Florin Mironcic, in finala la canoe simplu

21 August 2008
913 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Mironcic
Sportivul roman Florin Georgian Mironcic s-a calificat, ieri, in finala probei de canoe simplu 1000 metri, dupa ce a obtinut al doilea timp in cea dintai semifinala. Dupa ce a condus cursa de la start si pana la 800 metri, Mironcic a fost depasit pe final de canadianul Thomas Hall, acesta fiind inregistrat la sosire cu timpul de 3 minute, 58 de secunde si 820 de miimi. Mironcic a trecut linia de sosire dupa 3 minute, 59 de secunde si 664 de miimi, pentru ca pe pozitia a treia, ultima care asigura prezenta in finala de maine, sa se claseze cubanezul Aldo Pruna, acesta fiind inregistrat in 4 minute, 0 secunde si 745 de miimi. Din a doua semifinala s-au calificat Mathieu Goubel (Franta), Andreas Dittmer (Germania) si Alexander Jiukovski (Belarus). Tot ieri, la Beijing, Adrian Crisan s-a calificat in turul al treilea la tenis de masa, dupa ce l-a invins pe reprezentantul Republicii Dominicane, Ju Lin, scor 4-1, informeaza site-ul oficial al competitiei. Crisan a castigat primele trei seturi, scor 11-4, 11-2, 11-7, dupa care l-a pierdut pe al patrulea (9-11), insa a invins in final in ultimul set, scor 11-6. In turul al treilea, Adrian Crisan joaca astazi, de ora 7.00, cu germanul Dimitri Ovcearov, cap de serie numarul 11 al turneului olimpic. De asemenea, luptatorul roman Gheorghita Stefan, stilul libere, s-a clasat pe locul 5 in turneul olimpic de lupte libere de la Beijing, la categoria 74 kg, fiind invins in meciul pentru medalia de bronz de Murad Gaidarov (Belarus) cu scorul de 3-1 (5-2 la puncte tehnice). Gheorghita Stefan, 22 de ani, a participat la prima sa olimpiada, in palmaresul sau figurand un loc 5 la Campionatul Mondial 2007 de la Baku. Stefan l-a invins in turul doi al recalificarilor pe grecul Emzarios Bentinidis, dublu medaliat cu bronz la Europene, la puncte de clasificare, cu 3-1 (2-3). In optimile de finala, Gheorghita Stefan (22 de ani) a fost invins de uzbekul Soslan Tighiev, cu scorul de 2-0. Gaidarov (28 ani) are un palmares impresionant, fiind vicecampion mondial, in 2003, si vicecampion european, anul acesta, la Tampere. In semifinale, Gaidarov a fost intrecut de Tighiev cu 2-0. Luptatorul roman are in palmares doar un loc 5 la Mondialele din 2007, de la Baku. In fine, tot ieri, Daniela Dodean a fost eliminata in turul secund al concursului feminin, fiind invinsa de Kim Jong, din Coreea de Nord, cu scorul de 4-1 (5-11, 7-11, 5-11, 11-5, 8-11), la capatul unui meci care s-a intins pe durata a 31 de minute. Ramona Maria Ciobanu a ratat calificarea in semifinale la platforma 10 m. Ultima sportiva din delegatia tricolora care a intrat in concurs ieri, Ramona Maria Ciobanu, a ratat calificarea in semifinalele probei de trambulina 10 metri din cadrul concursului de sarituri in apa de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Ciobanu, care a acumulat 279,10 puncte, a terminat calificarile pe locul 24. Primele 18 sportive au acces in semifinale, ultima calificata fiind nord-coreeanca Jin Ok Kim, cu 291,90 de puncte.