Final in genunchi

21 Mai 2007
1168 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - CFR Cluj 0-1 (0-0), intr-o partida din etapa cu numarul 33 a Ligii I de fotbal • Acesta a fost ultimul meci disputat in fata iesenilor de fotbalistii lui Ionut Popa, in actuala editie de campionat • Singurul gol al unei partide modeste a fost de fapt un autogol, Mijin deviind in proprie poarta un sut al lui Pedro Oliveira • Dupa trei esecuri consecutive, dintre care doua pe teren propriu, Poli a coborat pe locul 13 in ierarhia interna si va intalni, in etapa viitoare, in deplasare, formatia Otelul Galati

Un singur punct in cinci meciuri si un singur gol marcat in 450 minute disputate, acesta este bilantul fotbalistilor ieseni intr-un final de campionat cu adevarat de infern pentru trupa din dealul Copoului. Dupa infrangerea din meciul cu Farul Constanta, Onut si compania nu au reusit sa se desparta frumos de spectatorii ieseni si au mai bifat o infrangere, scor 0-1, de aceasta data in fata unei formatii cu adevarat puternice, CFR Cluj. La finalul acestei serii negre, Poli a coborat pana pe locul 13 in ierarhia interna si va intalni, in ultimul meci al sezonului, in deplasare, echipa Otelul Galati. De altfel, iesenii au toate sansele sa termine aceasta editie de campionat pe locul 13 in ierarhia interna, cu regretul ca din cauza unui final in genunchi, Poli a ratat sansa de a ocupa un loc intre primele 10 echipe din clasamentul intern. Meciul cu CFR Cluj a fost unul de vacanta, in care ambele echipe erau multumite ca si-au indeplinit obiectivele pentru acest sezon, clujenii au terminat pe podium, in timp ce Poli reusise sa evite retrogradarea cu destule etape inainte de finalul campionatului. In aceste conditii, in prima repriza cu greu pot fi consemnate trei ocazii mai de Doamne-ajuta. In minutul 20, Didi a sutat putin pe langa poarta, de la marginea careului de 16 metri, dupa o balbaiala a fundasilor Politehnicii, pentru ca un sfert de ora mai tarziu, Toni sa rateze incredibil dintr-o pozitie ideala, singur cu portarul Branet. Singura zvacnire a gazdelor, pe durata primelor 45 minute, s-a petrecut in finalul primei reprize, cand Sfirlea a executat inselator o lovitura libera, Onut a trimis cu capul spre poarta, Stancioiu a respins de la radacina barei, dar Palimaru nu a reusit sa impinga mingea in poarta.

Ultimele zile de chin

Paradoxal, in actul secund, ritmul meciului a mai crescut, cu echipa clujeana la timona partidei si cu contraatacuri taioase ale Politehnicii. Jucatorii lui Ionut Popa si-au trecut in cont patru bune ocazii de a deschide scorul prin Sfirlea (sut de la 30 metri respins in corner de portarul clujean), Silvasan (cap de la 8 metri, putin pe langa poarta), Bilba (care nu a mai avut forta sa impinga in poarta o pasa pe culoar a lui Silvasan). In fine, in minutul 81, Cadu a respins de la un metru de poarta, un lob excelent trimis peste portarul Stancioiu de acelasi Silvasan. De partea cealalta, clujenii, care aveau nevoie de o victorie in Copou pentru a mai pastra sanse la locul secund, au replicat prin Manuel Jose (cap din careu putin pe langa poarta lui Branet) si Semedo (sut de la 20 metri respins cu greutate de Branet). Si, cand jocul se indrepta spre o remiza alba, absolut echitabila dupa ce au aratat cele doua formatii pe teren, in al doilea minut de prelungire, arbitrul Augustus Constantin a dictat foarte usor o lovitura libera de la 20 metri lateral stanga de poarta lui Branet. Mingea a fost aruncata in careu, de unde Pedro Oliveira a trimis cu capul paralel cu poarta ieseana, dar balonul s-a lovit de piciorul lui Mijin si a intrat in poarta lui Branet. Ionut Popa a protestat vehement si a sfarsit prin a fi trimis la cabine mai devreme, suporterii l-au huiduit la scena deschisa pe Augustus Constantin, dar scorul final al partidei nu a mai putut fi schimbat, astfel ca iesenii au bifat o noua infrangere pe teren propriu, asteptand cu nerabdare vacanta izbavitoare, pana la care au mai ramas doar cateva zile. In ultima etapa din acest sezon de Liga I, Poli va intalni in deplasare, miercuri de la ora 17.00, formatia Otelul Galati.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Am pierdut cum numai noi stim s-o facem: ca niste prosti, ca niste fraieri. Cu Nationalul am pierdut doua puncte acasa la singurul lor sut pe poarta, la Targu Jiu am luat gol in ultimele secunde, acum, cu CFR, am pierdut in ultimele secunde. Macar in tur la CFR cand am pierdut le-au dat lor doua lovituri de la 11 metri. Acesta nu e ghinion sa se loveasca mingea de Mijin? Dupa ce ca suntem prosti mai avem si ghinion. E clar ca jucatorii mei nu se mai concentreaza si imi pare rau ca nu am reusit sa obtinem macar un rezultat de egalitate pentru ca, repet, am fost fraieri. Am mizat pe forta lui Palimaru, in speranta ca vom tine un rezultat de egalitate pana pe final, cand sa-l introduc pe Bilba si sa reusim sa castigam. Just era un rezultat de egalitate".

Cristiano Bergodi, antrenor CFR Cluj: "Am facut o partida buna, cred ca prima repriza a fost dominata de noi, iar partea a doua a jocului a fost mai echilibrata. Oricum, cred ca rezultatul este meritat, dupa cum am evoluat astazi. Miercuri, trebuie sa mai luam inca trei puncte cu Farul, pentru a incheia cu bine acest sezon reusit. La Iasi am castigat greu, in prelungiri, insa important este ca jucatorii au crezut in sansa lor pana la sfarsit, chiar daca am castigat cu putin noroc. Chiar si cu aceasta victorie, e greu sa prindem locul doi. Oricum, calificarea in Cupa UEFA este o performanta pentru Cluj si nu e o tragedie daca nu vom termina pe locul doi"

Politehnica Iasi - CFR Cluj 0-1 (0-0)
Marcator: Mijin (`90+2, autogol)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4000
Echipe: Politehnica Iasi: Branet - Buta, Bernard, Onut, Adrian Ilie - Miclea (`45+2, Tincu), Mijin, Naidin (`82 Saric), Sfirlea - Silvasan, Palimaru (`69 Bilba). Antrenor: Ionut Popa.
CFR Cluj: Stancioiu - Toni, Galiassi, Fredy, Cadu - Dani (`84 Minteuan), Pedro Oliveira, Manuel Jose (`67 Coroian), Deac - Didi, Semedo. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Jucatorul meciului: -
Arbitri: Augustus Constantin - 6, Mihai Iliescu - 7, Eduard Ungureanu - 7.
Cartonase galbene: Buta, Onut, Adrian Ilie, Mijin, Tincu, Silvasan / Cadu, Dani
Cartonas rosu: Ionut Popa (`90+2)
Observatori: Doru Neagu si Constantin Stefan

Demonstratii de K1, marca Ionut Popa

Scene de enervare extrema la finalul meciului dintre Politehnica Iasi si CFR Cluj. Antrenorul Ionut Popa si-a pierdut controlul la autogolul inscris de Mijin, acuzandu-l, pe buna dreptate, pe arbitrul Augustus Constantin ca a dictat foarte usor lovitura libera din care clujenii au castigat toate cele trei puncte la Iasi. De aici insa, si pana la scenele care au urmat, este o cale foarte lunga: Popa parca a innebunit, a inceput sa gesticuleze violent, a sutat cu ura in doua microfoane de fond amplasate la marginea terenului si a fost la un pas sa se incaiere cu observatorul de joc, Doru Neagu. Totul sub privirile consternate ale spectatorilor ieseni, care au urcat in dealul Copoului ca sa vada un spectacol sportiv si au ajuns sa asiste la niste demonstratii autentice de K1 din partea lui Ionut Popa. Imediat, arbitrul Augustus Constantin, care a impins de la spate, in multe momente, atacurile clujenilor si a dictat mai mult decat usor lovitura libera care a precedat autogolul lui Mijin, l-a trimis in tribune pe Ionut Popa. Mult mai calm la final, seful bancii tehnice din dealul Copoului si-a dat seama ca a sarit calul si a incercat sa explice ca la faza la care a fost trimis in tribune nu a protestat la vreo decizie a arbitrilor, ci s-a enervat pe jucatorii sai. "Eu m-am enervat pe jucatorii mei, n-am nimic cu arbitrii. Si acum ma doare piciorul dupa ce am dat in microfonul ala. Cine dracu ii pune pe astia sa puna microfoane acolo? Daca era vreo minge din piatra? Trageam si-mi rupeam piciorul", a spus Ionut Popa, la finalul meciului, ferindu-se sa-l acuze direct sau voalat pe arbitrul Augustus Constantin. De partea cealalta, atat antrenorul Cristiano Bergodi, cat si unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, portughezul Manuel Jose, au recunoscut ca nu au mai vazut demult un tehnician care sa reactioneze atat de nervos. "E drept ca domnul Popa era nervos si probabil ca de asta a reactionat asa. Eu chiar am vorbit inaintea meciului cu el, ne-am cunoscut in urma cu ceva timp, cand eu eram la FC National si mi-a lasat o impresie buna", a spus Bergodi, completat de Manuel Jose: "Am mai vazut un presedinte la fel de nervos (fostul conducator al Stelei, Mihai Stoica - n.r.), dar un antrenor care sa reactioneze asa, nu mai vazusem pana acum. Cred ca asa se obisnuieste la dumneavoastra, nu e treaba mea sa comentez".

Page time :0.1706 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018478 (s)