Doua victorii mari pentru echipele de baschet

15 Martie 2010
615 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica National Iasi a renascut din propria cenusa si au obtinut doua victorii consecutive. Dupa un succes la Olimpia Bucuresti, baschetbalistele iesene au produs ieri surpriza si au invins lidera grupei a doua valorice, Universitatea Cluj, cu scorul de 89-80 (30-28, 24-19, 19-21, 16-12). Primul sfert al meciului disputat sambata in sala de sport a Scolii 39 din Dacia a fost si cel mai spectaculos al confruntarii, inscriindu-se nu mai putin de 58 de puncte. Poli a terminat primul sfert cu doua puncte avans, scor 30-28, si fetele si-au pastrat concentrarea in al doilea sfert, astfel ca la pauza mare gazdele aveau un avantaj de 7 puncte, scor 54-47. Clujencele au revenit in joc in sfertul al treilea si au reusit sa mai reduca din diferenta, astfel ca Politehnica aborda ultimele zece minute cu un avantaj fragil, de doar 5 puncte. Chiar si cu un lot subtiat, fetele pregatite de Radu Boisteanu si Sorana Gavrilescu au reusit sa faca un meci bun pana la final, au castigat ultimul sfert cu 16-12 si au terminat partida invingatoare, cu 89-80. Acesta este al doilea succes consecutiv pentru Politehnica, o formatie care arata ca merita sa evolueze si la anul pe prima scena a baschetului feminin romanesc. In meciul cu Universitatea Cluj, punctele iesencelor au fost marcate de jucatoarele: Panait – 24 puncte, Tatarinova – 21 p (4 X 3), Walker – 18 p, Necula – 10 p, Cioroiu – 8 p (1 X 3), Browne – 6 p si Gapeeva – 2 p. A mai jucat, fara sa marcheze, Alaiba. Ieri, si echipa de baschet masculin Politehnica a obtinut un succes important, acasa cu ocupanta locului secund din Divizia B, Athletic Constanta. Iesenii lui Costel Moscalu au invins cu scorul de 77-71 (20-15, 20-19, 20-22, 17-15) si mai spera inca la promovarea in prima liga. Antrenorul Costel Moscalu este insa constient ca echipa lui mai are mult de lucru pana sa remonteze debutul dezastruos. "Am obtinut o victorie foarte importanta de care aveam mare nevoie. Am trecut un prim hop si mai avem unul foarte important sambata, la Galati. Daca vom reusi sa castigam si acolo, abia atunci vom face din nou calcule pentru promovare", a declarat antrenorul Costel Moscalu. In meciul cu Athletic Constanta, pentru Politehnica au marcat jucatorii: Fl. Moscalu – 25 puncte, Hurjui – 18 p (4 X 3), Nicolae – 12 p, Anghel – 10 p, Huludet – 6 p, Nanescu – 4 p, Moldovanu – 2 p. A mai jucat Manache.

Page time :0.1782 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018125 (s)