FCM Pascani a debutat cu dreptul in noul sezon

4 Septembrie 2005
1320 Vizualizari | 0 Comentarii
•In prima etapa a Diviziei C de fotbal, FCM Pascani a invins in deplasare pe FCM II Botosani, cu scorul de 2-0 (1-0) •In aceeasi etapa, NGM Leonard Pascani a invins cu scorul de 2-1 pe Rulmentul Barlad

Eliminati la penaltiuri din turul cinci al Cupei Romaniei, fotbalistii de la FCM Pascani si-au luat revansa in prima etapa de campionat. Astfel, intr-un meci disputat aseara, jucatorii pregatiti de Gheorghe Poenaru au trecut in deplasare de FCM II Botosani, cu scorul de 2-0 (1-0). Reusitele pascanenilor au purtat semnatura lui Riscu si Basescu, ultimul luandu-si astfel revansa pentru ratarea penaltiului din partida cu Dunarea Galati. Meciul a fost dominat de jucatorii de la FCM Pascani, care au reusit sa deschida scorul in minutul 37, prin Riscu. In repriza secunda, oaspetii nu au cedat initiativa si, in ultimul minut de joc, au reusit sa-si dubleze avantajul, odata cu reusita lui Basescu. In aceste conditii, gruparea restructurata din temelii la finalul sezonului trecut a pornit in tromba spre indeplinirea obiectivului, promovarea in Divizia B, chiar la sfarsitul acestei editii de campionat. A doua reprezentanta a judetului Iasi in liga a treia fotbalistica, NGM Leonard Pascani, fosta CFR Moldova Iasi a invins cu scorul de 2-1 formatia Rulmentul Barlad. Partida, disputata aseara pe Stadionul Siretul, a inceput prost pentru jucatorii pregatiti de Cornel Costachescu, care au fost condusi cu scorul de 1-0 inca din primele minute de joc. Pana la urma, dupa reusitele lui Dragutel, in minutul 37 si Ciopraga, la cinci minute de la reluare, pascanenii au obtinut prima victorie din campionat. In acest sezon, obiectivul trupei pregatite de Costachescu este clasarea pe una dintre primele sase pozitii la finalul campionatului. In fine, ultima reprezentanta a judetului in Divizia C, Poli II Unirea, a stat, dupa ce Viitorul Targu Frumos s-a retras din campionat, din lipsa banilor, iar Unirea Focsani s-a inscris prea tarziu pentru a putea evolua in etapa de debut.