Echipajul feminin de 8+1 s-a calificat in finala Jocurilor Olimpice

12 August 2008
615 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipajul feminin de 8 1 s a calificat in finala Jocurilor Olimpice
• Echipajul feminin de 8+1 a obtinut, ieri, calificarea directa in finala la canotaj de la Jocurile Olimpice de la Beijing, dupa ce a castigat seria in care a evoluat • "Dupa 500 de metri am preluat deja conducerea si singurul nostru obiectiv a fost sa ducem la capat aceasta cursa in acelasi ritm, aratand inca din serii ca Romania face performante", a spus Doina Ignat • Victor Hanescu s-a calificat in turul doi al turneului olimpic de tenis, in timp ce Alin Moldoveanu a pierdut pentru jumatate de punct medalia de bronz la pusca aer comprimat

In a treia zi a Jocurilor Olimpice de la Beijing, delegatia tricolora nu a obtinut nici o medalie, dar se prefigureaza un nou succes romanesc la canotaj, in proba de 8+1. Echipajul feminin a obtinut ieri calificarea directa in finala la Jocurile Olimpice, dupa ce a castigat clar seria in care a evoluat. Romania, in componenta Constanta Burcica, Viorica Susanu, Rodica Serban, Eniko Barabas, Simona Musat, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat si Elena Georgescu, a fost cronometrata cu timpul de 6 minute, 5 secunde, 88 de sutimi, devansand echipajele Olandei si Australiei. Canotoarea Doina Ignat, liderul echipajului feminin de 8+1, a declarat ieri, dupa calificarea in finala probei, ca si-a dorit inca din serii sa arate adversarelor ca "tricolorele" vor face performante la Olimpiada, informeaza un comunicat la Federatiei de Canotaj. "In timpul cursei nu ne-am gandit decat la adversare si la cum sa le demoralizam. Dupa 500 de metri am preluat deja conducerea si singurul nostru obiectiv a fost sa ducem la capat aceasta cursa in acelasi ritm, aratand inca din serii ca Romania face performante", a spus Doina Ignat. Presedintele Federatiei Romane de Canotaj, Ioan Dospinescu, considera ca echipajul din Statele Unite ale Americii este principalul adversar al romancelor in finala programata duminica. "A fost o cursa frumoasa, chiar daca vremea a fost capricioasa. Romania a inregistrat un timp de 6 minute, 5 secunde si 77 de sutimi, ceea ce inseamna ca avem un avans de aproape o secunda in fata echipei SUA, castigatoare a seriei intai si principalul nostru competitor in finala", a spus Ioan Dospinescu. In finala de duminica, Romania este principala favorita la castigarea medaliei de aur, sportivele tricolore fiind triple campioane olimpice in aceasta proba.

Hanescu intra in istorie

In schimb, tot in proba de canotaj, Roxana Cogianu si Ionelia Neacsu au ratat calificarea in finala probei de dublu vasle, dupa ce s-au clasat, ieri, pe pozitia a treia in seria de recalificari in care au evoluat, informeaza site-ul oficial al competitiei. Romancele au fost cronometrate cu timpul de 7 minute, 1 secunda, 69 de sutimi, fiind devansate de Marea Britanie si Germania, echipaje care s-au calificat in finala. Echipajul romanesc va evolua totusi in recalificari, cu speranta ca vor obtine totusi accesul in marea finala. Un alt succes important al zilei de ieri l-a avut in prim plan pe Victor Hanescu, tenismen care s-a calificat in turul doi al turneului olimpic, dupa ce a dispus in runda inaugurala de italianul Simone Bolelli, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-4, informeaza site-ul oficial al competitiei. Hanescu il va intalni in turul doi pe francezul Gael Monfils, care in runda inaugurala a dispus de spaniolul Nicolas Almagro. Victor Hanescu este primul jucator de tenis din Romania care a reusit calificarea in turul doi al unui turneu olimpic de tenis, in proba de simplu, dupa ce la editiile precedente, Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000 si Atena 2004, Andrei Pavel, George Cosac si chiar Hanescu au fost invinsi inca din runda de debut. "Sunt foarte mandru sa fiu primul roman care trece de primul tur la tenis la Jocurile Olimpice, mai ales ca am jucat pe o caldura incredibila. Este foarte greu sa si traiesti, sa si respiri pe o asa caldura, dar sa joci in asemenea conditii de caldura si umezeala. Joc cu aceeasi racheta de vreo patru-cinci ani. E racheta mea norocoasa. Sunt multumit de felul cum am jucat si sper sa trec si de turul urmator. Orice sportiv vrea o medalie la JO si la cum am jucat azi (ieri - n.r.), sper sa castig meciul urmator", a afirmat Hanescu. In schimb, jucatoarea Sorana Carstea a ratat, ieri, calificarea in turul doi al turneului de tenis feminin din cadrul Jocurilor Olimpice, dupa ce a fost invinsa in runda inaugurala, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-0, de Shahar Peer (Israel).

Moldoveanu, aproape de bronz

Totusi, ziua de ieri nu a fost la fel de buna si pentru Alin Moldoveanu, care a ratat doar pentru o jumatate de punct medalia de bronz in proba de pusca cu aer comprimat 10 metri la Beijing. Pana la urma, ieseanul a ocupat locul 4 in finala de ieri. De asemenea, Cristina Stahl a fost eliminata, tot ieri, din saisprezecimile probei de floreta, fiind invinsa, scor 15-6, de floretista germana Katja Waechter, informeaza site-ul oficial al competitiei. In competitia de scrima de la JO 2008, Romania va mai fi reprezentata de Mihai Covaliu (sabie), Rares Dumitrescu (sabie), Ana Maria Branza (spada) si Virgil Saliscan (floreta). Tot cu o dezamagire a incheiat ziua si inotatoarea Camelia Potec, care a ocupat locul 6 in proba de 400 metri liber. "Greseala a fost numai a mea, pentru ca in loc sa ma concentrez la ce trebuia sa fac eu, am tras cu ochiul la adversare si m-a interesat mai mult ce fac ele, iar acest lucru m-a costat cel mai mult. De acum imi voi schimba tactica", a spus Potec, pentru Mediafax. In fine, tot ieri, sportiva Roxana Cocos s-a clasat pe pozitia a opta la categoria 58 kilograme a competitiei de haltere. Roxana Cocos a ridicat 89 kg la stilul smuls si 115 kg la aruncat, realizand un total de 204 kg. Romania va mai fi reprezentata la haltere de Antoniu Buci (62 kg), Razvan Martin (69 kg - finala B), Alexandru Rosu (69 kg - finala B) si Razvan Rusu (77 kg - finala B).

Page time :0.1384 (s) | 25 queries | Mysql time :0.023344 (s)