Fotbal cu lingurita in Copou

21 Martie 2005
1124 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Apulum Alba Iulia 1-0 (0-0), intr-un meci din cadrul etapei a XVII-a a Diviziei A de fotbal •Cele doua formatii au oferit un spectacol jalnic de lufturi, degajari aiurea si pase la adversar •Golul victoriei iesene a fost marcat de Daniel Rednic, la o respingere gresita a portarului Minca •Prin aceasta victorie, Poli a urcat din nou pe locul treisprezece, primul care asigura mentinerea in primul esalon

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Apulum Alba Iulia 1-0 (0-0)
Marcator: Rednic ('48)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Gazon: tare
Spectatori: 9.000
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Tinel Petre, Onut, Bernard, Toma, Arhire, Mitruc, Gavatorta ('82 Bogdanovici), Rednic, Miclea ('52 Onofras), Pacurar ('72 Bilba). Antrenor: Ionut Popa.
Apulum Alba Iulia: Minca, Ciobanu, Kiraly, Cosma, Jercalau, Nedelea, Iurisniti, Bar, Stanciu ('45 Hardau), Galdean ('62 Oprea), Giuchici ('75 Lupascu). Antrenor: Alin Artimon.
Jucatorul meciului: Daniel Rednic
Arbitri: Alexandru Deaconu - 6, Dan Bargaoanu - 7, Iulian Radu - 6.
Cartonase galbene: Bernard, Toma, Rednic, Miclea / Nedelea, Hardau, Lupascu.
Observatori: Nicolae Dobrin si Mircea Salomir

Pase aiurea, lufturi, degajari in tribuna si multe faze comice. Acestea au fost coordonatele unui meci in care s-au intalnit doua formatii din esalonul de elita al fotbalului romanesc. Politehnica Iasi si Apulum Alba Iulia s-au straduit din greu sa ofere o reprezentatie jalnica celor peste noua mii de spectatori, care au infruntat frigul si au venit sa-si incurajeze jucatorii favoriti. Prima faza mai importanta a jocului s-a petrecut in minutul 13, cand Onut s-a trezit singur in fata portii ardelene si a sutat aiurea, din sase metri. Sase minute mai tarziu, oaspetii au avut cea mai clara ocazie sa deschida scorul, la o faza balbaita de Tinel Petre, dar Nedelea, dupa ce l-a driblat si pe Branet, a trimis slab spre poarta, permitandu-i lui Toma sa respinga in ultima clipa, dupa care Stanciu a sutat pe langa buturile echipei gazda. Pana la finalul primei reprize, Miclea devine eroul negativ, la fel ca si in urma cu o saptamana la deplasarea din Giulesti. Fostul jucator al Universitatii Craiova a avut nu mai putin de patru ocazii sa deschida scorul, dar a ratat incredibil de fiecare data. Astfel, in minutul 25, Miclea a scapat spre poarta adversa, a intrat in careu, dar in locul unui sut simplu a preferat o simulare incredibila, pentru care a si fost avertizat de arbitrul Deaconu. Primul sut pe spatiul portii adverse, in fapt o pasa la Minca, i-a apartinut aceluiasi Miclea, cu doua minute inainte de pauza.

Salvatorul Rednic

Imediat dupa odihna, fotbalistii ieseni au avut cele mai bune zece minute din acest retur de campionat, timp in care au reusit si deschiderea scorului, prin Daniel Rednic. In minutul 48, fostul jucator al ungurilor de la MTK Budapesta a profitat de o respingere gresita a portarului Minca si a sutat de la marginea careului mare direct in plasa portii ardelene. Iuresul gazdelor a continuat cu doua ocazii de majorare a scorului, marca Onofras, dupa care ambele formatii au revenit la spectacolul comic dat in primele 45 de minute. Pana la finalul meciului ar mai fi de remarcat faptul ca Bernard si Toma au incasat cate un cartonas galben, drept pentru care vor fi suspendati pentru meciul de etapa viitoare, din Soseaua Stefan cel Mare. Cum pentru acest joc nu poate evolua nici Onut, care apartine de Dinamo, iar Ionescu este in spital, rezulta ca Ionut Popa va trebui sa inlocuiasca nu mai putin de trei din cei patru componenti ai liniei de fund. Desi obtinuta la capatul unui joc penibil, victoria de ieri a iesenilor duce echipa din dealul Copoului deasupra liniei de retrogradare, elevii lui Ionut Popa profitand si de egalul inregistrat intre FC Arges si Otelul Galati, scor 1-1, in celalalt meci al zilei. Astfel, microbistii ieseni au plecat fericiti acasa, constienti insa ca favoritii lor au facut un meci penibil in fata celei mai slabe echipe din prima liga a tarii.

Declaratii la finalul jocului:

Alin Artimon, antrenor Apulum Alba Iulia: "Ii felicit pe ieseni pentru victoria obtinuta in fata noastra, dar si pe jucatorii mei pentru felul in care au inteles indicatiile tactice pe care le-am dat. Chiar daca am pierdut acest meci, baietii au dat dovada de multa disciplina si poate daca noi reuseam sa inscriem primii, altfel s-ar fi scris soarta acestui meci. Oricum, am jucat mai bine decat cu Sportul si sper sa ne revenim. Jucatorii trebuie sa creada in sansa lor si sa le dovedim tuturor ca putem sa ne salvam de la retrogradare. Trebuie sa ne descurcam asa cum putem si cu jucatorii pe care ii avem".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "A fost un meci greu, de care mi-a fost frica. Asa cum am prevazut, echipa din Alba Iulia a venit la Iasi sa-si vanda scump pielea. Ei si-au jucat ultima sansa la noi, dar sper sa evolueze cu aceeasi ambitie si in meciurile cu FC Brasov sau Gloria Bistrita, doua dintre contracandidatele noastre la retrogradare. Ne-au surprins in multe momente, dar ma bucur ca am reusit sa castigam, pentru ca victoria este cea mai importanta si cea care ramane peste timp. Rezervele care au jucat astazi trebuie sa-si faca loc in echipa. Astazi, atat l-au dus puterile pe Gavatorta, dar sper sa nu fie accidentat grav, pentru ca as avea si mai mari probleme in meciul din deplasarea de la Dinamo".

Gheorghe Nichita, presedinte Consiliul de Administratie Politehnica: "Sunt multumit de rezultat, dar jocul nostru a fost incalificabil. Cred ca jucatorii nu si-au revenit inca dupa vacanta, pentru ca astfel nu-mi pot explica toate gafele pe care le-au facut in timpul meciului. Cred ca dintre toti jucatorii nostri i-as putea remarca doar pe Gavatorta si pe Rednic, care a venit cu un plus de experienta, in rest numai gafe si greseli personale. Voi convoca o sedinta de analiza pentru ca nu se poate ca jucatori ca Mitruc si Arhire, de exemplu, sa joace atat de slab".

Page time :0.1761 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017400 (s)