Dulcea razbunare a fotbalistilor ieseni

16 Octombrie 2006
1204 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristian Branet
• FC Arges Pitesti - Politehnica Iasi 0-2 (0-1), in etapa a XI-a a Ligii I de fotbal • Golurile iesenilor au fost marcate de Cernoch si de Sfirlea si au consfintit o razbunare a fotbalistilor ieseni pentru umilintele indurate in ultimele trei decenii • Cel mai bun jucator al partidei a fost insa portarul Cristian Branet, care a fost un adevarat inger pazitor pentru buturile Politehnicii • Cu acest succes, Poli Iasi a adunat 19 puncte in clasamentul Ligii I, exact cat Rapid Bucuresti, adversara iesenilor din etapa viitoare, programata duminica, 22 octombrie, in dealul Copoului

Victorie de senzatie pentru Politehnica Iasi in deplasarea de pe terenul ultimei clasate, FC Arges Pitesti. Cu o formula improvizata, fara 3 dintre cei mai importanti jucatori, gruparea din Copou a invins cu scorul de 2-0, in meciul de ieri dupa-amiaza din Trivale, si a razbunat atatea decenii de umilinta in fata fotbalistilor pitesteni. Golurile lui Cernoch, din minutul 11, si al lui Sfirlea, din minutul 78, au adus trei puncte de aur pentru trupa lui Ionut Popa, facute cadou presedintelui Sorin Boca, conducatorul Politehnicii implinind ieri 48 de ani. In plus, cu acest succes, Poli a ajuns la cota 19 in clasamentul la zi al Ligii I de fotbal si are acelasi numar de puncte ca si Rapid Bucuresti, adversara iesenilor din etapa viitoare, intr-o partida programata duminica 22 octombrie, pe Stadionul Emil Alexandrescu.

Prima ocazie a meciului i-a apartinut lui Ionut Badea, care in minutul 7 a trimis de la 20 metri, putin peste poarta lui Branet. Patru minute mai tarziu, Martin Cernoch a detonat bomba pe arena din Trivale, impingand cu capul in poarta o minge centrata de Ionut Bilba, care a castigat un duel aerian cu portarul pitestenilor Bogdan Vintila. La aceasta faza, atat oficialii, cat si jucatorii pitesteni au cerut fault la portar, dar arbitrul galatean Marius Bocaneala a decis corect sa valideze reusita atacantului ceh. In minutul 22, Bazzi trece pe langa egale, dar mingea trimisa de fundasul lui Dorinel Munteanu, aflat la primul meci pe banca tehnica a pitestenilor, a fost retinuta de Branet, de la radacina barei. Patru minute mai tarziu, Iordache a sutat din alegare, dar Branet a respins in corner.

Replica slaba

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost consemnata insa in minutul 34, cand Nastasie a sutat de la 8 metri de poarta oaspetilor, dar Cristian Branet a reusit sa respinga miraculos cu piciorul. In fine, cu patru minute inainte de finalul primei reprize, Tanasa a intors cu capul mingea in careul de 6 metri, dar nici un pitestean nu se afla pe traiectoria balonului. De partea cealalta, iesenii au mai avut o singura sansa de a inscrie, la sutul lui Bilba, din minutul 26, care a trecut putin pe langa vinclul portii lui Vintila. Dupa pauza, pitestenii au parut incapabili sa desfaca apararea improvizata de antrenorul Ionut Popa si formata din cinci fundasi cu Onofras si Bordeanu, pe flancuri, cu Irinel Ionescu si Dianu, fundasi la marcaj si cu Buta, intr-o postura inedita, aceea de libero. Pitestenii ar fi putut totusi sa egaleze la suturile slabe ale lui Tanasa, Nastasie sau Bilasco, care au trecut fie pe langa poarta, fie au fost respinse de Cristian Branet, cel mai bun jucator al meciului din Trivale. In minutul 74, acelasi Branet are o interventie salvatoare in fata lui Bilasco, pentru ca doar 4 minute mai tarziu Sfirlea sa incheie jocul cu o lovitura de cap de la 11 metri, care l-a depasit pe portarul Bogdan Vintila si s-a oprit in plasa portii pitestene. Pana la finalul meciului, care i-a gasit pe spectatorii pitesteni aplaudandu-i pe fotbalistii din Copou, si-au mai incercat norocul Tanasa, cu un sut peste transversala, de la 10 metri si prin Adrian Ionescu, care in minutul 88 a sutat puternic de la 25 de metri, putin pe langa poarta. Astfel, Politehnica a obtinut o victorie de senzatie, aplaudata si de spectatorii pitesteni si obtinuta in conditiile unui numar considerabil de indisponibilitati. De partea cealalta, FC Arges s-a infundat si mai tare in clasament si, din cate se pare, deocamdata nici venirea lui Dorinel Munteanu in Trivale nu a reusit sa ii trezeasca pe jucatorii pitesteni, care ocupa in prezent ultimul loc in Liga I.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am avut mare noroc, mai ales la cele doua goluri. La primul nu stiu ce s-a intamplat, dar a fost ceva in neregula, iar la al doilea, cel mai mic jucator de pe teren, adica Sebastian Sfirlea, a dat gol cu capul. A fost o victorie surprinzatoare si neasteptata, obtinuta cu o echipa carpita si inedita. Este clar ca Dorinel nu putea face minuni peste noapte. Aducerea fostilor mari jucatori care se dau si mari antrenori nu este o solutie pentru fotbalul romanesc. In ceea ce-l priveste pe Gavatorta, acesta a fost jucatorul cel mai tinut in brate si cel mai favorizat de la Iasi. Nu inteleg situatia, mai ales ca spune ca vrea sa joace la Galati. Vom vedea ce se va intampla cu el".

Dorinel Munteanu, manager general FC Arges: "Echipa trece printr-un moment greu din punct de vedere psihologic, insa eu am incredere in lotul actual. Suporterii sunt foarte dezamagiti de rezultat si ii inteleg. La ora actuala, amenda nu este o solutie pentru jucatorii mei. Cred ca am pierdut nemeritat in fata Politehnicii si sper ca din iarna sa-mi pot ajuta echipa si ca jucator. Nu regret nici o clipa ca am venit la FC Arges. Cat despre oficialii lui CFR Cluj, domnul Muresan vorbeste prea mult si ar fi bine sa-si vada de treaba lui si sa ma lase pe mine in pace".

Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "Le multumesc baietilor pentru ca mi-au facut un cadou de trei puncte, chiar la ziua mea de nastere. Chiar daca am avut mai multi indisponibili, am dat dovada de caracter, iar baietii au luptat fantastic. Cu acest succes am ajuns la plus 4 in clasamentul adevarului si sper sa ramanem la aceeasi cota si dupa meciul cu Rapid. Ne confruntam in continuare cu o criza de efectiv, dar va trebui sa luptam si de acum la fel ca la meciul cu FC Arges".

FC Arges - Politehnica Iasi 0-2 (0-1)
Marcatori: Cernoch (`11), Sfirlea (`78)
Stadion: Trivale
Vreme: frumoasa
Spectatori: 2.500 (dintre care 30 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: FC Arges: Vintila - Chirita, Giannopoulos, Daouda, Bazzi (`76 Tanase) - Cruceru (`62 Adrian Ionescu), Ionut Badea, Nastasie - Bilasco, Tanasa, Adrian Iordache (`55 Mitrovic). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Poli Iasi: Branet - Onofras, Dianu, Buta, Irinel Ionescu, Bordeanu - Tincu (`70 Toma), Saric, Sfirlea - Cernoch (`76 Palimaru), Bilba (`62 Iurisniti). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Marius Bocaneala - 7, Catalin Savu - 7, Iulian Radu - 7.
Cartonase galbene: Ionescu / Bilba, Palimaru, Branet.