Fotbal - Divizia B - Etapa a VII-a: Neputinta la ea acasa

13 Septembrie 1999
1187 Vizualizari | 0 Comentarii
•Degringolada continua in dealul Copoului •FCM Poli - Sportul Studentesc 1-2 (1-0) •final de partida identic cu cel de acum doua saptamini •Iesenii au scapat victoria printre degete, in ultimele minute ale partidei •Gabi Balint - primit cu aplauze in Copou •La sfirsitul partidei, tehnicienii ieseni au refuzat orice comentariu

Simbata, 11 septembrie, ora 11 - Stadionul "Emil Alexandrescu", timp frumos, gazon excelent.
Formatii:
FCM Poli Iasi (antrenor. Mihai Danila): C. Chirila, A. Ancuta (46 B. Chiper), L. Petrache, R. Gavrilescu, C. Paraschiv, C. Ilie, A. Dobrea (65 I. Barbu), D. Caunei, A. Cotan (74 V. Rudac), V. Matinca, M. Onofras.

Sportul Studentesc (Gabi Balint): Stanca, C. Zamfir (77 C. Forarassy), P. Bunaciu, A. Dumitru (58 J. Codoran), T. Cristea, M. Carbunaru, B. Patrascu, G. Lalciu, C. Ciubotariu (69 O. Chihaia), R. Paduret, L. Dimita.
Au marcat Matinca (13), respectiv Cristea (87), Dimita (90).
Cartonase galbene: Caunei, Matinca, Onofras-Dumitru, Paduret, Bunaciu, Codoran.
Cartonas rosu: Caunei (54).
Arbitru: Stefam Gallovits (Oradea), Cornel Pantea (Oradea), Marcel Savanin (Satu Mare).
Observator FRF Ion Danciu (Petrosani).

Inaintea partidei de simbata, precizam ca exista toate premisele pentru ca fotbalistii ieseni sa practice un joc bun si sa obtina un succes in fata Sportului Studentesc. Si acest lucru parea sa prinda contur in minutul 13, cind spectatorii au sarit de pe banci dupa golul inscris de Matinca. Carbunaru trimite slab catre propriul portar, acesta respinge in fata si Matinca de la 25 metri trimite plasat la firul ierbii in poarta goala. Era 1-0 si asistenta de pe "Emil Alexandrescu" incepea sa spere intr-un rezultat favorabil. Nu a fost sa fie insa, meciul "curgind" in continuare intr-o singura directie, spre poarta aparata de Chirila, autorul unor interventii salvatoare pe parcursul primei reprize. Eroul ratarilor a fost Dinita, acesta irosind ocazii rarisime in repetate rinduri. La pauza, nimeni nu anticipa deznodamintul acestei partide sperindu-se intr-o conservare a rezultatului inregistrat pe tabela. Cel de al doilea mitan a debutat cu o imensa ratare, pentru cine altul, decit Dinita. Trei minute mai tirziu, gazdele ramin in 10 omeni, Daniel Daunei, fiind eliminat in urma unui fault inutil la mijlocul terenului. Dupa acest moment, oaspetii se instaleaza in jumartatea de teren a isenilor continuind sarabanda ratarilor. Dinita in minutul 56, trimite din careu cu capul, insa, il gaseste pe Chirila la post. In minutul 61, portarul iesean este din nou salvat de data aceasta de bara transversala , Cristea fiind autorul ratarii. Era clar ca golul urma sa vina din moment in moment. Ca si in meciul de acum doua saptamini cu Chindia Tirgoviste, in minutul 85, Poli beneficiaza de un contraatac rapid, insa Chiper introdus dupa pauza in locul lui Ancuta, in pozitie de 1:1 cu Stanca isi prelungeste prea mult mungea si-i ofera bucuresteanului posibilitatea de a interveni. Din pacate pentru suporterii ieseni, scenariul din partida sus-amintita se repeta si de data aceasta. Cu trei minute inainte de fluierul final, Chirila respinge gresit in fata un sut al oaspetilor si, pe faza, Cristea indeplineste o simpla formalitate egalind situatia pe tabela. Un intreg stadion incepuse sa-si aminteasca de acel meci cu Chindia, cind Poli pierdea in prelungiri. Si temerile s-au adeverit citeva minute mai tirziu. "Centralul" indica 4 minute de prelungire, iar gazdele in loc sa se maseze in aparare pentru a para macar acest punct, se imprastie pe tot terenul, permitind elevilor lui Gabi Balint sa contraatace periculos. Cind mai erau citeva secunde de joc, la o astfel de actiune, Dinita primeste o centrare de pe partea stinga si razbuna toate ocaziile avute pe parcursul celor 90 de minute, inscriind golul victoriei. Tribunele amutisera si aceleasi capete plecate le puteai zari pretutindeni pe stadion. Galeria "se imbracase in alb-negru" scandind: "Sportul,. Sportul", aplaudind la scena deschisa un antrenor pe care si l-ar dori orice 'trupa" de Divizia A - Gabi Balint. Aceleasi cuvinte josnice, obisnuite de-acum in dealul Copoului insoteau pe jucatorii ieseni catre tunelul ce duce spre vestiare. Linga autocarul "Sportului", multimea astepta nerabdatoare aparitia lui Gabi Balint. Intr-un sfirsit, acesta si-a facut aparitia intr-un costum impecabil, vinatorii de autografe tabarind pe "Pele", asa cum il alinta suporterii. Fericit pentru izbinda elevilor sai, fostul "salvator" al nationalei, spunea ca "a fost greu, ati vazut si dumneavoastra, eu zic ca am meritat cu prisosinta victoria pentru ca am avut o sumedenie de ocazii pe care insa le-am ratat cu usurinta, iar golul l-am primit dintr-o mare eroare a apararii. Vreau sa le insuflu jucatorilor aceasta mentalitate de invingatori, sa creada in victorie. Important e sa pleci la drum cu gindul ca poti sa cistigi", a subliniat Gabi Balint. Intrebat cum explica criza din dealul Copoului, Balint a replicat "Le-am spus jucatorilor inainte de meci ca este o echipa in degrincolada, usor de batut. Sint momente ale unei echipe prin care au trecut si baietii nostri anul trecut, cind erau bani, erau certuri, erau tot felul de probleme".
Au trecut sase etape de cind Poli nu a mai incheiat vreun meci victorioasa, realizind "performanta" de a pierde patru partide consecutiv. La vestiare acelasi refuz de a vorbi din partea lui Mihai Danila. Nici vorba de conferinta de presa in Copou dupa incheierea meciului. Mai mult, fotoreporterii cotidianelor locale nu au fost lasati sa-si faca meseria pe parcursul primei reprize. O bataie de joc fata de mass-media, din partea clubului. Un incident pe care nu ni l-am dori pe terenurile de sport, cu atit mai putin in Copou.