Elvetienii au ingenuncheat Spania

17 Iunie 2010
759 Vizualizari | 0 Comentarii
• Elvetia a reusit prima mare surpriza la Campionatul Mondial de Fotbal invingand campioana europeana Spania, cu scorul de 1-0 • Singurul gol al meciului a fost reusit de Fernandez in minutul 52 • Spaniolii au atacat in valuri, dar nu au reusit sa treaca de barajul defensiv ridicat de Ottmar Hitzfield • In celalalt meci al grupei, Chile a invins Hondurasul, tot cu 1-0

Bomba la turneul final din Africa de Sud. Elvetia a reusit prima mare surpriza si a invins campioana europeana, Spania. Echipa reputatului Ottmar Hitzfield a jucat inteligent, s-a aparat tot meciul si a inscris un gol norocos la una dintre putinele ocazii pe care le-a avut. Spania, in schimb, a facut o prima repriza slaba, dar in partea a doua a jucat bine si doar ratarile numeroase au oprit-o din calea spre gol. Campioana europeana din 2008 a aliniat clasicul sistem 4-3-3, in care varfuri de lance au fost Silva, Villa si Iniesta. Pe banca a ramas Fernando Torres, nerefacut dupa o accidentare mai veche. Prima sansa de gol a spaniolilor a venit abia in minutul 25, cand Gerard Pique a fost aproape de gol dupa ce a driblat superb in careul advers, dar a fost blocat in momentul sutului. Elvetienii au primit o lovitura dura in minutul 36, Senderos fiind nevoit sa paraseasca terenul dupa o intrare dura a unui coechipier, care l-a facut KO. Dupa iesirea lui Senderos, spaniolii au avut mai mult spatiu in jumatatea adversa, dar la pauza s-a intrat la egalitate, desi David Villa a avut o sansa uriasa in minutul 45, pe care a irosit-o cu un lob paralel cu poarta. Spaniolii au aratat o atitudine mai buna dupa iesirea de la cabine, avandu-l pe Andres Iniesta intr-o forma excelenta, dar Busquets a irosit doua sanse importante. Cand nimeni nu se astepta, in minutul 52, elvetienii au deschis scorul dupa o faza confuza. Nkufo a scapat singur, Casillas a respins in el, iar mingea a ricosat in fata portii, de unde Fernandes a trimis in plasa de langa Pique. Ibericii au acuzat socul primirii acestui gol, dar Vicente del Bosque a simtit acest lucru si i-a introdus imediat pe teren pe Fernando Torres si Jesus Navas. Imediat, ocaziile spaniolilor s-au inmultit. Iniesta a tras la o palma de bara in minutul 63, Torres a lobat peste poarta cinci minute mai tarziu, iar Xabi Alonso a zguduit transversala in minutul 70 cu un sut bomba. Raidurile la poarta lui Benaglio puteau sa-i coste si mai mult pe spanioli, care in minutul 75 au tras o adevarata lovitura cand Derdyok s-a jucat cu apararea si a trimis in bara. Spaniolii au cautat disperati calea spre gol, dar nu au reusit sa il invinga un Benaglio aflat intr-o forma de zile mari. Elvetia a batut cu 1-0 si a detonat prima bomba de la turneul final si, in plus, a luat o optiune serioasa pentru calificarea in optimi.

Chile a batut Hondurasul

In celalalt meci al grupei, Chile a invins Hondurasul, tot cu 1-0, unicul gol al jocului de la Nelspruit fiind marcat de Jean Beausejour in minutul 37. Chilienii au dominat autoritar jocul de la inceput si pana la sfarsit, rezultatul final fiind unul mincinos judecand dupa numarul de ocazii si prestatia din teren a celor doua echipe. Inca din primul minut jucatorii pregatiti de Marcelo Bielsa au ocupat pozitii ofensive in jumatatea honduriana, Valdivia fiind primul care a amenintat poarta lui Valladares. Patru minute mai tarziu a venit randul lui Vidal sa ameninte poarta celor din Honduras, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversala. Deschiderea scorului a venit firesc in minutul 37, pe fondul dominarii copioase a chilienilor. Bine gasit pe partea dreapta, Isla a centrat in sase metri si acolo fundasul hondurian Mendoza a respins nefericit pana in Beausejour si mingea a intrat in poarta. Repriza a doua a debutat cu o faza controversata in careul celor din Chile, hondurianul Alvarez cazand in duel cu Medel. Centralul Eddie Maillet din Seychelles a procedat corect lasand jocul sa continue. Chilienii au continuat sa domine la fel ca in prima repriza si Sanchez a trecut pe langa 2-0 in minutul 63. A fost un contraatac rapid, mingea a ajuns la Sanchez, care a patruns in careu si a sutat putin pe langa stalpul din dreapta al portii aparate de Valladares. Chile a obtinut astfel trei puncte pe deplin meritate si care vor avea o greutate insemnata in economia Grupei H.