Final de cosmar pentru fetele de la CS National

5 Noiembrie 2007
887 Vizualizari | 1 Comentarii
• CS National-Politehnica a cedat sambata, la Oradea, in fata formatiei CSM, cu scorul de 76-61, intr-o partida din etapa a IV-a a Diviziei A de baschet feminin • Iesencele au pierdut nemeritat in finalul jocului, dupa mai multe decizii gresite ale brigazii de arbitri

Baschetbalistele de la CS National Politehnica nu au reusit sa obtina primul succes in deplasare din aceasta editie de campionat. Dupa dusul rece de la Ramnicu Valcea, cand jucatoarele pregatite de Gabi Mihailescu au pierdut categoric in fata echipei CET Govora, iesencele au fortat prima victorie pe terenul Oradei. Montate sa joace la victorie, cu atat mai mult cu cat au avut o zi in plus de odihna pentru ca si-au amanat partida cu Rapid CFR Marfa Bucuresti, programata miercuri, fetele de la CS National Politehnica au facut un meci bun, dar au cazut pe final, cand si arbitrii le-au ajutat pe gazde sa se desprinda. Astfel, oradencele s-au impus, in cele din urma, cu scorul de 76-61, dar trebuie remarcat faptul ca, atunci cand mai erau cinci minute pana la ultimul fluier, cele doua echipe inca se aflau la egalitate. De altfel, pe toata durata partidei a fost un permanent echilibru, doar in primul sfert gazdele reusind sa ia un avans de patru puncte, scor 18-14. Sfertul secund a fost 16-15 pentru oradence, dupa care oaspetii au reusit sa reechilibreze disputa si sa castige al treilea act cu scorul de 17-16.

Meci devansat

In aceste conditii, inaintea ultimelor zece minute din meciul de la Oradea, gazdele care nu castigasera nici un joc in debutul de campionat aveau un avantaj minim pe tabela de marcaj, scor 50-46. Chiar daca se anunta un final de foc, arbitrii au intervenit exact cand trebuia, si astfel, CSM Oradea s-a desprins in castigatoare, dupa ce s-a impus in ultimul sfert cu 26-15. Oradencele s-au impus cu scorul de 76-61, iar jucatoarele de la CS National Politehnica trebuie sa mai astepte pana cand vor cunoaste gustul succesului in deplasare. In meciul de la Oradea, cele mai bune marcatoare din tabara ieseana au fost Bordeianu, autoare a 15 puncte, si Lazar, cu 11 puncte reusite. Desi arbitrii au pus umarul serios la infrangerea echipei sale, presedintele CS National Politehnica, Marius Cosoi, era nemultumit de caderea din final a iesencelor. "Nu am fost la meci, dar asa cum ma temeam am fost dezavantajati de arbitri. Totusi, vom analiza in cursul zilei de maine (astazi - n.r.) prestatia fetelor, pentru ca iarasi am observat o cadere in finalul jocului", a spus presedintele Marius Cosoi. Etapa viitoare, programata sambata, 10 noiembrie, CS National-Politehnica va primi vizita formatiei BC Teleorman Alexandria. Totusi, desi jocul era programat sa se dispute sambata viitoare, din cauza unui targ din Sala Polivalenta, conducerea gruparii iesene va face o hartie la Federatia Romana de Baschet (FRB) pentru ca meciul sa se joace vineri, 9 noiembrie.

Baietii de la Poli au debutat cu dreptul

Daca baschetbalistele de la CS National Politehnica au inregistrat un nou esec in Divizia A, baietii de la Poli Millenium Center au debutat cu dreptul in noua editie de campionat. Jucatorii ieseni au inceput sambata dimineata o noua aventura in esalonul secund, cu speranta ca, macar de aceasta data, vor reusi promovarea in Divizia A. Trupa lui Costel Moscalu a obtinut un succes de moral in fata echipei Gamma Cahul, razbunand astfel esecurile din editia trecuta de campionat. Intr-o partida contand pentru prima etapa a Diviziei B, disputata in Sala Polivalenta, Poli Millenium a castigat, cu scorul de 92-75 (25-27,21-19,21-12,25-17), chiar daca pana la pauza jocul a fost neasteptat de echilibrat. Pe final insa, Andrei Moldovanu (16 puncte), Huludet si Florin Moscalu (cate 13) au facut diferenta si astfel, trupa lui Moscalu a debutat cu dreptul in acest campionat. Nu trebuie omis insa faptul ca iesenii au avut o misiune mai usoara, pentru ca adversarii lor au prezentat o garnitura subtire, singurii jucatori cu experienta fiind Doros si Colesnicov.