Fotbal - Divizia B: Ieseni au spart gheata in deplasare

20 Septembrie 1999
1155 Vizualizari | 0 Comentarii
•Precizia Sacele - Poli Iasi 0-1 •dupa o serie de 6 partide fara victorie, iesenii obtin primele 3 puncte in deplasare •"centralul" Marian Andrei din Slobozia a liminat trei jucatori •Baietii nostri au pastrat avantajul pe tabela timp de 83 minute

Formatii:
Precizia Sacele (antrenor: Vasile Gheorghe): Ciubotaru, Tudor, Popescu, Benciu, Ursut, Draganoiu, Bokor (46, Bilivolschi), Gheorghe (39, Todoran), Vlad (75, Balta), Chiriac, Todor.
FCM Poli Iasi (antrenor: Mihai Danila): Chirila, Barbu (75, Rudac), Ilie, Paraschiv, Urdaru, Chiper, Onofras (64, Onut), Gheban, Ancuta, Cotan, Matinca (87 Ciocoiu).
A marcat: Chiper - minutul 7.
Cartonase galbene: Chiriac, Bilivolschi, Popescu - respectiv Ilie.
Cartonase rosii: Bilivolschi (82), Popescu (30) - respectiv Ilie (85).
Arbitri: Marian Andrei (Slobozia); Iulian Spataru (Timisoara); Boris Danea (Slobozia).
Observator FRF: Grigore Macavei (Bucuresti).

Dupa cum am anticipat, meciul de simbata de la Sacele a fost un examen extrem de important pentru tinerii fotbalisti ieseni, acestia primind girul integrarii in primul unsprezece aproape in totalitate. Spre deosebire de celelalte partide, lotul pentru Sacele a cuprins doar doi jucatori peste 30 de ani, mai experimentatii Petrache, Dobrea, Caunei, Dragoi, raminind acasa din diferite motive. In aceste conditii, echipa ieseana a surprins placut la Sacele, oferind suporterilor primele trei puncte chiar din deplasare, dupa o serie neagra de patru infringeri consecutive. E drept, adversarul de simbata, Precizia nu a fost unul dintre cele mai puternice, fiind o colega de suferinta de-a baietilor nostri, jocul prestat de gazde fiind fara orizont, apatic.
Partida a debutat in nota de dominare usoara a lui FCM Poli, care, in minutul 7 a reusit deschiderea scorului prin Chiper, de altfel, acesta fiind si unicul gol al intilnirii.
Dupa acest moment, gazdele au incercat ceva-ceva pentru a restabili egalitatea, insa ocaziile au fost irosite cu seninatate. Echilibrul partidei s-a rupt in minutul 30, atunci cind Popescu a fost eliminat de "centralul" Marian Andrei, care a avut o prestatie putin ciudata la aceasta intilnire. Repriza a doua a debutat cu o mare ratare a gazdelor, Vlad ajungind tirziu la o centrare semnata Bilivolscki, in careul mic al iesenilor. O alta ocazie de a inscrie a irosit-o Benciu, acesta nereusind sa reia balonul in poarta goala. De partea cealalta, elevii antrenorilor Mihai Danila si Marian Moldovan au avut si ei citeva situatii bune de a se desprinde pe tabela, insa imprecizia in fata portii adverse a facut ca scorul sa ramina neschimbat. In ultimele zece minute, "cavalerul" din Slobozia a mai scos cartonasul rosu de inca doua ori, cei vizati fiind Bilivolscki (82) de la gazde si Ilie (85) - oaspeti, ambii dupa ce in prealabil primisera cel de-al doilea cartonas galben.
Asadar o victorie pe deplin meritata a iesenilor care, cu aceste trei puncte mai salta o pozitie in clasament si 3 puncte la adevar, recuperind punctele pierdute etapa trecuta cu Sportul, in Copou. Sa speram sa nu fi fost un simplu foc de paie. Va fi sau nu asa, ne vom convinge cu totii in etapa a IX-a, cind in Copou vor descinde marinarii din Navodari, ocupanti ai treptei a III-a a podiumului clasamentului seriei estice.