Esecuri pe banda rulanta la Doha

13 Martie 2010
623 Vizualizari | 0 Comentarii
Ancuta Bobocel
Atleta Ancuta Bobocel a ratat ieri calificarea în finala probei de 3 mii de metri, la Campionatele Mondiale de sala de la Doha, dupa ce a încheiat seria a doua a calificarilor pe locul 9, cu timpul de 8:54.08 minute, aceasta fiind cea mai buna performanta a carierei pentru sportiva romana. In finala s-au calificat primele patru clasate în fiecare serie, plus înca patru sportive care au obtinut cel mai rapid timp. Seria I a fost castigata de etiopiana Sentayehu Ejigu (9:00.34 minute), iar seria a II-a a revenit conationalei sale Meserat Defar (8:48.23). Ancuta Bobocel a ratat calificarea la timp cu 86 de sutimi. Tot ieri, atleta Adelina Gavrila a ratat calificarea în finala probei de triplusalt, cea mai buna încercare a sa fiind de 13.45 metri. Baremul de calificare în finala probei a fost de 14.20 metri, dar cu saritura de 13.45 metri, din a doua încercare, atleta romana nu l-a îndeplinit si nici nu a reusit sa se claseze în primele opt sportive, ocupand locul 15, din cele 19 concurente care au luat startul. Delegatia Romaniei include doar trei atlete - Adelina Gavrila (triplusalt), Ancuta Bobocel (3000 si 1500 metri) si Anca Heltne (aruncarea greutatii). Obiectivul impus de FR Atletism este calificarea în doua-trei finale. Campionatele Mondiale de sala de la Doha se vor încheia duminica.

Page time :0.1751 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013935 (s)