Esec dureros sub Pietricica

25 August 2007
1549 Vizualizari | 3 Comentarii
Robert Ciobanu
•Ceahlaul Piatra Neamt - Poli Iasi: 1-0 (0-0), in etapa a 5-a a Ligii I de fotbal• Iesenii au fost foarte aproape de o remiza meritata, dar au primit un gol stupid cu 4 minute inainte de finalul meciului, de la Golban, un debutant in prima divizie • Etapa viitoare, sambata, 1 septembrie, Poli Iasi va primi vizita formatiei Farul Constanta

Ghinion teribil pentru fotbalistii ieseni. Jucatorii din Copou au pierdut, cu scorul de 1-0, razboiul Moldovei cu Ceahlaul Piatra Neamt, primind un gol stupid in minutul 87 de la un debutant in Liga I, moldoveanul Golban. In pofida infrangerii, Poli a dominat jocul in prima repriza, iesenii au ratat 4 ocazii uriase, dar lipsa atacantilor Bilba si Cernoch, ambii accidentati, si-a spus din nou cuvantul. Si, pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 30, Silvasan s-a accidentat si a fost inlocuit cu Paruolo. Astfel, jucatorii din Copou au fost obligati sa abordeze ultima ora a jocului de sub Pietricica cu un singur varf de meserie, Palimaru, abia intors din Anglia de la meciul echipei nationale de tineret. Prima ocazie a meciului i-a apartnut lui Sfarlea care, in minutul 6, a scapat singur pe partea stanga, dar a sutat mult peste poarta. Trei minute mai tarziu, Mijin isi incearca norocul cu un sut de la 25 metri, dar mingea trece mult pe langa buturile nemtene. Ofensiva iesenilor continua la poarta lui Multescu si, in minutul 20, Silvasan a centrat de pe dreapta, dar Palimaru, venit in viteza, a ratat de putin intalnirea cu balonul. Doar un minut mai tarziu, Naidin a ratat o ocazie uriasa, sutand pe langa poarta, liber la 15 metri, dupa o incursiune frumoasa a lui Palimaru si o pasa luminoasa a lui Buta. Cea mai mare ocazie a Politehnicii a fost consemnata in minutul 27, cand acelasi Palimaru a reusit o faza superba, a intrat cu mingea in careu, a calcat balonul pentru Silvasan, dar sutul acestuia, din viteza, a trecut razant de poarta gazdelor. In toata aceasta avalansa de ocazii a Politehnicii, nemtenii au reusit primul sut pe poarta lui Branet abia in minutul 38, la o lovitura anemica de cap a lui Schumacher. Dupa pauza, la doar 5 minute de la reluare, Munteanu, unul dintre cei mai slabi jucatori de pe teren, s-a trezit singur la 10 metri de poarta, dar s-a facut de ras sutand total aiurea dintr-o pozitie foarte buna. Odata cu trecerea timpului insa, jucatorii lui Popa, exilat in tribune la meciul de aseara, au terminat benzina, au facut inadmisibil pasul inapoi si au permis nemtenilor sa treaca la carma partidei. Aceasta tactica avea sa fie falimentara pana la urma si, dupa ce a ratat cateva ocazii prin Vranjkovic si Doicaru, Ceahlaul a inscris golul victoriei prin Golban, in minutul 86. Atunci, cu 4 minute inainte de fluierul final al arbitrului Ivan, Schumacher a centrat de pe stanga, mingea a trecut inadmisibil printre adormitii Onut, Ciobanu si Branet, iar Golban a reluat cu capul din 7 metri in poarta goala, de langa spectatorul Munteanu. Astfel, intr-o conjunctura speciala, jucand fara varfuri (iesenii au terminat meciul de la Piatra Neamt cu Buta, singurul atacant in teren), Poli a pierdut un meci pe care l-a avut la discretie in prima repriza, si in care nu a fost cu nimic mai prejos decat trupa lui Gheorghe Stefan. Dupa o noua infrangere la limita, fotbalistii ieseni vor intalni, etapa viitoare, pe 1 septembrie, formatia Farul Constanta.

Ceahlaul Piatra Neamt - Politehnica Iasi 1-0 (0-0)
Marcatori: Golban, min. 86
Stadion: Ceahlaul
Vreme: calduroasa
Spectatori: 5000 (dintre care 300 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Ceahlaul Piatra Neamt: Multescu, Vitelaru, Hamza, Iordache (min. 52 Vranjkovic) , Schumacher, Cebotaru (min. 76 Ayza), Golban, Oprea, Rusmir (min. 65 Doicaru), Nohai, Forminte. Antrenor: Viorel Hizo.
Poli Iasi: Branet - Homei, Onut, Ciobanu, Munteanu - Buta, Mijin, Naidin, Sfarlea(min. 87 Milea) - Silvasan (min. 30 Paruolo), Palimaru (min. 78 Miclea). Antrenor: Ionut Popa.