Executati in noua minute

27 Aprilie 2009
1122 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Iasi - Unirea Urziceni 0-2 (0-2), intr-un joc din runda cu numarul 27 a Ligii I de fotbal • Echipa ieseana a bifat a doua infrangere consecutiva si are din nou emotii la retrogradare, mai ales dupa ce Gaz Metan Medias a invins la Buzau, scor 2-1 • Ialomitenii au inscris doua goluri in primele 9 minute ale meciului si apoi au facut o partida tactica perfecta • Antrenorul Cristiano Bergodi si-a asumat intreaga vina pentru esecul de sambata

Peste 6 mii de spectatori au plecat dezamagiti sambata dupa-amiaza, din dealul Copoului. Dupa o victorie istorica impotriva liderului Dinamo Bucuresti, fotbalistii ieseni au sperat ca infrangerea de la Timisoara a fost doar un dus rece si ca in partida cu Unirea Urziceni vor reusi sa faca o noua bucurie suporterilor. Din pacate insa, trupa lui Dan Petrescu a predat o lectie de fotbal la Iasi, dovedind inca o data, daca mai era nevoie, ca-si merita locul secund ocupat in ierarhia la zi. Doar noua minute au fost suficiente pentru ca ialomitenii sa inscrie doua goluri si sa inchida practic jocul. Poli a facut cel mai slab joc din era Bergodi si pentru ca jucatorii au fost apatici pe teren, dar si pentru ca Onut si compania au intalnit un adversar cu adevarat foarte puternic. Iesenii au inceput foarte prost meciul, au aratat de parca nu pot sta in ghete, astfel ca ialomitenii s-au instalat in terenul Politehnicii inca de la inceputul jocului. Dupa doua suturi care au ratat tinta, in minutul 6, Unirea Urziceni a deschis scorul prin Danalache, care a inscris cu un sut de la marginea careului de 16 metri. Baietii lui Bergodi au resimtit din plin socul si peste doar trei minute, oaspetii au dat lovitura din nou in dealul Copoului. Mijlocasul Ricardo Gomez a dus scorul la 2-0 pentru oaspeti inscriind din interiorul careului, dupa o centrare venita de pe partea dreapta de la Dacian Varga.

Cel mai slab joc

La acest scor, jucatorii lui Dan Petrescu au facut exact ceea ce stiu mai bine: au inchis toate spatiile, s-au asezat temeinic la mijlocul terenului si au parut ca nu vor primi gol nici daca ar juca o saptamana. De partea cealalta, iesenii nu au fost capabili sa depaseasca masiva defensiva a Unirii, mai ales ca in linia de mijloc nu a existat un jucator de creatie, gen Montiel sau Ignatov (aici Cristiano Bergodi a fost neinspirat in meciul de sambata). In aceste conditii, singurele ocazii ale Politehnicii au fost rezultatul unor lovituri libere executate insa modest de Andrei Cristea, in prima repriza si de Ignatov, in actul secund. Urziceniul putea face scor in Copou, dar in minutul 59, sutul lui Danalache, din unghi, a lovit bara portii aparate de Razvan Plesca. Poli a pierdut al doilea joc consecutiv, incasand 5 goluri de la Timisoara si Unirea Urziceni, in doar patru zile. Dincolo de aceste esecuri, oarecum previzibile din moment ce Poli a intalnit in 7 zile echipele clasate pe primele 3 pozitii in clasamentul la zi, a ramas senzatia ca jocul iesenilor a fost unul fara orizont, cu siguranta cel mai slab din mandatul lui Cristiano Bergodi. De altfel, tehnicianul italian si-a asumat intreaga vina pentru acest esec. "Nu am facut un meci bun deloc si eu imi asum toata vina, pentru ca eu am gresit. Nu am ce sa le reprosez jucatorilor. Eu am gandit intr-un fel meciul, dar a iesit cu totul altceva. Am avut un inceput de cosmar, cu doua goluri luate in primele zece minute. Am gandit o formula ofensiva de joc, dar ei s-au aparat foarte bine. Atunci l-am schimbat pe Bilba, care venea dupa o accidentare, l-am bagat pe Oprea pentru a echilibra banda stanga. Pe final, l-am scos pe Oprea si l-am introdus pe Diarrassouba pentru a forta atacul. Totusi, nici asa nu am reusit sa marcam. Baietii nu pot rezista acestui ritm, cu jocuri din 3 in 3 zile. Este greu sa joci in asemenea ritm si s-a vazut ca jucatorii mei nu sunt pregatiti pentru un astfel de program, mai ales ca am jucat in ultimele trei etape cu primele trei clasate", a declarat, dupa meci, Cristiano Bergodi. Dupa ce a jucat cu primele trei clasate in Liga I, portarul Politehnicii Iasi, Razvan Plesca este convins ca Unirea are cel mai solid joc si ca este favorita la castigarea campionatului.

Urmeaza Brasovul

De partea cealalta, tehnicianul Dan Petrescu a declarat, dupa succesul Unirii Urziceni, ca nu crede ca o alta formatie din Liga I va reusi sa mai invinga gruparea din Copou in maniera in care a facut-o echipa prahoveana. "Sunt foarte fericit desi nu se vede asta, ma temeam de acest joc pentru ca de cand a venit Bergodi la Poli Iasi, aceasta echipa a avut rezultate foarte bune. Au fost acele trei victorii cu scorul de 1-0, pe teren propriu, si aceea infrangere nemeritata cu CFR Cluj. Le-am cerut jucatorilor sa inceapa tare meciul si am reusit sa dam doua goluri repede. Sincer nu cred ca va mai reusi cineva sa bata la Iasi, asa cum a facut-o Urziceni. Este o victorie foarte mare pentru noi in conditiile in care am avut noua absenti. Mai avem de jucat sapte finale, iar greul abia acum incepe pentru noi. Trebuie sa ramanem in continuare concentrati", a punctat tehnicianul formatiei din Urziceni. "Am marcat la primele ocazii avute si am facut un joc aproape perfect. Au fost multe meciuri in care am ratat ocazii foarte mari, dar azi cred ca ne-a iesit totul. Nu uitati ca am invins o echipa care in urma cu doua etape a batut pe Dinamo si care a pierdut nemeritat cu CFR Cluj", a spus si presedintele ialomitenilor, Mihai Stoica. Cu un ingrijorator minus 14 in clasamentul adevarului, Politehnica Iasi va intalni runda viitoare (sambata 2 mai, de la ora 17.00, joc netelevizat), in deplasare, formatia FC Brasov, performera rundei trecute, care a reusit o victorie la limita, scor 1-0, chiar pe terenul echipei FC Vaslui. Meciurile din finalul acestui sezon sunt cu atat mai dificile cu cat ieri, Gaz Metan Medias a invins la Gloria Buzau cu scorul de 2-1 si s-a apropiat la un singur punct de Poli Iasi.

Poli Iasi - Unirea Urziceni 0-2 (0-2)
Marcatori: Danalache (`6), Gomez (`9)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa (cu vant)
Spectatori: 6.000
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: Plesca - Buta, Onut, Munteanu, Adrian Ilie - Viveiros, Milea (Ignatov `68), Bersnjak, Bratu - Bilba (M. Oprea `23, Lamine Diarassouba `60), Cristea. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Unirea Urziceni: Arlauskis - E. Nicu, Galamaz, Bruno Fernandes, Brandan (Barladeanu `84) - Varga (Todoran `77), Ricardo Gomez, Burns, Sorin Frunza - Rusescu, Danalache (Bilasco `88). Antrenor: Dan Petrescu
Jucatorul meciului: Ricardo Gomez