in special pentru ca aproape toate mingile trimise de ea se intorceau inapoi. Romanca nu a mai putut repeta in prima parte a mansei secunde jocul bun din primul set si Wickmayer, mult mai sigura pe ea, s-a desprins la patru game-uri, scor 5-1. Conform site-ului www.sport365.ro, actul nu avea sa se termine asa repede, pentru ca bucuresteanca a revenit incredibil si a egalat la cinci, insa nu a mai putut continua seria castigatoare si a cedat doua jocuri la rand, pierzand setul cu 7-5. Dulgheru a avut avantaj de doua game-uri in debutul decisivului, insa acesta i-a fost anulat si apoi s-a mers cap la cap pana la 5-5, dupa ce meciul fusese intrerupt de ploaie o jumatate de ora la 3-3 si 40-0 pentru romanca. De la 5-5 a inceput cu adevarat nebunia, pentru ca Wickmayer a servit de doua ori pentru meci, dar de fiecare data Alexandra s-a salvat facand break. Cele doua au fost scoase din ritm de ploaie, care a cazut in reprize scurte, jucatoarele fiind nevoite sa faca pauze dese. La 7-7 si 40-15 in favoarea romancei meciul a fost intrerupt mai bine de o ora si jumatate, dupa care Wickmayer s-a intors mai hotarata pe teren si a castigat decisivul cu 10-8, profitand si de replica mai slaba data de Dulgheru. Prezenta pentru prima data la Australian Open, Alexandra s-a inscris si la dublu, avand-o ca partenera pe Edina Gallovits. In turul inaugural, cele doua romance le vor avea ca adversare pe Carly Gullickson (SUA) si Vladimira Uhlirova (Cehia). Tot ieri, Raluca Olaru a ramas fara victorie la Australian Open, dupa ce a fost invinsa in prima runda, cu 2-6, 6-7(8), de Kateryna Bondarenko, din Ucraina. Astfel, Raluca Olaru (20 de ani, numarul 68 WTA) a ramas fara victorie la Australian Open. In urma cu doua sezoane, romanca a cedat tot in turul intai, iar anul trecut a fost eliminata inca din calificari. De doua ori si-a cedat Raluca serviciul in primul set, in game-urile trei si sapte, iar pe serviciul adversarei sale nu a putut face prea multe, asa ca a pierdut actul in 31 de minute, scor 2-6. Condusa cu 4-2 in mansa secunda, romanca a revenit si a trecut in avantaj, scor 5-4, dupa aceea a pierdut doua game-uri la rand, dar a facut break in momentul in care Bondarenko servea pentru meci si a trimis setul la tie-break, pe care l-a cedat cu 8-6, desi avusese 4-2. Raluca va evolua la Melbourne si in proba de dublu, unde o are ca partenera pe ucraineanca Olga Savchuk, alaturi de care a obtinut un titlu WTA, la Tashkent, in 2008. Cele doua le vor intalni in primul tur pe Akgul Amanmuradova (Uzbekistan) si Tamarine Tanasugarn (Thailanda).

Page time :0.1636 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017386 (s)