Euro Oltchim

22 Februarie 2010
1906 Vizualizari | 1 Comentarii
Cea mai buna echipa de club din Romania, Oltchim Ramnicu Valcea calca totul in picioare in Liga Campionilor. Oltchimul a castigat, aseara, al treilea meci consecutiv in grupa principala 2 a Ligii Campionilor, invingand dramatic, cu 27-26 (16-12), detinatoarea titlului Viborg. Cu doua victorii dupa doua partide, Oltchim mai avea nevoie de un succes pentru a se apropia si mai mult de semifinalele Ligii Campionilor. Totusi, misiunea formatiei valcene era dificila, avand in vedere ca intalnea campioana Danemarcei, Viborg HK, o alta echipa care invinsese ambele oponente intalnite pana in acel moment. Presiunea partidei si-a pus amprenta asupra evolutiei valcencelor in primele minute, Viborg debutand cu dreptul, conducand cu 2-0 in minutul 2. Gazdele revin si prin reusita combinatiilor cu pivotul, obtin 3 aruncari de la 7m, detasandu-se la 3 goluri (7-4, min.12). Echilibrul se mentine, iar danezele profita de greselile in atac ale valcencelor si reusesc egalarea (9-9, min.19). Spre final, impinse la spate de aproape 3 mii de suporteri fantastici, jucatoarele lui Radu Voina se mobilizeaza exemplar si se detaseaza la 4 goluri, prin trasoarele puternice trimise de Neagu in vinclul lui Lunde Haraldsen. La pauza, Oltchim conducea cu 6 goluri (16-12) si luase o optiune serioasa pentru victorie. Dupa pauza, valcencele s-au mentinut la carma partide, mentinand tot timpul macar doua goluri in avantaj pe tabela de marcaj. Cu ceva mai mult de un minut pana la finalul meciului, Viborg a reusit sa se apropie la un singur gol de Oltchim si de aici a inceput nebunia. Ultimul minut al meciului de la Ramnicu Valcea a fost cu adevarat dramatic, ambele echipe trecand, pe rand, pe langa golul decisiv. Prima sansa a avut-o Oltchim care, la adapostul unui avantaj fragil de un gol, a atacat pentru a inchide meciul. Aruncarea Cristinei Neagu a trecut pe langa poarta daneza, astfel ca detinatoarea Ligii Campionilor s-a aruncat in atac cu toate gurile de tun disponibile. Antrenorul Jakob Vestergaard a solicitat time-out cu 18 secunde inaintea terminarii timpului regulamentar, prelungind si mai mult tensiunea din teren si tribune. Danezele nu au reusit sa gaseasca drumul spre poarta, ultimul cuvant avandu-l Paula Ungureanu, care a respins cu un reflex de zile mari, sinonim cu obtinerea calificarii in semifinalele Ligii Campionilor, aruncarea direct de la 9 metri a Bojanei Popovic. Cu acest succes fantastic, Oltchimul a acumulat 6 puncte, din tot atatea posibile in grupa a doua principala si ocupa primul loc in aceasta grupa. Pentru acest succes au muncit jucatoarele: Ungureanu 17 interventii, Tolnai - Neagu 8/16 (2/2 de la 7m), Maier 5/8 (4/4 de la 7m), Stanca 4/4, Vizitiu 3/11, Meirosu 2/4, Bese 1/1, Lecusanu 1/2, Nechita 1/2, Puscasu 1/5, Simkute, Luca.

Tot in Liga Campionilor, dar la masculin, HCM Constanta a reusit un rezultat fantastic, 26-26 pe terenul spaniolilor de la Valladolid si a mai facut un pas spre iesirea din aceste grupe infernale.

Echipele romanesti in cupele europene

Feminin

Liga Campionilor, grupa a doua principala
Oltchim Ramnicu Valcea - Viborg HK 27-26 (16-12)

Masculin

Liga Campionilor, grupe
Valladolid - HCM Constanta 26-26 (15-11)

Cupa Cupelor, optimi de finala retur
Portovik Yujnîi - Steaua 33-29 (16-16)
Steaua s-a calificat in sferturi

Challenge Cup, optimi de finala, retur

HC Odorhei - MMTS Kwidzyn 35-23 (16-11)
SC Time Burevestnik - CSU Suceava 21-31 (9-13)
Motor Zaporoje - Stiinta Bacau 26-29
Stiinta Bacau si CSU Suceava s-au calificat in sferturi
HC Odorhei a ratat calificarea în sferturi, deoarece polonezii au marcat mai multe goluri în deplasare.