Fanii il fugaresc pe Gigi Becali din Ghencea

21 Septembrie 2009
644 Vizualizari | 0 Comentarii
• La presiunea suporterilor, Gigi Becali a anuntat ca va dona fanilor palmaresul Stelei si isi va face o noua echipa care se va numi Steaua 2003 • Steaua a invins Pandurii Targu Jiu cu 1-0 • CFR Cluj a invins Brasovul cu 2-1, in timp ce Dinamo a invins in ultima secunda campioana Unirea Urziceni

Suporterii Stelei sunt foarte aproape de o victorie istorica. Nu este vorba despre vreun meci castigat in cupele europene sau despre vreun trofeu intern castigat, ci despre un succes mult mai important pentru formatia din Ghencea. La presiunea suporterilor, Gigi Becali a anuntat ca va dona fanilor palmaresul Stelei si isi va face o noua echipa care se va numi Steaua 2003. "Luni, la prima ora, schimb numele Steaua Bucuresti in Steaua 2003. Le voi dona fanilor tot palmaresul Stelei, le dau culorile si le dau si emblema. Le cesionez gratuit. Eu raman cu ce am castigat din 2003 si cu asta basta! Schimb si culorile, tot. Pe mine nu ma mai intereseaza. Cedez numele, palmaresul, culorile, sigla Stelei, ce mai vor? Vreau sa termin odata cu derbedeii acestia! Va dau cuvantul meu de onoare, voi renunta si la stadion. Sa nu mai aiba ce sa protesteze. Am venit sa dau milioane ca sa ma duc la puscarie din cauza lor?", a declarat Gigi Becali la gsptv. Chiar si asa, cu o ora inainte de startul meciului, mai multi suporteri s-au adunat in parcarea publica a stadionului, pentru ca la ora inceperii partidei numarul acestora sa ajunga la aproape 500. Dupa ce i-au cerut lui Becali sa vanda Steaua, suporterii s-au luat si de antrenor. "Stoichita, esti o mizerie!", au strigat fanii. Ei au scandat: "Daca nu pleci din Ghencea / Noi te vom teroriza si orice s-ar intampla, tu de noi nu vei scapa", "Steaua suntem noi", "La puscarie, Becali, la puscarie" sau "Ale, ale, acum fa-ti bagajele, ca te asteapta oile". Steaua s-a impus fara prea mari emotii in Ghencea dupa un meci modest, invingand Pandurii Targu Jiu cu 1-0 prin golul lui Kapetanos (cu o lovitura puternica de cap din fata portii, dupa centrare perfecta a lui Szekely). Partida a fost dominata in intregime de stelisti, gorjenii avand o singura ocazie de gol. Cu 12 minute inainte de final Steaua a ramas in inferioritate numerica dupa ce Toja a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, ambele incasate in doar cinci minute.

Liderul s-a impiedicat la Cluj

Intr-un alt meci disputat ieri seara, CFR Cluj s-a impus pe teren propriu in fata liderului FC Brasov, cu scorul de 2-1, prin reusitele lui Dubarbier si Cadu. Pentru brasoveni a marcat tot un clujean, Alcantara, din autogol, toate golurile fiind inscrise in prima repriza. Elevii lui Viorel Moldovan au avut un start mai bun de meci, insa dupa patru ocazii imense ale lui Zaharia, Voicu sau Hadnagy, CFR Cluj a reusit sa deschida scorul prin Dubarbier (23`) care a finalizat cu un sut la coltul lung un contraatac initiat de o pasa superba a lui Traore. Dupa cinci minute de atacuri disperate ale oaspetilor in cautarea egalarii, aceasta a venit cu ajutor din partea lui Alcantara, care a deviat in propria poarta o centrare din banda dreapta a atacului brasovean. Nici n-au apucat oaspetii sa se bucure de egalare, ca o aparitie surprinzatoare in careu a lui Cadu la o lovitura libera executata de Deac din stanga, a facut ca CFR sa se instaleze la conducere pe tabela, dupa ce capitanul feroviarilor a trimis in forta cu capul mingea in plasa. Repriza a doua a apartinut oaspetilor care au luat cu asalt careul lui Nuno Claro, centrarile venind spre poarta gazdelor din toate directiile, insa apararea trupei lui Conceicao a rezistat eroic. Cand mai erau doar 5 minute din timpul regulamentar, o minge balbaita in careul gazdelor a fost atinsa cu mana de Tony in incercarea acestuia de a prelua. Brasovul a solicitat insistent penalty, insa Augustus Constantin a lasat jocul sa continue.

Dinamo a invins campioana

In penultimul meci al etapei, Dinamo a reusit sa invinga in Stefan cel Mare pe Unirea Urziceni cu 2-1, reusind sa intoarca scorul dupa ce la pauza era 1-0 pentru ialomiteni. Torje a adus victoria cainilor in ultima secunda a meciului. In minutul 27, Apostol a deschis scorul cu un sut splendid cu dreptul de la 20 de metri, Dolha neavand sanse sa intervina. Unirea putea sa intre cu avantaj dublu la vestiare, daca in minutul 43 mingea centrata de Maftei si deviata de Bilasco n-ar fi fost respins de pe linia portii de Dolha. Repriza secunda a avut un aspect diferit, mult mai spectaculos, dar si cu mai multe faze de poarta. Schimbarea imaginii jocului a fost provocata si de egalarea reusita de Andrei Cristea, care la 3 minute de la reluare a inscris cu un sut superb la prima bara, din marginea careului. Au urmat cateva momente prelungite de presiune a oaspetilor, in care Bilasco, Frunza, Paraschiv, Tibi Balan si apoi iar Frunza au trecut pe rand pe langa gol, insa Dolha a scapat cu fata curata de fiecare data. Efortul ialomitenilor i-a secat de puteri si finalul de meci a apartinut cainilor. Cand mai erau doar cateva secunde pana la expirarea minutelor de prelungire, Torje a primit o pasa in adancime, a profitat de desincronizarea si amorteala apararii adverse si l-a invins pe Arlauskis cu o scarita de efect din 16 metri. Asa a obtinut Dinamo primul success in fata Urziceniului, in istoria confruntarilor directe dintre cele doua formatii.

Page time :0.1707 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013311 (s)