Fotbal, divizia B: Joc modest, rezultat echitabil

Poli Iasi - Tractorul Brasov 2-2 (1-1)
Stadion "Emil Alexandrescu"; spectatori 1500.
Poli: Cimpeanu-Ionescu, Petrache, Gavrilescu, Urdaru-Dragoi, Caunei, Onut (min.62 Chiper), Matinca-Onofras (min.58 Ancuta), Dobrea.
Tractorul: Iszak-Padurariu, Oancia, Sima, C.Moldovan, Cojocaru-Mocanu, Pancu, Manea (min.89 Fodor)-Bucur (min.73 Nan), Anghel (min.84 Ilas).
Au marcat: Petrache (min.25), Matinca (min.59), respectiv Anghel (min.17), Bucur (min.56).
Cartonase galbene: Chiper/Moldovan, Manea, Ilas.
Arbitri: Iulian Giuran (Constanta)-Adrian Kosztelnic (Calarasi), Gh.Petrache (Calarasi) - foarte bine
Observator: Viorel Ilie.
Minutul 90. Matinca arunca o minge in careul brasovean, dar Oancia respinge dincolo de centru. Arbitrul fluiera finalul unui meci penibil pentru ieseni. Putinii spectatori isi fluiera favoritii. Antrenorul Danila este o statuie a disperarii. La centrul terenului, brasovenii se bucura de parca ar fi cistigat Liga Campionilor. Iesenii pleaca spre vestiare cu capetele plecate. Presedintele Mihai Alexa nu are nici o explicatie pentru evolutia sub orice critica a fotbalistilor ieseni.
Cam asta ar fi, in citeva cuvinte, istoria unei partide care va face, cu siguranta, ca doritorii de spectacole fotbalistice sa fie, simbata dimineata, din ce in ce mai putini. Meciul parea ca incepe bine, in min.4 Matinca executind aproape perfect o lovitura libera de la 20m, iar in min.15 Onofras se complica inutil in careu incercind un dribling in plus. La primul lor contraatac mai periculos, oaspetii deschid scorul: Dragoi respinge gresit balonul care ajunge la Anghel, acesta sutind din vole de la 17m, surprinzindu-l pe Cimpeanu mascat de proprii fundasi: 0-1.
Poli nu acuza socul si, dupa centrarea lui Ionescu (min21) la care nu ajunge nimeni, se restabileste egalitatea: combinatie Caunei-Petrache, ultimul raminind singur cu Iszak si 1-1. Ultimele faze ale reprizei il aduc in atentie pe Ionescu, care in loc sa suteze, prefera o pasa la adversar (min40), pentru ca in prelungirile primei reprize Bucur sa fie cit pe ce sa profite de o neintelegere intre Cimpeanu si Urdaru.
La pauza nimeni nu credea intr-un deznodamint nefericit. Dorind sa confirme acest lucru, iesenii incep tare, dar centrarea sutata a lui Ionescu cade pe bara, pentru ca in min 53, la o centrare a aceluiasi Ionescu, Iszak sa fie aproape sa-si scape mingea in proprie poarta. Contraatacurile brasovene sint mortale si in min 56 Manea centreaza in careu, fundasii ieseni par ca nu exista, iar Bucur reia pe linga un Cimpeanu spectator: 1-2.
La numai trei minute, Dobrea il lanseaza pe Matinca, acesta il intoarce scurt pe Sima si suteaza sus, pe linga Iszak: 2-2. Surprinzator, partida se linisteste, ambele echipe mai avind cite o ocazie de a modifica tabela. In min. 75 Urdaru respinge din fata portii goale, pentru ca Dobrea, foarte sters, sa rateze in min 89 singura oportunitate pe care si-a creat-o. Brasovenii fac schimbari la trecerea timpului si totul s-a terminat. Promovare? Cu un asemenea joc de abia te mentii in B.