Eva Tofalvi, locul 33 la sprint

26 Martie 2010
627 Vizualizari | 0 Comentarii
Iana Romanova a castigat ultima programare a probei de sprint din Cupa Mondiala de biatlon. Datorita pozitiei a patra reusite în Rusia, Simone Hauswald a castigat globul de cristal al specialitatii. Rusoaica Iana Romanova a obtinut prima victorie din Cupa Mondiala, dupa victoria de la sprint-ul de la Khanty-Mansiysk. Biatlonista a trecut linia de sosire în 20:59.3 minute gratie celor doua trageri perfecte si a unei evolutii foarte bune la partea de fond. Pe treapta a doua a urcat frantuzoaica Marie Laure Brunet. Medaliata cu bronz de la urmarire la Vancouver a avut o întarziere de 10.9 secunde fata de reprezentanta gazdelor, chiar daca nu a ratat nici o tinta la trecerile prin poligon. Fosta lidera a clasamentului general, Helena Jonsson, a încheiat podiumul. Suedeza a fost cronometrata cu timpul de 21:14.8, dupa ce a tras de fiecare data fara greseala. Desi nu a prins TOP 3, Simone Hauswald a castigat globul de cristal al specialitatii. Nemtoaica a tras alaturi o data la tragerea din picioare si a încheiat la 0.8 secunde fata de locul 3, în 21:15.6 minute. In acest sezon, Hauswald s-a impus la sprint-ul de la Oberhof si de la Oslo. Magdalena Neuner, principala favorita la castigarea marelui globul de cristal s-a clasat pe locul 8, cu trei tururi de penalizare. Dubla campioana olimpica a avut un timp cu 23.9 secunde mai slab decat al ocupantei primei pozitii. Eva Toflavi, desi a parcurs doar 150 m în plus, a fost doar a 32-a, cu 22:36.1, în timp ce Reka Ferencz, cea de-a doua romanca prezenta în Rusia, a terminat pe 60, cu un tur suplimentar dupa tragerea din pozitia picioare si cu timpul de 24:27.4. Pe 27 martie, va avea loc ultima cursa individuala din acest sezon al Cupei Mondiale, proba de start în bloc. La urmarire, globul de cristal i-a revenit Magdalenei Neuner, în timp ce la individual s-a impus Anna Carin Olofsson.

Page time :0.1447 (s) | 24 queries | Mysql time :0.024990 (s)