Final in genunchi pentru echipa de baschet

10 Aprilie 2006
1295 Vizualizari | 0 Comentarii
•Clubul Sportiv Municipal (CSM) Iasi - CSU Brasov 68-75 (17-11, 21-26, 16-13, 14-25), in etapa a XXV-a a Diviziei A de baschet masculin •Dupa acest nou esec, baschetbalistii ieseni au incheiat partea a doua a sezonului regulat fara sa cunoasca gustul dulce al succesului •Cel mai bun marcator al CSM a fost din nou Dejan Mladenovici, cu 18 puncte inscrise •La echipa de sub Tampa au facut legea patru dintre fostii jucatori ai iesenilor

Echipa de baschet masculin a Clubului Sportiv Municipal Iasi a incheiat in genunchi sezonul regulat al Diviziei A. Fara sa cunoasca macar gustul succesului in returul campionatului, jucatorii pregatiti acum de Radu Boisteanu vor trebui sa treaca din nou prin emotiile unui meci de baraj pentru supravietuirea in prima liga. Adversarul din partida de baraj va fi cunoscut abia luna viitoare, cand este programat turneul final al Diviziei B de baschet masculin. CSM va infrunta a doua clasata in turneul final, scapand astfel de CS Otopeni, echipa care este favorita certa la promovarea in prima divizie. In baraj se vor disputa cel mai probabil trei meciuri, dintre care doua pe terenul formatiei mai slab clasate, adica in deplasare pentru ieseni. Pana atunci, in ultima partida din returul campionatului, CSM a pierdut pe teren propriu in fata echipei CSU Brasov, cu scorul de 68-75. Desi au condus in dese randuri pe toata durata partidei, gazdele nu au reusit sa produca surpriza si au fost invinsi la final de o echipa la care nu mai putin de patru ex-ieseni au facut legea. Este vorba despre Andrus (24), Murgoci (11), Colesnicov (10) si Iglin (8), care impreuna au inscris nu mai putin de 53 de puncte, din totalul de 75 reusite de brasoveni. In plus, un alt fost component al iesenilor, Munteanu a luat loc pe banca de rezerve, fara sa bifeze vreun minut in meciul de sambata. La pauza mare, gazdele aveau un avantaj minim de un punct, scor 38-37, majorat cu zece minute inainte de final la patru puncte, scor 54-50.

Final catastrofal

Mai mult decat atat, in minutul 36, baschetbalistii de la CSM conduceau pe tabela de marcaj cu scorul de 62-59, dar in urmatoarele trei minute nu au reusit sa mai inscrie vreun punct, astfel ca scorul a ajuns 62-70, cu doar un minut inainte de finalul partidei. Astfel, la sfarsitul jocului, CSU Brasov a castigat cu scorul de 75-68, obtinand astfel calificarea in play-off-ul Diviziei A de baschet masculin. In partida de sambata, pentru CSM au marcat Mladenovici - 18 (4X3), Brunson - 16, Florin Moscalu - 14, Nicolae - 13, Lobanov - 7 (1X3). Interesant este ca la pauza mare antrenorul secund al iesenilor Costel Moscalu a primit doua buchete de flori, din partea coechipierilor si a adversarilor, cu ocazia implinirii varstei de 40 de ani. La sfarsitul partidei, antrenorul Radu Boisteanu acuza lipsa unui lot mai numeros, cu care CSM ar fi putut castiga sambata. "E greu sa joci in cinci jucatori. Daca aveam un lot mai numeros am fi putut castiga cu Brasovul, dar asa trebuie sa ne recunoastem invinsi", a spus Boisteanu. Presedintele formatiei CSU Brasov, Gabi Calancea, nimeni altul decat fratele antrenorului brasovenilor, Dan Calancea, a tinut sa le multumeasca public jucatorilor care au evoluat la Iasi ca au trecut la gruparea de sub Tampa. "Vreau sa le multumesc celor cinci jucatori care au venit la Brasov, de la Iasi pentru ca au ridicat cu adevarat aceasta echipa. Mai ales datorita lor am reusit sa ne calificam deja in play-off", a spus Calancea. Acesta a fost ultimul meci disputat de baschetbalistii ieseni in sezonul regulat, trupa lui Boisteanu asteptand acum barajul pentru evitarea retrogradarii in esalonul secund.