Egal modest pe malul Bistritei

9 Februarie 2007
1121 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi a incheiat la egalitate meciul disputat aseara la Bacau, scor 1-1, la finalul unei partide slabe impotriva unui adversar din plutonul esalonului secund • Iesenii au reusit sa egaleze abia spre finalul meciului, printr-o reusita a lui Bilba • Mijlocasul Leonard Naidin a jucat tot meciul, dupa ce a primit o hartie de la Poli Timisoara, prin care are dreptul sa se antreneze cu orice echipa • Marius Ciubancan a fost imprumutat la divizionara secunda FCM Resita • Poli va sustine urmatorul amical sambata, de la ora 11.00, impotriva echipei FC Botosani

Fotbalistii de la Politehnica Iasi continua seria evolutiilor oscilante din partidele de verificare. Invinsi acasa chiar de rivala FC Vaslui (scor 2-3), Onut si compania si-au mai spalat din pacate in meciul cu FCM Bacau de la Iasi, (scor 2-1), dar au clacat din nou, in meciul de aseara, din orasul lui Bacovia. Impotriva unei echipe de pluton din esalonul secund, Poli Iasi nu a reusit sa obtina decat o remiza gafaita, in ultimele minute de joc, printr-un gol marcat de Bilba, in minutul 84, dupa o centrare perfecta a lui Toma. Astfel, iesenii au remizat, scor 1-1, cu FCM Bacau si au dovedit ca deocamdata sunt departe de forma maxima sportiva. Meciul de la Bacau a fost unul modest in ansamblu, jucatorii gazda pregatiti de antrenorul Cristian Popovici deschizand scorul in minutul 36, prin Boghian, dupa un corner executat de Cojocaru. Cu zece minute inainte de a marca golul egalarii, acelasi Bilba a trimis cu capul in bara, dupa un corner executat de Naidin. De altfel, Naidin a fost principala noutate din echipa pregatita de Ionut Popa, mijlocasul timisorean evoluand tot meciul de ieri de la Bacau. Naidin a primit o hartie din partea clubului de pe Bega, prin care i se da dreptul sa se pregateasca cu orice echipa din prima liga, pana la definitivarea situatiei sale contractuale. Cum nici ieri, Comisia pentru Statutul Jucatorului nu a dat un verdict in cazul memoriului depus de Naidin impotriva Politehnicii Timisoara, sefii gruparii din dealul Copoului trebuie sa mai astepte pana cand fotbalistul va imbraca tricoul alb-albastru. Mai mult decat atat, antrenorul Ionut Popa a anuntat ca daca Naidin nu va fi declarat liber de contract, Poli nu-si va putea permite sa-l legitimeze.

Sperante cu Naidin

Totusi, cum iesenii sunt foarte aproape de a accepta sa joace la Timisoara meciul din sferturile Cupei, nu ar fi exclus ca pana la reluarea campionatului fotbalistul de 28 ani sa ajunga in dealul Copoului. "Daca Naidin nu va fi declarat liber de contract nu vom avea cum sa-l aducem la Iasi. Deci, ori vine liber de contract, ori nu mai vine deloc. Deocamdata l-am folosit tot meciul de la Bacau si mi-a lasat o impresie buna, desi nu a mai jucat demult", a declarat la finalul partidei de pe Bistrita, antrenorul Ionut Popa. Tehnicianul Politehnicii a inceput meciul de la Bacau, in urmatoarea formula: Marc - Onut, Ciobanu, Bernard, Paruolo, Buta, Mijin, Naidin, Sfirlea, Miclea si Bilba. Pe parcursul jocului au mai intrat in teren: Plesca, Irinel Ionescu, Leucuta, Dianu, Iurisniti, Adrian Ilie, Mitrovic, Toma, Toba. Poli va sustine urmatorul amical sambata, de la ora 11.00, impotriva echipei FC Botosani. In afara jocurilor cu gruparea din Botosani, in continuarea programului de pregatire, Poli va mai intalni urmatoarele echipe: Cetatea Suceava (la Iasi, pe 14 februarie) si Ceahlaul Piatra Neamt (la Iasi, pe 17 februarie). Etapa a XX-a, prima din acest an, a returului Ligii I de fotbal este programata pe 24 februarie, data la care Poli Iasi va primi vizita echipei FC National Bucuresti. Pana atunci insa, dupa ce miercuri mijlocasul Claudiu Ionescu a fost imprumutat pana in vara la Gloria Buzau, ieri a venit randul lui Marius Ciubancan sa paraseasca Politehnica. Jucatorul adus in urma cu doi ani a fost imprumutat, tot pana in vara, la divizionara secunda FCM Resita.

Page time :0.1905 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017159 (s)