Drum deschis spre Liga Campionilor

1 August 2007
1274 Vizualizari | 1 Comentarii
Gheorghe Hagi
• Steaua Bucuresti a invins in deplasare pe Zaglebie Lubin cu scorul de 1-0 (0-0), in primul meci din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor • Singurul gol al partidei a fost inscris de Dorin Goian • Partida retur este programata peste doar o saptamana la Bucuresti

Steaua a pasit cu dreptul in acest sezon al Ligii Campionilor, castigand cu scorul de 1-0 (0-0) meciul din deplasare cu Zaglebie Lubin. Partida disputata aseara in Polonia a contat pentru prima mansa a turului 2 preliminar in cea mai importanta competitie intercluburi. Fara sa straluceasca, militarii au reusit sa ia o optiune serioasa pentru calificarea in turul 3 preliminar al Ligii Campionilor si sa ofere lui Gheorghe Hagi un debut fericit in Cupele Europene in postura de antrenor. Prima repriza a meciului din Polonia a fost una stearsa, cenusie, in ton cu vremea de la ora partidei. Cele doua formatii s-au anihilat reciproc, cu un plus pentru Steaua, care s-a aflat mai tot timpul la carma partidei, fara sa-si creeze insa prea multe ocazii de a inscrie. De altfel, pe parcursul primelor 45 de minute, elevii lui Gheorghe Hagi au avut un singur sut pe poarta. Culmea, dintr-o echipa care ar trebui sa straluceasca, pe placul lui Gigi Becali, singurul sut pe spatiul portii al militarilor a venit din partea lui Lovin. In rest, doar cateva incercari esuate ale lui Dica, Neaga si Nicolita. De partea cealalta, echipa gazda, care in intreaga istorie are mai putine meciuri in cupele europene decat stelistul Lovin, nu a avut nici o ocazie periculoasa la poarta lui Cernea in prima repriza.

Golul lui Goian

Actul secund a inceput insa cum nu se poate mai bine pentru jucatorii Stelei. La 11 minute de la reluare, Dica a executat impecabil un corner de pe dreapta, iar Goian s-a inaltat imperial de la 10 metri si a trimis cu capul balonul in poarta polonezilor. La acest scor, stelistii au incercat sa fie pragmatici, au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si au permis gazdelor sa urce mai mult spre poarta lui Cernea. Astfel, in minutul 72, Golinski a ajuns in fata portii bucurestene, dar s-a incurcat in pasi si a fost blocat de defensiva oaspetilor. Opt minute mai tarziu, polonezii au trecut din nou pe langa egalare, dar Cernea a retinut cu siguranta o lovitura de cap a lui Chalbinski. In fine, in minutul 90, atancantul Andre Nunes a trimis cu capul din 6 metri in bara transversala a portii aparate de Cernea. Steaua a incheiat in genunchi meciul din Polonia, tremurand in ultimele 10 minute la fiecare actiune a gazdelor. Pana la urma, Dumnezeu a tinut cu Gigi Becali si luptatorii lui si Steaua a reusit sa debuteze cu dreptul in acest sezon al cupelor europene. Dincolo de acest rezultat si inaintea partidei retur de peste o saptamana de la Bucuresti, jocul trupei lui Hagi a dezamagit din nou, fiind departe de asteptarile suporterilor si ale patronului Gigi Becali. La primul joc in Cupele Europene in calitate de antrenor, Gheorghe Hagi a inceput partida din Polonia cu urmatorul unsprezece: Cernea - Golanski (min. 73 Nesu), Goian, Rada, Petre Marin - Nicolita (min. 78 Badoi), Lovin, Radoi, Croitoru (min. 86 Ovidiu Petre) - Dica, Neaga.